Skocz do zawartości

zakwit wody glon nitkowy


madzia2s
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość.

 

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- Akwarium zalane 3 miesiace temu

2.Litraż i wymiary akwarium - 240L (120x40x50)

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 3xt8 30w 1 juvel 6500k, 1 sulvania 8500k 1 sylvania 10000k i 2x24w t5 6500k aquaela

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- od godz 12 do 22 (10h)

5.Podłoże - ada amazonia

6.Filtracja - filtr wewnetezny gabkowy

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - roslinny+ krewetki

8.Ozdoby (jakie)- brak

9.Rośliny (ile,jakie)- 4szt gigantea, rotala indica ok 20 szt rotala green ok20 szt kabomba 7szt ludwigia repens ok 15szt, nawodka wielonasienna10szt duzy henek pow10cm x15cm glosstigma pow10x10cm,Mikrantemum okrągłolistne również ok 10cmx10

10.Ryby - obsada kirys panda 10szt krewetki crystal red ok 150 szt

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 1x w tygodniu 10%, woda z filtra ro wzbogacona mineralami podmiana 2 dni temu 30% po zakwicie wody 

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )mikro i makro z akwarium-net.pl 

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- butla co2 wlaczona w godzinach koedy sie swieci po 2 bomble na sekunde

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz PH 6.6 -6.8, GH 8, KH 1, NO2 0, NO3 40 fe 0,1  (wg testów kropelkowych jbl)

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? wymiana jednej swietlowki t8 30w6500k na 2x24w t5 6500k, przesadzanie roslin

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Raz dziennie, mała ilość

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - Fotki chwilowo brak

Opis problemu-

Akwarium zostało założone 3 miesiąca temu. krewetki zostaly wpuszczone po miesiacu . Akwarium jest w miejscu gdzie słońce raczej nie dociera przynajmniej w lecie teraz jest troche nizej i czasami pada na zbiornik ale nie dlozej niz godzine i nie na cale akwarium i tak naprawde zdarza sie to moze ze 2 razy w tygodniu przy obecnej pogodzie.. Glony które się pojawiły to ciemne nitki obrosly wiekszosc roslin zwlaszcza duzego henka a oprocz tego od 3 dni woda jest calkowicie zielona. Nie chce stosować chemii która pseudolikwiduje glony. poziom no3 jest dosc wysoki i niewiem jak go zbic akwarium do tej pory mialam na zwyklym żwirze i nie było problemów a odkad zmienilam podloze na amazonie to poprostu horroz wpadam z jednych glonow w drogie juz nie wiem co mam robic dodam jeszcze ze przez pierwsze poltora miesiaca wogole nie nawozilam akwarium. dopiero po tym czasie zaczelam podawac nawozy.Co radzicie?

 

 

Pisownia: 6.1. Wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi.

                        Zaakceptowałaś regulamin, to go przestrzegaj.

                        /andy102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość.
 
1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- Akwarium zalane 3 miesiace temu
2.Litraż i wymiary akwarium - 240L (120x40x50)
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 3xt8 30w 1 juvel 6500k, 1 sulvania 8500k 1 sylvania 10000k i 2x24w t5 6500k aquaela
4.Jak długo świecisz (ile godzin)- od godz 12 do 22 (10h)
5.Podłoże - ada amazonia
6.Filtracja - filtr wewnetezny gabkowy
7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - roslinny+ krewetki
8.Ozdoby (jakie)- brak
9.Rośliny (ile,jakie)- 4szt gigantea, rotala indica ok 20 szt rotala green ok20 szt kabomba 7szt ludwigia repens ok 15szt, nawodka wielonasienna10szt duzy henek pow10cm x15cm glosstigma pow10x10cm,Mikrantemum okrągłolistne również ok 10cmx10
10.Ryby - obsada kirys panda 10szt krewetki crystal red ok 150 szt
11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 1x w tygodniu 10%, woda z filtra ro wzbogacona mineralami podmiana 2 dni temu 30% po zakwicie wody 
12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )mikro i makro z akwarium-net.pl 
13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- butla co2 wlaczona w godzinach koedy sie swieci po 2 bomble na sekunde
14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz PH 6.6 -6.8, GH 8, KH 1, NO2 0, NO3 40 fe 0,1  (wg testów kropelkowych jbl)
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? wymiana jednej swietlowki t8 30w6500k na 2x24w t5 6500k, przesadzanie roslin
16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Raz dziennie, mała ilość
17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - Fotki chwilowo brak
Opis problemu-
Akwarium zostało założone 3 miesiąca temu. krewetki zostaly wpuszczone po miesiacu . Akwarium jest w miejscu gdzie słońce raczej nie dociera przynajmniej w lecie teraz jest troche nizej i czasami pada na zbiornik ale nie dlozej niz godzine i nie na cale akwarium i tak naprawde zdarza sie to moze ze 2 razy w tygodniu przy obecnej pogodzie.. Glony które się pojawiły to ciemne nitki obrosly wiekszosc roslin zwlaszcza duzego henka a oprocz tego od 3 dni woda jest calkowicie zielona. Nie chce stosować chemii która pseudolikwiduje glony. poziom no3 jest dosc wysoki i niewiem jak go zbic akwarium do tej pory mialam na zwyklym żwirze i nie było problemów a odkad zmienilam podloze na amazonie to poprostu horroz wpadam z jednych glonow w drogie juz nie wiem co mam robic dodam jeszcze ze przez pierwsze poltora miesiaca wogole nie nawozilam akwarium. dopiero po tym czasie zaczelam podawac nawozy.Co radzicie?
 
 
Pisownia: 6.1. Wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi.
                        Zaakceptowałaś regulamin, to go przestrzegaj.
                        /andy102

 

A PO4 na jakim poziomie , może masz zerowe wartości przez co rośliny nie pobierają NO3 i dlatego taki wysoki poziom i glony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ewidentne braki fosforu . Podmień wodę w ilości 30% i uzupełnij PO4 do poziomu 1 - 1,5ppm , tylko nie nawozem MACRO bo tam masz wszystkie pierwiastki razem ( NO3,PO4,K) a samym nawozem PO4 , czy to z soli czy gotowcem np. EasyLife . Lepiej jest nawozić każdym pierwiastkiem rozrobionym osobno , wtedy można korygować dawki , czego nie można w gotwym MACRO ponieważ podwyższając jeden pierwiastek automatycznie podwyższa Ci się drugi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Litraż i wymiary akwarium - 240L (120x40x50)

 

 

.Filtracja - filtr wewnetezny gabkowy

Uważasz, że jest on wystarczający biologicznie na Twoje akwarium?

Ja w to wątpie, stablne akwarium również ma mniejsze problemy z glonami.

 

 

 

1x w tygodniu 10%, woda z filtra ro wzbogacona mineralami podmiana 2 dni temu 30% po zakwicie wody

Za małe, co tydzień 20-30%.

Ten zakwit to zapewne był związany z tym co napisałem wyżej.

 

 

 

Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )mikro i makro z akwarium-net.pl

Co do tego to @grzesio764 wspomniał o co chodzi.

 

 

 

Co radzicie?

Pomyśleć nad tym co wyżej, uregulować nawożenie, zwiększyć ilość podawanego CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważasz, że jest on wystarczający biologicznie na Twoje akwarium?

Ja w to wątpie, stablne akwarium również ma mniejsze problemy z glonami.

 

 

 

Za małe, co tydzień 20-30%.

Ten zakwit to zapewne był związany z tym co napisałem wyżej.

 

 

 

Co do tego to @grzesio764 wspomniał o co chodzi.

 

 

 

Pomyśleć nad tym co wyżej, uregulować nawożenie, zwiększyć ilość podawanego CO2.

Jeśli chodzi o filtr to mam go już ponad rok i było ok, woda czysta brak glonów a na początku były ryby i sobie radził dopiero po wymianie podłoża zaczęły się moje problemy z glonami, a jeśli chodzi o co2 to o ile zwiększyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...