Skocz do zawartości

Drobinki w wodzie - usuwanie.


Adamu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od ponad tygodnia w wodzie akwarium jest dość dużo drobinek. Białych raczej ale ciężko określić bo małe są. Raczej nie pierwotniaki bo woda jest przejrzysta za wyjątkiem tego "piasku". Może to pływające odpadki, nie wiem.

Filtr czyściłem tydzień temu - był cały zawalony brązowym syfem. Nie wiem jak na to patrzeć.

Ktoś mi podpowiedział, że filtr się czyści dopiero jak ma problemy z obrotem wody.

 

Pytanie, co się dzieje z tym syfem na gąbce? Bakterie autentycznie go rozłożą? Nie będzie się nagromadzał w nieskończoność?

Jak bardzo skuteczny jest rozkład nieczystości na filtrze przez bakterie?

Przerybienia nikt do tej pory nie zgłaszał, 20 Innesa, 5 Kirysków lamparcich + krewetki w 54l. Mówiono, że to górna granica rozsądku a przy tym filtrze nie będzie problemu.

 

Mój pomysł jest taki. Mam płachtę JBL Symec Micro. Przepłuczę wkład filtra i owinę warstwą tego materiału. Co 2 dni, wymiana materiału aż do oczyszczenia.

 

Jednocześnie zapytałbym z czego się te drobinki (na wkładzie są brązowe... w wodzie jakby białe) biorą, czy to rzeczywiście odpadki?

 

Filtr mam Eheim PickUp 160 (z dorobioną deszczownicą), filtracja nie powinna być za małą.

 

Niech ktoś mnie wyedukuje w tej kwestii. Może filtr jest w złym miejscu (w narożniku - 2cm od ścianki lewej, przyssany do tylnej), nie wiem.

Fakt, że był restart 2 tygodnie temu ale większość wody (no i filtr) wróciło na miejsca a filtr pracował cały czas (przerwa 5min na przełożenie do tymczasowego zbiornika z wodą).

Piszę i spokojnie sobie poczytam bo fajnie byłoby mieć wodę kryształ:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ja nigdy nie miałem problemu z jakimiś pływajcymi drobinkami, raz w życiu miałem zielony zakwit wody a pierwotniaki tylko w sterylniakach.

Wg mnie kluczem do tego jest nadfiltracja i nie wierze w takie filtry jak ten wewnętrzny w którym jest mało miejsca na media. Co masz w nim w środku (jakie wkłady)?

Każdy mój filtr jest wypchany ceramiką, tyle na ile jest to możliwe.

Wymień go może na jakąś kaskadę.

 

 

Pytanie, co się dzieje z tym syfem na gąbce? Bakterie autentycznie go rozłożą? Nie będzie się nagromadzał w nieskończoność? Jak bardzo skuteczny jest rozkład nieczystości na filtrze przez bakterie?

Gromadzi się tam rozkłada na amoniak dalej walczą z tym bakterie i tak zbiera nam się NO3, gdybyśmy mieli bardziej rozwiniętą filtrację i można było te osady rozbić, napowietrzyć jak w oczyszczalni ścieków to zapewne by się nie nagromadzały, ale co jakiś czas trzeba filtr czyścić bo sie przypycha.

Nie miałeś czasami błony bakteryjnej na powierzchni? A w filtrze gromadzi się wszystko odpadki jedzenia, odchody, resztki roślin i ma taką barwę nie inną. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, mam.

No to masz odpowiedź skąd biorą się pływające drobinki w toni wodnej.

Dopóki tego nie zlikwidujesz, będziesz cały czas je miał.

Spróbuj ustawić deszczownicę tak, żeby Ci to rozbiła i poruszała całą taflą wody.

Nic z filtrem nie kombinuj (nie obwijaj go niczym), powinien z tym sobie poradzić, oczywiście jak zapobiegniesz jej powstawaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Spróbuj ustawić deszczownicę tak, żeby Ci to rozbiła i poruszała całą taflą wody.


Tak jest cały czas, każda z dysz wybrzusza powierzchnię.
post-21434-0-09058200-1415969992_thumb.jpg
Tak to dokładnie wygląda. Mogę bardziej podnieść filtr a dysze bardziej do poziomu dać by jeszcze bardziej ruszało taflą i jednocześnie rozbijało błonę.
Wcześniej bawiłem się w zbieranie ręczniczkiem ale 2 dni i wraca.
Mam ją od początku tego zbiornika.
Po powierzchni pływa troszkę rzęsy (czy jak to nazwać, takie mikro-koniczynki) - dostałem razem ze ślimakiem i pomyślałem, że fajnie wygląda.
Przykryłem szybą więc raczej (poza 2-3m ramki) nic nie wpada z zewnątrz.

 


Co masz w nim w środku (jakie wkłady)?


Tylko gąbkę z kompletu. Na nic więcej raczej nie ma miejsca.
Edit:
Wróć. Jest miejsce. 12cm wysoka i 1,5-2cm szeroka rurka w środku. Jakbym tam włożył te rurki ceramiczne to by dostawały wodę po filtracji mechanicznej gąbką. Sprawdzić bym musiał jakiej są średnicy, by się zmieściły.

 

Edit

Zapytałem kolegę czy ma może jakieś małe kawałki ceramiki akwarystycznej.... dostałem garść kulek jbl:P Na oko 7mm, wsypałem do tunelu filtra. Przeczytałem, że to zauważalnie zwiększa jakość filtrowania. Zatopiłem całość grzałki więc nic już (poza dwoma przewodami) nie tamuje obiegu wody.
No to trzeba zająć się tą błoną...

 

6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mogę bardziej podnieść filtr a dysze bardziej do poziomu dać by jeszcze bardziej ruszało taflą i jednocześnie rozbijało błonę.

Tak zrób.

 

 

 

Zapytałem kolegę czy ma może jakieś małe kawałki ceramiki akwarystycznej.... dostałem garść kulek jbl:P Na oko 7mm, wsypałem do tunelu filtra. Przeczytałem, że to zauważalnie zwiększa jakość filtrowania.

Na pewno zwiększyło Ci powierzchnię biologiczną złóż, ale czy nie zmniejszyło przepływu filtra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...