Skocz do zawartości

Czy to glony czy braki w nawożeniu?


Dikej
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie, baniak 420L zalany jakieś 2 m-ce temu. Woda z kranu, ale nie z sieci. Nawożę dość mało, bo pod żwirem mam ziemię. Oświetlenie jak narazie to 2x 54W, docelowo będzie 4x54W. Woda ma 24-26 stopni, co2 podaję z bimbrowni. Jeśli chodzi o nawozy to Planta Gainer Classic i Planta Micro w 1/2 dawek przy podmianach i 10ml tygodniowo. Teraz moje pytanie, na roślinkach (głównie na anubiasach) pojawił się taki brązowo-zielony nalot i na jednym z mchów trochę nitek. Czy jest to wina słabego nawożenia, oświetlenia czy może leży gdzieś indziej. Testów wody nie robiłem.

post-21910-0-36602900-1415825841_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glon- okrzemki i krasnorosty. 
Musisz opisać baniak abyśmy mogli coś więcej Ci powiedzieć/doradzić.
Opisz po punktach, według tego ----->  http://forum.superakwarium.pl/forum-32/announcement-3-jak-zadawa%C4%87-pytania-na-forum-superakwariumpl/

Te glony świadczą zazwyczaj o nie dojrzałym zbiorniku, ale u Ciebie 2 m-ce więc raczej nie. 
Czyścisz może filtry? Jeżeli tak, to napisz w jaki sposób?

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zadaj konkretne pytanie, dodaj czytelne zdjęcie całego zbiornika, dodaj czytelne zdjęcie problemu(chora ryba, marniejąca roślina, glon, itp.)To już podałem
2. Podaj dokładny wymiar zbiornika – szerokość, długość oraz wysokość. 140x50x60w
3. Opisz jakie posiadasz oświetlenie(świetlówki T8, T5 lub inne(jakie) – ile mają Wat, jaka firma, itp., dokładnie wszystko co o nich wiesz - lumeny, kelwiny, bla..., bla,... bla.), ile godzin jest włączone. 2xT5 Philips 6500k 12h dziennie
4. Napisz jak długo funkcjonuje twój zbiornik – kiedy go założyłeś, zrestartowałeś, itp. 2 m-ce temu założony
5. Napisz jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę. Podaj parametry twojej wody w zbiorniku i/lub jeśli znasz wody z wodociągów. Podaj też parametry wody, którą używasz do podmian i jeśli to woda RO to podaj czym ją uzdatniasz(firma i jaka dawka) – wodę można zbadać ogólnodostępnymi testami, jeśli takich nie posiadasz to zapytaj w sklepie zoologicznym, może zbadają twoją wodę: twardość ogólna gH(TWO), twardość węglanowa kH(TWW), pH, NO3, PO4, NO2, Fe. Jak firma testów, sprawdź też datę ważności. Testów nie robię, ale jak zajdzie konieczność to kupię. Woda z "ziemi", czyli własna studnia. Znam jedynie PH 7,5. Podmieniam około 15% raz na tydzień i 40% raz na miesiąc.
6. Czy w ostatnim czasie używałeś lub używasz preparatów antyglonowych, leków dla ryb, uzdatniaczy do wody lub innej chemii, bakterie, pożywki dla bakterii, itp.. Nie
7. Czy używasz lampy UV, jeśli tak to od kiedy i ile czasu jest włączona, jaka jest jej moc. Lampę mam 9V w filtrze, włączyłem ją wczoraj.
8. Jak często „grzebiesz” w akwarium – przesadzanie roślin, odmulanie dna, czyszczenie szyb, przestawianie ozdób(korzenie, kamienie, „nurek”;P, itp.), dokładnie opisz jak wykonujesz te czynności. Staram się nie grzebać wcale, szyby czyszczę magnesem w zasadzie przy każdej podmianie i czasem częściej.
9. Temperatura w dzień i w nocy, czy posiadasz grzałkę z termostatem lub podłączoną po termostat. Grzałka AuqaEl 100W tylko na "dogrzanie" bo woda po czasie sama osiągnęła 22 stopnie. Ja dogrzewam do 24-25 st. i tak utrzymuję, w nocy spada o stopień.

10. Czy stosujesz jakieś nawozy, jeśli tak to jakie(firma), jak długo i w jakich dawkach/na dzień lub tydzień. Podałem już w poprzednim poście.
11. Czy posiadasz CO2, jeśli tak to opisz zestaw, ile podajesz CO2, ile czasu w ciągu 24h podawane jest CO2. Jeśli to "bimbrownia" to czy regularnie robiony jest zacier, jakie proporcje(opisz dokładnie).Bimbrownia, 1 litr wody, 0.5kg cukru, 30g drożdży
12. Podaj dokładną obsadę twojego zbiornika – ile ryb, raków, krabów, żółwi, krewetek, żab, traszek, itp., itd. Rozmiary oraz kiedy zostały wpuszczone do zbiornika, czy chorowały i w jakiej są/były kondycji, itd. Kosiarka, otosek, zbrojnik niebieski (pozostałość po porzednim akwa), 120 neonków innesa, +-20 krewetek red cherry
13. Podaj dokładne ilości oraz nazwy roślin, kiedy zostały posadzone, czy były przesadzane(jeśli tak to jak - opisz dokładnie, przycinane oraz w jakiej są/były kondycji).około 15 anubiasów różnych(nana, barteri, lanceolata, etc.) kilka moczarek, kilka których nazw nie znam, bo dostałem je jako gratis do podłoża, mchy (jawajski, erect, christmas), valisnera astatica, blyxa japonica. Kondycja raczej mizerna, chociaż valisnery rosną równo i nie mają śladu glonów, przycinka... hmmm jeszcze nie było.
14. Napisz jakie posiadasz podłoże(firma), jak jest jego warstwa, czy masz substrat(firma), czy masz korzenie - jakie, kamienie – jakie, inne ozdoby – jakie. Podloże to ziemia 60 Litrów i jakieś 5-6cm ciemnego żwirku chyba jest to bazalt, oczywiście warstwy oddzielone siatką. Narazie mam dwie gałęzie bzu zrobione przeze mnie i niedługo wrzucę jeszcze wierzbę mandzurską (też własnej roboty). Z kamieni to tylko ściana akwarium zrobiona z czarnego łupka.
15. Podaj jakie posiadasz filtr/filtry(firma, rodzaj, model), czy są włączone cały czas jeśli nie to ile czasu pracują. Napisz jakie posiadają wkłady filtracyjne. Napisz jak często myjesz filtr/wkłady filtracyjne – opisz dokładnie jak to robisz i jaką wodą. Filtr działa cały czas 2000L/godzina, 4 wkłady (bioball, ceramika, gąbka, wata) i dodatkowo maleństwo, które w nocy napowietrza wodę. Czyszczę w wodzie z podmian.
16. Jak często karmisz ryby, jaka to karma(firma, rodzaj, nazwa, itp.), w ile czasu ryby zjadają pokarm, czy dajesz karmić ryby komuś innemu . Karma standardowa tetra podawana codziennie wieczorem, niewiele zostaje na dnie.


Dodatkowo dzisiaj nie włączyłem światła, a połączeniu z lampą UV pokazały się jakieś efekty. Glony minimalnie zbledły i woda się nieco zabarwiła.

20141113-185954.jpg


Wcześniej były jakieś pływające roślinki typu rzęsy wodne itd.

20141031-211407.jpg

Edytowane przez Dikej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oświetlenie jak narazie to 2x 54W, docelowo będzie 4x54W

 

 

2xT5 Philips 6500k 12h dziennie

 

 

140x50x60w

Teraz mało, docelowo dla tej obsady może być za dużo, barwa ok za długo świecisz max 10 h.

No i u Ciebie dużą przeszkodą dla roślin jest wysokość akwarium.

 

 

 

co2 podaję z bimbrowni

Bimbrownia przy takim litrażu daje Ci tylko tyle, że masz więcej pracy przy akwarium...

 

 

 

nawozy to Planta Gainer Classic i Planta Micro

To i to to nawozy mikro których Ty przy tym świetle (obecnym) najmniej potrzebujesz. Nie lej tego w ogóle a jak już zaczniesz to albo jedno albo drugie.

 

 

 

jakieś 5-6cm ciemnego żwirku chyba jest to bazalt,

Masakra, aż oczy bolą i żal ryb które z nim mają styczność.

 

 

 

Znam jedynie PH 7,5.

Twoja obsada wymaga mniej...

 

 

 

Podmieniam około 15% raz na tydzień i 40% raz na miesiąc

Regularne podmiany 20% na tydzień.

 

 

 

Lampę mam 9V w filtrze, włączyłem ją wczoraj.

Wyłącz, ona nie tylko niszczy te złe ale również i te dobre rzeczy...

 

 

 

Kosiarka, otosek, zbrojnik niebieski (pozostałość po porzednim akwa), 120 neonków innesa, +-20 krewetek red cherry

Obsada do korekcji ale to już nie w tym dziale. Parametry wody dla jednych są ok, dla innych nie.

 

 

 

chociaż valisnery rosną równo i nie mają śladu glonów

Pobierają pierwiastki z podłoża tam mają dużo a reszta w słupie wody ma tylko mikro i jest wyższa więc ma bliżej do światła, którego jest mało przy dnie.

 

 

 

mam dwie gałęzie bzu zrobione przeze mnie

Wiesz, że źle spreparowany bez może Ci zatruć całą obsadę?

 

 

 

15. Podaj jakie posiadasz filtr/filtry(firma, rodzaj, model), czy są włączone cały czas jeśli nie to ile czasu pracują. Napisz jakie posiadają wkłady filtracyjne. Napisz jak często myjesz filtr/wkłady filtracyjne – opisz dokładnie jak to robisz i jaką wodą. Filtr działa cały czas 2000L/godzina, 4 wkłady (bioball, ceramika, gąbka, wata) i dodatkowo maleństwo, które w nocy napowietrza wodę. Czyszczę w wodzie z podmian.

Tutaj masz trochę danych do uzupełnienia...

W poprzednim poście też nic o tym nie napisałeś.

 

 

 

Dodatkowo dzisiaj nie włączyłem światła, a połączeniu z lampą UV pokazały się jakieś efekty.Glony minimalnie zbledły i woda się nieco zabarwiła.

Tylko, że lampe masz w filtrze i nie miała ona wpływu na glony...

Co znaczy "woda się nieco zabarwiła?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zabarwienia wody to widać na zdjęciach, może nie tyle zabarwiła co zmętniała, ale dzisiaj jest już ok. Czego nie napisałem o filtrze? Co do gałęzi to chyba jednak dobrze zrobiłem, bo bez jest w akwa od 1,5mca, a rybki od miesiąca i wszystko gra. Z tego co napisałeś to powinienem kupić nawóz makro i nie lać jednocześnie micro z classic. Co do czasu świecenia to może racja, skrócę do 9-10h. Bimbrownia to element chwilowy, "ciułam" kasę na zestaw, mam już upatrzony z elektrozaworkiem za +- 400zł. Wracając do pytania z tematu, jakie są sposoby walki z tymi glonami które mam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet:

 

śledzę twoje wypowiedzi i zawsze mówisz to samo. Mówisz ogólnikowo, specjalistycznie, może czas zacząć wypowiadać się bardziej zrozumiale.

 

Ja nie będę wdrażać się w szczegóły, bo jestem po paru browcach ale:

1. Masz światło 0,25W/l, za mało. Wiem, plany są inne.

2. Bimbrownia przy takim litrażu nic nie da. Szkoda zabawy. Lepiej chyba jakiś węgiel w płynie.

3. Ten nawozy to same mikro. Ogranicz to porządnie i pomyśl o makro.

4. Z tego co kojarzę to jesteś zoobowiązany lub powinieneś wiedzieć co masz w studni, czyli robić badania regularnie wody, którą używasz.

Jakość się zmienia. Mogła zostać zatruta i wpieprzasz aktualnie substancje ropopochodne, benzeny, benzoapireny. Może już zacząć pomyśleć o profilaktyce na raka ? Jeśli nie robisz badań wody ze studni, a ją pijesz to możesz truć się nieźle.

5. Lampą UV zabijasz wszystko a nic nie zyskujesz.

 

 

 

6. Na pierwszym zdjęciu widzę nadmiar fosforu przy niedoborach azotu. Generalnie masz spaprane nawożenie. Specjalistą nie jestem, ale na dzień dobry:

 

a. podmiana 50% wody lub rozdziel to na 2x25% co 4 dni

b. zamiana bimbrowni na ocet - poczytaj o occie

c. ograniczenie mikro + uzupełnienie wiedzy o tym co lejesz

d. podawanie makro, najlepiej z soli + uporządkowanie nawożenia

e. jeśli chcesz wydać kasę na testy to zalecam no3 (byle nie zooleka) + po4 (jbl - najwięcej pomiarów), to jest wersja opcjonalna

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czego nie napisałem o filtrze?

Np. modelu

 

 

 

Wracając do pytania z tematu, jakie są sposoby walki z tymi glonami które mam?

Odp:

 

 

Z tego co napisałeś to powinienem kupić nawóz makro i nie lać jednocześnie micro z classic. Co do czasu świecenia to może racja, skrócę do 9-10h.

 

 

docelowo będzie 4x54W

 

.

 

2. Bimbrownia przy takim litrażu nic nie da. Szkoda zabawy. Lepiej chyba jakiś węgiel w płynie.

Przy 420 L? Proszę Cię...

 

 

 

Mapet: śledzę twoje wypowiedzi i zawsze mówisz to samo. Mówisz ogólnikowo, specjalistycznie, może czas zacząć wypowiadać się bardziej zrozumiale.

Co jest dla Ciebie Tomek nie zrozumiałe, bo kolega chyba wszystko zrozumiał?

Oprócz tego zacytowanego powyżej powieliłeś moją odpowiedź, no prócz jeszcze tego octu, tylko przy takim świetle to nawet nie warto...

 

 

Na pierwszym zdjęciu widzę nadmiar fosforu przy niedoborach azotu.

Tu jest brak wszystkiego z makro, pierwiastki mobilne są transportowane do młodych liści bo te rosną a rośliny już ledwo zipią.

 

Nie pisz po browcach. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wiedziałem, że będzie zjebka. W takim razie już wiem, że muszę kupić makro. Planta Gainer Makro wystarczy czy jeszcze coś?

 

 

 

4. Z tego co kojarzę to jesteś zoobowiązany lub powinieneś wiedzieć co masz w studni, czyli robić badania regularnie wody, którą używasz. Jakość się zmienia. Mogła zostać zatruta i wpieprzasz aktualnie substancje ropopochodne, benzeny, benzoapireny. Może już zacząć pomyśleć o profilaktyce na raka ? Jeśli nie robisz badań wody ze studni, a ją pijesz to możesz truć się nieźle.

 

 

Woda jest badana, ale nie pod kątem chemicznym tylko biologicznym i wiem, że jest ok, bo na ulicy na której mieszkam ponad 40 domów ma studnie i wszyscy żyją tak już ponad 40 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zainwestowałem w testy i butlę co2. Z testów wychodzą takie cuda:

KH 18

GH 25

pH 7,2

NH4 poniżej 0,05

NO2 0,1

O2 10

NO3 20

PO4 0,2

SiO2 3,0

Fe poniżej 0,02

 

Na chłopski rozum, SiO2 na poziomie 3,0mg/l to powód okrzemków, z nimi już się uporałem, ale poziom dalej jest wysoki.

Brak żelaza, czyli makro tak jak było to napisane wyżej.

Co do innych parametrów to mam wrażenie, że wszystko jest w miarę ok, może twardość całkowita mogłaby być ciut mniejsza.

Jak zmniejszyć poziom SiO2 i czy wogóle jest po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KH 18

GH 25

pH 7,2

Woda beton, co w tym trzymasz lub co chcesz trzymać? Dla roślin też lepiej by było jak byś to trochę obniżył.

 

 

 

NO3 20

PO4 0,2

Fe poniżej 0,02

 

Musisz zbić to NO3 i lekko podnieść PO4 , żelazo nie należy do makro ale też mogło by być wyższe.

Resztą testów się nie przejmuj, okrzemki występowały bo akwa dojrzewało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...