Jump to content

Największe akwarystyczne mity


Recommended Posts

Witam, osobiście na forum i nie tylko dość często spotykam się z ogólno przyjętymi teoriami, które w praktyce z prawdą nie mają nic wspólnego. Co myślicie aby zebrać takie mity w jednym miejscu? Na pewno się z takimi spotkaliście więc możecie wpisywać swoje propozycje :)

 

Na zachętę ja zacznę:

 

Ryba podchodząca do tarła to oznaka dobrych warunków w akwarium -  MIT! Przedłużanie własnego gatunku to instynkt przetrwania i nie można po tym wnioskować, że ryba dobrze sie czuje.

 

- Ozdoby do akwarium z tworzyw sztucznych kupione w Sklepie Zoologicznym są bezpieczne - MIT! Zakup w sklepie zoologicznym nie świadczy o tym,że kupione ozdoby nie są szkodliwe, nie zmieniają parametrów wody i nie wytwarzają trujących związków dlatego zaleca się rezygnacje z wszelkich "sztuczności".

 

- Tzw "bąbelkowanie" roślin świadczy o ich dobrej kondycji - MIT! Bąbelkowanie roślin jest oznaką procesu fotosyntezy ale nie oznacza dobrej kondycji roślin. Jeśli rosliny ładnie rosną nie należy się martwić o brak "bąbelkowania".

 

- Co2 w płynie - MIT! Coś takiego nie istnieje! To węgiel w płynie, nazwa co2 na opakowaniu jest tylko chwytem marketingowym.Co2 czyli dwutlenek węgla występuje tylko w postaci gazowej.

 

- Sadzenie roślin w piasku powoduje gnicie korzeni - MIT! W naturze, rzekach i jeziorach rośliny rosną w piasku i nie gniją. Szerokie grono akwarystów z powodzeniem prowadzi akwaria roślinne z podłożem w postaci pisaku. Jeśli rośliny gniją należy upatrywać się innej przyczyny.

 

- Jeśli nowa roślinka w akwarium obumiera to znaczy,że się nie przyjęła i należy ją wyrzucić - MIT!  Część roślin akwariowych (np. żabienice) pochodzi z upraw nadwodnych (min. ze względu na niższy koszt uprawy). Obumieranie takich roślin po włożeniu do wody jest czymś naturalnym gdyż roślina musi się "przestawić" na uprawę wodną. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki i damy trochę czasu powinna zacząć wypuszczać nowe, przystosowane już do wody liście.

 

- W każdym akwarium muszą być stworzenia zajmujące się jego czyszczeniem - MIT! Od czyszczenia akwarium jest jego właściciel, żadne stworzenie nie wyeliminuje konieczności czyszczenia akwarium, jeśli nie masz na to czasu tzn,że to hobby nie jest dla Ciebie.

 

- Woda w akwarium jest czysta więc nie muszę robić regularnych podmian - MIT! Podmiany wody w akwarium wiążą się z usuwaniem z niej szkodliwych związków, jest to konieczne i czystość wody nie ma z tym nic wspólnego.

 

 

Jeśli się z czymś nie zgadzacie to dyskusja jest otwarta :)

Dodam jeszcze,że skierowane jest to do poczatkujących akwarystów dlatego lepiej abyśmy unikali trudnych pojęć i skomlikowanych wywodów :)

Jeśli ktoś się z czymś nie zgadza proszę o wyjaśnienie w kilku prostych zdaniach, na końcu wspólnie zdecydujemy co z tym zrobić :)

Miło by błoby też, aby osoby które nie zgadzają się z czymś, oprócz krytyki wstawiły też coś od siebie. Wiadomo krytykować jest najłatwiej, a dac coś od siebie już wymaga trochę pracy ;)

 

P.S. Jeśli będzie tego dużo to możemy podzielić na kategorie np. mity o roślinach, mity o rybach, mity o prowadzeniu akwarium itp. :)

Jeśli administracja pozwoli na końcu dyskusji możemy utworzyć z tego osobny temat w dziale "Pytania początkującego akwarysty".

 

Zapraszam do dzielenia się własnymi spostrzeżeniami!

Edited by V_i
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Biostartery, czyli bakterie nitryfikacyjne. Po wlaniu biostartera do złóż filtracyjnych i pewnej ilości prosto do wody można już wpuszczać ryby - MIT! Bakterie nie przeżyją tyle czasu bez tlenu i pożywienia (chyba że są uśpione), tzw. gotowe bakterie w płynie są zazwyczaj jedynie substancja, która przyspiesza wytwarzanie się ów bakteri. Po użyciu tego typu produktów i tak należy odczekać (około 3-4 tygodnie) aż akwarium dojrzeje (powinno się regularnie badać NO2 i NO3) i dopiero wtedy wpuszczać ryby.

 

Mam nadzieję, że tym razem nie popełniłem żadnego błędu ;)

Poprawione wg rady maziama ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja bym poprawił: 

 

 

Co2 w płynie - MIT! Coś takiego nie istnieje!  

 

 

Bo coś takiego istnieje, lecz nie jest stosowane nigdzie ;)
 

 

 

W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny, bezwonny i niepalny gaz, dobrze rozpuszczalny w wodzie i cięższy od powietrza (ok. 1,5 raza). Pod normalnym ciśnieniem przechodzi ze stanu stałego do gazowego (sublimuje) z pominięciem fazy ciekłej w temperaturze −78,5 °C. Pod zwiększonym ciśnieniem (5,1 atm) można go jednak skroplić w temperaturze −57 °C.
Link to comment
Share on other sites

- Woda w akwarium jest czysta więc nie muszę jej wymieniać - MIT!  

 

Założenie jak najbardziej słuszne - MIT

 

 

Podmiany wody w akwarium wiążą się z usuwaniem z niej szkodliwych związków, jest to konieczne i czystość wody nie ma z tym nic wspólnego.

Tu już można się nieco przyczepić. Coraz częściej stosowana hydroponika, zmienia mocno podejście do tego zagadnienia. Jest to temat bardziej złożony i przy wnikliwej dyskusji wymagałby raczej osobnego tematu.

Generalnie - FAKT z małym ale...

 

 

Może i ja też coś dołożę:

 

- Kamienie reagujące z octem nie nadają się do akwarium - MIT! Biotop Malawi i Tanganika to też akwaria, a takie kamienie są tam wręcz mile widziane.

Edited by west000
Link to comment
Share on other sites

west000 - nie precyzyjnie się wyraziłam, chodziło o regularne podmiany, jeśli uważasz, że nie sa potrzebne jeśli woda jest czysta to wyjaśnij to w prostych kilku zdaniach, na końcu wspólnie zdecydujemy co jest prawdą :) To jest dla początkujących akwarystów więc unikajmy trudnych pojęć.

Edited by V_i
Link to comment
Share on other sites

"Glonojad" jest potrzebny w akwarium, żeby nie było w nim glonów - MIT! - Glony pojawiają się - pisząc w uproszczeniu - w akwarium nadmiernie oświetlanym, ze zbyt dużą ilością związków azotu i fosforu i ze zbyt małą ilością roślin, które konkurują z glonami o pożywienie. Jeśli nie jest zachowana ta równowaga, żaden "glonojad" nie uchroni cię przed glonami.

 

Bojownik nie potrzebuje grzałki i filtra w akwarium - MIT! - Bojowniki jest rybą wytrzymałą na niekorzystne warunki w akwarium, ale - tak jak każda ryba - do zdrowego życia potrzebuje wody oczyszczanej przez filtr ze szkodliwych związków przemiany materii oraz odpowiedniej temperatury, którą zapewnia grzałka w akwarium. Bez tego będzie żył, ale krócej i z dużym prawdopodobieństwem częstego chorowania.

Link to comment
Share on other sites

west000 - nie precyzyjnie się wyraziłam, chodziło o regularne podmiany, jeśli uważasz, że nie sa potrzebne jeśłi woda jest czysta to wyjaśnij to w prostych kilku zdaniach, na końcu wspólnie zdecydujemy co jest prawdą :) To jest dla początkujących akwarystów więc unikajmy trudnych pojęć.

Teraz mój wpis jest może nie precyzyjny. :-)

Czystość wody nie jest wyznacznikiem potrzeby jej wymiany.

W standardowo prowadzonym akwarium cotygodniowe podmiany są koniecznością. Służą do usunięcia niewidocznych szkodliwych substancji np. NO3

Chciałem zasygnalizować jedynie, że coraz częściej stosowana filtracja z zastosowaniem hydroponiki daje nam możliwość stosowania rzadszych podmian, gdyż usuwaniem niektórych z nich zajmują się rośliny tam uprawiane.

Należy jednak pamiętać wtedy, że wraz z uzupełnianiem odparowanej wody wprowadzamy do zbiornika coraz więcej minerałów zatwardzających wodę.  

Link to comment
Share on other sites

 

 

Biostartery, czyli bakterie nitryfikacyjne. Po wlaniu biostartera do złóż filtracyjnych i pewnej ilości prosto do wody można już wpuszczać ryby - MIT! Bakterie nie przeżyją tyle czasu bez tlenu i pożywienia, tzw. gotowe bakterie w płynie to jedynie substancja, która przyspiesza wytwarzanie się ów bakteri.
 

Tu bym jednak nie była dogmatyczna w twierdzeniu, że bakterie te nie przeżyją bez tlenu.

Według jednej z firm, produkujących taki biostarter, wynika, że zastosowane u nich bakterie to w rzeczywistości formy przetrwalnikowe (uśpione), które mogą przeżyć w niekorzystnych warunkach (bez tlenu na przykład) do czasu, aż się one poprawią. Uaktywniają się one w temperaturze powyżej 20*C.

Niestety tak naprawdę "przeciętny zjadacz chleba" nie jest w stanie tego sprawdzić, co tam "włożyli" do tych buteleczek (chyba, że pod mikroskopem można to rozpoznać?)

Zmieniłabym więc nieco wpis, ograniczając się do stwierdzenia, że te biostartery nie pozwalają na bardzo szybkie (po 24 godzinach) wpuszczanie ryb do akwarium. Sama obecność bakterii to nie wszystko, żeby uznać, że woda jest już gotowa do wpuszczenia ryb.

Link to comment
Share on other sites

Ilość ryb należy dobierać wg. przelicznika 1cm ryby/1l wody - MIT! Dobór obsady powinien być poprzedzony analizą zachowań ryb w środowisku naturalnym i w żadnym przypadku nie należy sugerować się jakimikolwiek uśrednionymi wskaźnikami. To, że ryba osiąga niewielkie rozmiary nie oznacza, że do jej prawidłowej hodowli wystarczy zbiornik o niewielkich gabarytach. Dodatkowo, przy doborze obsady, w zależności od upodobań poszczególnych gatunków, należy uwzględniać zarówno długość, jak i wysokość zbiornika, a ten przelicznik błędnie równoważy obydwa parametry.

Link to comment
Share on other sites

A takie ampularie potrafią zniszczyć rośliny i pytam się czy to nie szkodzi?

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś o ampulariach napisz osobny temat. Miło byłoby też oprócz krytyki tego co napisał ktoś inny dać "swoje własne" przykłady akwariowych mitów.

Link to comment
Share on other sites

Każda rybka ze sklepu zoologicznego nadaje się do akwarium - MIT.

W ofertach sklepów zoologicznych często pojawiają się ryby dorastające do 1metra i powyżej.

Jasne, że jeżeli ktoś posiada akwarium wielkości basenu to te ryby " nadają się ", ale przeciętny akwarysta powinien przed zakupem ryb na własną rękę sprawdzić wymagania i docelowe wymiary ryb, nie wierząc ślepo sprzedawcom.

Link to comment
Share on other sites

- Uzdatniacze i tzw. biostartery (bakterie nitryfikacyjne) są niezbędne przy zakładaniu akwarium -MIT! Żadna chemia ani wspomagaczenie są nam potrzebne, to pieniądze wyrzucone w błoto. Po okresie dojrzewania akwarium samo, w naturalny sposób się ustabilizuje.

- Na glony najlepsze są kosiarki - MIT! Te i inne stworzenia określane jako "pogromcy glonów" eliminują skutki, a nie przyczynę powstawania glonów, której należy się upatrywać w nieodpowiednich warunkach akwarium. W większości przypadków bez wyeliminowania przyczyny powstawania glonów nie uda się nad nimi zapanować. Ryby takie jak kosiarki wymagają odpowiednich warunków życia jak każde żywe stworzenie, a kupowanie ich "na chwilę" w planach mając oddanie po zakończeniu pracy z glonami jest świadomym męczeniem ryby i narażaniem jej na niepotrzebny stres.

- Sprzedawca ze Sklepu Zoologicznego musi się znać bo w końcu tam sprzedaje - MIT! Niestety w wielu przypadkach sprzedawcy sklepowi nastawieni są na zysk i nie zawsze (a raczej rzadko) kierują się dobrem zarówno Twoim jak i swoich podopiecznych. Przed zakupem warto sprawdzić jego rady, kupowanie ryb pod wpływem impulsu i bez jakiejkolwiek wiedzy na ich temat (sprawdzonej) zwykle nie kończy się dobrze.

- Złota rybka jest stworzona do trzymania w kuli - MIT! W kuli można trzymać cukierki, a nie żywe stworzenia. Karaś ozdobny zwany popularnie złotą rybką lub welonem, jak każda ryba potrzebuje akwarium (w dodatku dość sporego), wody oczyszczanej przez filtr ze szkodliwych związków przemiany materii oraz odpowiedniej temperatury. Trzymanie żywych stworzeń w kuli jest bestialstwem!

- Każde akwarium musi mieć pompkę napowietrzającą - MIT! Najlepiej napowietrza ruch tafli wody, który możemy uzyskać poprzez odpowiednie ustawienie wylotu filtra lub zastosowanie np. deszczownicy. Bąbelki unoszące się z kamienia napowietrzającego są zbędne, a pompka to niepotrzebny wydatek.
 

Link to comment
Share on other sites

Każda roślina ze sklepu zoologicznego nadaje się do akwarium - MIT!

W sklepach zoologicznych nierzadko zdarza się, że jako rośliny wodne są sprzedawane rośliny doniczkowe jak np. fittonia, zielistka, dracena, difenbachia, ophiopogon japonicus, kencja, cyperusy i inne. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie rośliny, którą chcemy kupić - dajmy na wstrzymanie, poszukajmy na zdjęciach w sieci co to za roślina.

Link to comment
Share on other sites

Każde akwarium musi mieć pompkę napowietrzającą - MIT! Najlepiej napowietrza ruch tafli wody, który możemy uzyskać poprzez odpowiednie ustawienie wylotu filtra lub zastosowanie np. deszczownicy. Bąbelki unoszące się z kamienia napowietrzającego są zbędne, a pompka to niepotrzebny wydatek.

Tu się nie zgodzę. W przypadku kiedy nawali nam filtr, musimy się czymś ratować zanim nie naprawimy starego, lub zakupimy nowy.

Przydaję się również w przypadku leczenia ryb, woda wówczas musi być dobrze natleniona.

Uważam również, że bąbelki z kamienia napowietrzającego, równie skutecznie napowietrzają ( natleniają ) jak ruch tafli przy zastosowaniu deszczownicy. Jednakże użycie go jest zbędne przy odpowiednim natlenianiu np. za pomocą deszczownicy, oraz bąbelki w akwarium wyglądają nienaturalnie.

Link to comment
Share on other sites

Początkujący powinien mieć małe akwarium, bo łatwiej o nie dbać niż o duży zbiornik - Mit.
W małym akwarium ciężej utrzymać stabilne parametry wody.

Każdy najmniejszy błąd i zaniedbanie są bardziej odczuwalne niż w dużym zbiorniku.
Dlatego często mówi się, że "większe akwarium wybacza więcej błędów".

Ponadto, większy litraż daje bogatszy wybór pod względem doboru obsady.

W małych zbiornikach łatwo o przerybienie, z którym wiąże się podtrucie szkodliwymi związkami, stres i choroby.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

- Ryby „proszą” o jedzenie to znaczy,że są głodne – MIT! Ryby w akwariach często uprawiają tzw „żebractwo” ;) ale to nie oznacza,że są głodne. W naturze potrafią bez jedzenia przeżyć dłuższy okres. Przekarmiając ryby robimy im krzywdę i możemy doprowadzić do wielu chorób układu pokarmowego.

 

- Nie widzę nic niepokojącego, ryby nie zdychają więc są zdrowe i szczęśliwe – MIT! Niestety nie znając wymagań naszych ryb i warunków panujących w akwarium np. podstawowych testów wody, nie jesteśmyw stanie tego ocenić, a to,że ryba je czy podchodzi do tarła o niczym nie świadczy. W przypadku niektórych chorób pojawienie się pierwszych oznak chorobowych często kończy się śmiercią, a na leczenie jest już za późno. Trzymanie dużych ryb w zbyt małych zbiornikach prowadzi do karłowacenia co często nie jest nawet przez akwarystę zauważane. Tych jak i większości innych problemów jesteśmy w stanie uniknąć nie oceniając wszystkiego „na oko”.

Edited by V_i
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Bardzo slachetny temat, ale wybaczcie momentami wywołuje uśmiech, z drugiej strony jest to budujące, ze akwarystyką interesują się kolejne pokolenia. :)

 

 

Biostartery, czyli bakterie nitryfikacyjne. Po wlaniu biostartera do złóż filtracyjnych i pewnej ilości prosto do wody można już wpuszczać ryby - MIT! Bakterie nie przeżyją tyle czasu bez tlenu i pożywienia (chyba że są uśpione

"Modne" są preparaty z bakteriami beztlenowymi, które nie potrzebują tlenu do życia. Chyba wszystkie bakterie są zdolne do przechodzenia w formę przetrwalnikową i oczekiwania na korzystne warunki do życia.

 

 

W standardowo prowadzonym akwarium cotygodniowe podmiany są koniecznością. Służą do usunięcia niewidocznych szkodliwych substancji np. NO3

 NO3 jest szkodliwe powyżej określonego stężenia, przy czym rośliny "znoszą" absurdalnie wysokie jego poziomy a dla zwierząt te poziomy są różne, w zależności od gatunku.

 

Co to jest "standardowe akwarium"? Czy LT prowadzone tak jak Diana Walstad przykazała nie jest standardowe? Ona zaleca podmiany raz na kilka miesięcy.

 

Od siebie dodam jeden mit: Wysokie PO4 powoduje glony - mit Tu kilka łów wyjaśnienia, jeśli masz wysoki fosfor a brakuje innych składników to oczywiscie prawdopodobieństwo wystąpienia glonów jest wysokie. Ale jeśli innych składników pokarmowych nie brakuje, w tym CO2 i światła, to wysokie PO4 nie będzie powodowało glonów. Poziomy PO4 5 i więcej niesą glonotwórcze jeśli inne składniki nie limitują wzrostu roślin.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

 

Co2 w płynie - MIT! Coś takiego nie istnieje! To węgiel w płynie, nazwa co2 na opakowaniu jest tylko chwytem marketingowym.Co2 czyli dwutlenek węgla występuje tylko w postaci gazowej.

Nie prawda, w formie cieczy co2 również występuje.

Sugerowałbym być bardziej rozważnym i dokładnie opisywać o czym się pisze. W tym wypadku podał bym na forum choć fotkę poglądową.

Co2 w płynie istnieje, np. w butlach wysokociśnieniowych, jak najbardziej pożądane co2 w akwariach roślinnych

 

 

Ozdoby do akwarium z tworzyw sztucznych kupione w Sklepie Zoologicznym są bezpieczne - MIT! Zakup w sklepie zoologicznym nie świadczy o tym,że kupione ozdoby nie są szkodliwe, nie zmieniają parametrów wody i nie wytwarzają trujących związków dlatego zaleca się rezygnacje z wszelkich "sztuczności".

Dlaczego?

Czy miała pani do czynienia z negatywnymi skutkami podpartymi jakimiś badaniami?

Widziałem wiele akwariów z pielęgnicami, np. pawiookimi gdzie latami były owe ozdoby i jakoś rybom nic strasznego się nie działo.

Jak się dowiem jak tu się wgrywa zdjęcia pokażę i niech znawcy( zakładam że chyba są tu tacy też od pielęgnic) ocenią czy wyglądają na nieszczęśliwe.

Zgodzę się tylko że nie wygląda to naturalnie.

Edited by weder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...