Skocz do zawartości

sump + hydroponika do swobodnego krytykowania :)


michal_n
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

W galerii zacząłem wątek mojego nowego zbiornika z systemem filtracji opartym o sump ze złożem fluidyzacyjnym oraz hydropnikę. 

Chętnie posłucham uwag na temat schematu instalacji:

hydraulika

 

z tego schematu na razie nie będę chyba robiło RO i zadowolę sie kranówką oraz kranówką po filtracji przez złoże jonowymienne. Jak to nie zadziała celem zmiękczenia wody to dodam RO. 

Planuję automatyczną dolewkę (elektrozawór sterowany czujnikiem poziomu wody w komorze głównej sumpa). 

Manualną ale, że tak powiem, wspomaganą podmianę wodę - choć mam szczery zamiar tej funkcji nie używać to może sie okazać, że się nie da i trochę wody trzeba będzie podmieniać. W żarciu dla ryb jest sporo rzeczy których filtry mogą jednak nie pochłonąć i z czasem mogą się akumulować. Ta wymiana wody poległa by na spuszczaniu wody z komina do kanalizacji (a właściwie to do beczki w ogrodzie) i uzupełnianiu wodą ze złoża jonowymiennego. 

 

Kombinuję cały czas jeszcze z dwoma rzeczami:

1. czy da się do celów wysysania mułu i odpadków z dna wykorzystać spust wody (kanalizację) do beczki do ogrodu bez strasznego skomplikowania systemu    

2. czy to na pewno dobry pomysł, żeby woda po filtrze biologicznym szła na hydropnikę

 

Pozdrawiam i liczę na konstruktywną krytykę :)

 

pozdrawiam

Michał                                             

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pewnie się da, ale trochę z tym kombinowania jest, lepiej użyć zwykłego odmulacza (zbiera więcej zanieczyszczeń)

2. Z tego co pamiętam (a ostatnio sobie przerwę zrobiłem) to dobry pomysł ( a napewno tańszy, mniej pomp trzeba), w biologu powstaje NO3, a w hydroponice rośliny rozkładają go do azotu w postaci gazowej.

 

Niezapomij o 2 spustach wody w hydroponice (jeden ma być wyżej na wypadek zapchania się pierwszego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...