Jump to content

Tęczanka wspaniała - Melanotaenia boesemanii


maziama
 Share

Recommended Posts

Tęczanka wspaniała (Melanotaenia boesemani)

 

db4b9b2fdba0d684gen.jpg

 

Rodzina: tęczankowate (Melanotaeniidae)

 

Występowanie: Azja Południowo-wschodnia (Indonezja) oraz Australia i Oceania.

Zamieszkuje czyste, płytkie jeziora, gęsto porośnięte roślinnością, w wodzie alkalicznej o neutralnym pH

 

Długość: Samce do 11cm, samice do 8cm

 

Dymorfizm płciowy: Widoczny szczególnie w dorosłym wieku: samce większe, z wyraźnym podziałem ciała na pół niebieskie i pół żółto-pomarańczowe. Płetwy większe i bardziej kolorowe. Samice smuklejsze, bardziej srebrzyste z przewagą koloru blado-żółtego.

 

Usposobienie: Przede wszystkim jest rybą zdecydowanie stadną, dlatego wymagana minimalna ilość osobników to 6 sztuk, ale najlepiej 10 i powyżej. W zbyt małej grupie staje się płochliwa. Wskazana przewaga samic w stadzie, lub przynajmniej po równo samic i samców. Nie jest rybą zaczepiającą inne gatunki, choć we własnym gronie samce mogą prowadzić nieszkodliwe walki o względy samic.

 

Akwarium: Tęczanka wspaniała uwielbia ruch – szybkie pływanie z jednego końca akwarium do drugiego. Dlatego zaleca się dla nich długie zbiorniki minimum 150 cm długości dla 8-10 sztuk. Z powodu tych szybkich gonitw, należy unikać łączenia tęczanki wspaniałej z bardzo powolnymi rybami, które mogą jej po prostu przeszkadzać. Akwarium powinno być gęsto zarośnięte, przy jednoczesnym zapewnieniu jej dużej przestrzeni do pływania. Lubi rośliny na powierzchni wody, rozpraszające światło. Chętnie zagląda w różne zakamarki dlatego wskazane jest utworzenie jam i kryjówek np. z korzeni, skał itp.

Temperatura 26-27*C

Ph 7,0-7,5

Woda średnio twarda, 10-20 gh (nie czuje się za dobrze w wodach miękkich i kwaśnych)

 

Rozmnażanie: Nie sprawia większych problemów. Mogą bez problemu trzeć się w akwarium ogólnym, lub należy przygotować osobny zbiornik z wodą o ph około 7,5, z gęstą, drobną roślinnością (np. mech jawajski). Temperatura 28-29*C. Do tarła należy wybrać najgrubszą samicę i najmocniej wybarwionego samca. Ryby uprzednio przez 3-4 dni należy często karmić żywym pokarmem. Tarło trwa kilka dni, a ikra jest składana partiami. Rodzice raczej nie interesują się ikrą, ale po tarle należy ich odłowić. Maluchy wylęgają się po 7-12 dniach (w zależności od temperatury). Przebywają blisko powierzchni wody, dlatego bardzo wskazana jest obecność roślin pływających (rogatek, wgłębka)

Na początku odżywiają się pierwotniakami, po około 7 dniach można rozpocząć karmienie larwami solowca lub drobnym suchym pokarmem dla narybku. Należy podawać pokarmy „pod nos”, ponieważ maluszki żerują głównie przy powierzchni, nie interesując się opadającym na dno pokarmem.

 

Pokarm: Przyjmuje pokarmy suche, żywe i mrożone. Regularne karmienie pokarmami „mięsnymi” zapewnia intensywne wybarwienie kolorów.

Należy karmić małymi porcjami, kilka razy dziennie. Unikać przekarmiania, gdyż ma tendencję do problemów trawiennych.

 

Ciekawostka: Tęczanka wspaniała jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Rzadko można ją już spotkać w naturalnym środowisku, dlatego osobniki, które kupujemy w sklepie pochodzą zwykle z dużych farm hodowlanych na Dalekim Wschodzie i w Europie Wschodniej.

Kupując ryby w sklepie nie sugerujmy się brakiem kolorów u samców, gdyż na pełne wybarwienie trzeba zwykle długo i cierpliwie czekać (około 12 miesięcy lub dłużej)

 

Autor opracowania: maziama

Autor zdjęć: maziama

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...