Jump to content

Neon Innesa (Paracheirodon innesi)


nick1234
 Share

Recommended Posts

Neon Innesa (Paracheirodon innesi)

 

post-15884-0-03299700-1415818059.jpg

 

Rodzina: kąsaczowate (Characidae)

 

Występowanie: Ameryka Południowa, głównie Peru i Brazylia. Zamieszkuje bagniste, zacienione wody Amazonki.

 

Długość: Około 4 cm.

 

Dymorfizm płciowy: Neony posiadają piękne, jaskrawe, metaliczne ubarwienie ciała. Wzdłuż górnej części ciała biegnie niebieski pas kończący się przed płetwą ogonową, a od połowy długości ciała do nasady płetwy czerwony. Samice są większe i bardziej zaokrąglone w części brzusznej. Neon innesa mylony jest z neonem czerwonym, który w przeciwieństwie do innesa posiada czerwony pas biegnący przez całą powierzchnię ciała. Ryby te żyją nawet 10 lat.

 

Usposobienie: Spokojna rybka nadająca się do akwarium towarzyskiego. Jest rybą stadną i powinna być trzymana w ilości min. 10 sztuk. Jak każda ryba stadna przy zbyt małej ilości osobników swojego gatunku jest bardziej płochliwa i mniej pewna.

 

Akwarium: Minimalna wielkość zbiornika to ok. 60 litrów. Temperatura 22-24*C, PH 6-6.5, preferuje wodę miękką do lekko twardej (GH-5-11). Preferuje akwaria gęsto zarośnięte, lecz z dostateczną ilością miejsca do pływania. Lubi ozdoby w postaci korzeni oraz garbniki w wodzie, które powstają na skutek dodania do niej np. szyszek olchy. Neony Innesa źle znoszą jasne światło. Idealny wystrój akwarium to tzw. czarne wody.

 

Są wrażliwe na kiepską jakość wody więc należy pamiętać o regularnych podmianach, dobrej filtracji i napowietrzaniu. Przy wyborze neonów należy uwzględnić, że mogą się stać pożywieniem dla większych ryb.

 

Rozmnażanie: W warunkach akwariowych jest trudne gdyż wymaga przygotowania bardzo dobrej jakościowo, odpowiedniej wody i zachowania niemal sterylnej czystości. Akwarium tarliskowe nie musi być duże, należy je przygotować napełniając wodą do ok. 10cm. Woda powinna być bardzo miękka, kwaśna i dobrze napowietrzona – jakość wody jest bardzo ważna. Umieszczamy w niej ryby, wybierając najlepiej wcześniej parę sobą zainteresowaną. Ikra rozrzucana jest po całym akwarium, a ryby mają tendencję do jej zjadania dlatego po tarle należy je odłowić, a akwarium silnie zaciemnić – ikra jest wrażliwa na światło. Do wody możemy dodać akryflawinę (ok. 2 krople na 10l). Młode wylęgają się już po ok. 24h, początkowo przez ok. 5 dni żywią się woreczkiem żółtkowym. Kiedy zaczynają pływać akwarium stopniowo rozjaśniamy. Młode neony są niezwykle wybredne jeśli chodzi o pokarm i nie pobieranie go stanowi częstą przyczynę klęski w rozmnażaniu. Karmimy je pantofelkami, drobnym cyklopem, pyłem, jak podrosną artemią.

 

Pokarm: Ryba wszystkożerna, należy zapewnić jej urozmaicony pokarm. Chętnie przyjmuje pokarm żywy, mrożony jak i suchy. Ze względu na niską jakość nie zaleca się podawać ochotki.

 

Ciekawostka: Jest to pierwszy poznany gatunek neona, początkowo osiągał wysokie ceny ze względu na trudności w rozmnażaniu jakie początkowo sprawiał. Do Europy sprowadził go August Rabaut, któremu pokazali go tubylcy mieszkający w Amazonii. W 1936 został przetransportowany do Niemiec, a stamtąd na pokładzie sterowca ,,Hindenburg” do Stanów Zjednoczonych, gdzie został po raz pierwszy naukowo opisany.

 

 

Autor opracowania: V_i

Autor zdjęć: V_i

post-15884-0-03299700-1415818059_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...