Skocz do zawartości

Witam... pytania do fachowców :)


skorpido
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was Szanownych Forumowiczów... Jestem kompletnie nieświadom pewnie tego co robie bo dopiero zaczynam się zajmować tematem akwarystyki, dlatego postanowiłem przedstawić wam swoj pierwszy projekt przy którym pewnie będę potrzebował waszej pomocy/ podpowiedzi ... :), za co będę ogromnie wdzięczny.., 

 

chciałbym zrobić mix akwarium/ akwaterarium.

 

Projekt jest dziwny a ma wyglądać następująco:

 

akwarium kostka szer/głęb/wys  45/40/55 cm 

 

lekko ponad 2/3 akwarium ma być wypełnione wodą (okolo 70l) pozostałe 15cm po części ma być wykorzystane na wysepki dla dwóch krabików wampirków (rosną podobno do 4cm) krabiki będą miały zejścia do wody w postaci skałek i korzeni .

w części wodnej chciałbym 3 minimałże (podobno filtrują wode), ślimaka (gold czy orange jakiś taki ładny duży widziałem i podobno wcina glony) oraz kilka krewetek red i black... do tego oczywiście rybki ale jakie???

myślałem o małej ławicy malutkich rybek typu neonki czy gupiki, lub kilka mojinezji, do tego chciałbym też parkę innych ciekawych rybek z ciekawym zachowaniem takich powiedzmy 4-5cm do obserwacji ... :) tak sobie to wymarzyłem...

wystrój:

troszke kamyków, skałki, korzenie, biały piasek, mech, pare roślinek...

 

czy jest to realne???

jakie rybki polecacie (żeby nie zjadły krewetek)

jaki filtr? 

proszę o podpowiedzi które umożliwią mi aby ten projekt stał się realny i aby żadne zyjatko w nim nie bylo zagrożone i czulo się dobrze....

 

pozdrawiam....

 


ps oczywiscie akwarium bedzie posiadalo pokrwe aby krabiki nie wyskakiwały, wysepki będą wilgotne o wymiarach 2szt 10x40cm i 1szt 10x20cm... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraby Geosesarma potrzebują większej części lądowej niż wodnej. Więcej czasu przesiadują na lądzie, jakieś mini wysepki przy nich to pomyłka :) Jak chcesz te kraby to kup akwarium o normalnych wymiarach, a nie jakieś wysokie i tam zrób akwaterrarium dla krabów, a nie dla ryb (tutaj ewidentnie akwarium jest pod ryby...). Te kraby lubią ziemię/włókno kokosowe, jak na jakiś wysepkach im to zapewnisz? Nawet w poście mówisz tylko o dekoracjach w wodzie.. Gdzie rośliny lądowe i inne kryjówki?

Druga sprawa to ryby. Dla molinezji akwarium jest 2 razy za krótkie (min. 80cm), inne mniejsze ryby kraby upolują, krewetki też. 

Krewetki "red" i "black". Domyślam się, że chodzi o crystale. Potrzebują wody miękkiej i kwaśnej, kraby wolą twardszą i zasadową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a sprzedawca powiedzial ze tak mozna :) szybko mnie wyprostowales kolego.... dzieki za szczerosc. szkoda bo fajne sa te kraby, a ciezko wygospodarować mi miejsce na szersze akwarium... sprzedawcy rozne rzeczy wkrecaja czysto by tylko sprzedac np. chcial mi sprzedac zolwia zoltolicego i akwarium dla niego 50x40x30 bo zaznaczylem ze mam malo miejsca... on nie widzial w tym problemu. poczytalem w necie i wniosek byl prosty, nie bedzie zolwia bo bedzie sie meczyl. bez sprzeczek z zonka mam miejsce wlasnie na taka kostkę tak wiec z krabikow będę musiał tez zrezygnowac. dzięki, będę kombinował dalej co do takiej kostki wpuścić... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MłodyAkwa nie polecaj początkującemu tak delikatnych stworzeń jak krewetki (chodź by RC). Miałem je i wiem co mówię. Był mały skok ph i wszystkie padły. Na początek kup podstawowe kropelkowe testy wody jak: ph, GH i KH i podaj nam parametry. Dopiero wtedy dobierzemy obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety większość sprzedawców myśli tylko o sprzedaniu zwierząt, nie o ich dobrze. 

W odpowiednio urządzonym standardowym 25l mógłbyś mieć 3 kraby (1+2). 

 

Na początek opisz akwarium i podaj parametry wody. Mimo, że wymiary nie są najlepsze na pewno da się wybrac coś odpowiedniego.  Wzór jak opisać akwarium: http://forum.superakwarium.pl/user/2-adminnew/

 

 

 

MłodyAkwa nie polecaj początkującemu tak delikatnych stworzeń jak krewetki (chodź by RC). Miałem je i wiem co mówię. Był mały skok ph i wszystkie padły.
 

Wielu początkujących zaczyna od RC> I to jest dobry wybór. To, że Tobie padły nie znaczy, ze są jakieś super trudne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok... Ale pierw muszę kupić akwarium :) mam na to jeszcze miesiąc czasu tak więc może potarguje się jeszcze z zoną co do przeznaczonego na nie miejsca... akwarium postanowiłem zamówić u szklarza ze szkla 8mm optiwhite. jak już je będę miał to się odezwę i wszystko opiszę, teraz jestem na etapie planowania co z czym... ale fajnie ze mam się gdzie zglosic o rzetelna pomoc... co do krabów i krewetek to widze ze jest konflikt w twardości wody, szczerze wolalbym chociaż 2 krabiki z rybkami spodobaly mi się tylko problemem teraz jest wielkość akwa...

 

Na forum wymagana jest poprawna pisownia, czyli np. wielkie litery, polskie znaki diakrytyczne etc.

Mowa o tym w regulaminie, który zaakceptowałeś podczas rejestracji.

/ Luna

Edytowane przez Luna
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...