Skocz do zawartości

Wybór pierwszego akwarium dla welona i danio


sasanka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Planujemy założyć pierwsze akwarium. Chcemy w nim hodować 2 welonki i stado danio. Szukamy aktualnie akwarium, natknęłam się na taką aukcje. Może mi ktoś znający się na rzeczy opisać, co w tym zestawie jest ok, a co jest nieprzydatne i co trzeba dokupić? Z góry dziękuje za informacje :razz: . Te dwa gatunki ryb są łagodne, ale proszę też o informacje, czy można je trzymać razem.

 

http://allegro.pl/akwarium-156l-profil-pokrywa-full-wypos-gratisy-i4729819788.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Akwarium Minimum 60l, a najlepiej 100. Potrzebujesz podłoża, filtra z napowietrzaniem, grzałki, termometru, testów (przynajmniej ph), jakichś roślin i inwencji twórczej przy urządzaniu wystroju. Najsampierw wybierz i zakup zbiornik (najlepiej od razu z pokrywą i światłem bo dobranie tego oddzielnie przysparza problemów) 

Coś do odmulania jeszcze. I zaznaczam że to jest minimum, dodatkowo elementy wystroju sami dobierzecie. 

 

Widziałem w innym poście, że się za mną stęskniłeś, za punktami za pisanie głupot też? Mapet

Edytowane przez Mapet
Pisanie głupot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Akwarium Minimum 60l, a najlepiej 100. Potrzebujesz podłoża, filtra z napowietrzaniem, grzałki, termometru, testów (przynajmniej ph), jakichś roślin i inwencji twórczej przy urządzaniu wystroju. Najsampierw wybierz i zakup zbiornik (najlepiej od razu z pokrywą i światłem bo dobranie tego oddzielnie przysparza problemów) 

Coś do odmulania jeszcze. I zaznaczam że to jest minimum, dodatkowo elementy wystroju sami dobierzecie. 

Dziękuje Ci za odpowiedź :razz: . Ja jednak wybrałam już konkretne akwarium i proszę o opinie na temat konkretnego "zbiornika" i dodatków proponowanych na aukcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Akwarium Minimum 60l, a najlepiej 100.
 

I dla kogo to minimum? Ławica ruchliwych danio? A może dla ogromnego welona? Dla ławicy danio minimum 80cm, a na jednego welona powinno przypadać 100l.

 

Akwarium z linku ma 80cm długości. Może to być mało. Lepiej rozejrzyj się za co najmniej 100cm akwarium. 

Kolejna sprawa filtr. W linku jakiś chiński wewnętrzny. Welony potrzebują mocnego filtra zewnętrznego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium Minimum 60l, a najlepiej 100.

Welony to dość duże ryby i o dużej przemianie materii. W takiej klitce 60 l czy nawet 100 l dwa welony raz że nie będą miały miejsca to jeszcze przy słabej filtracji będą pływać we własnych odchodach. A do tego jeszcze stadko danio.

 

Jeśli chodzi o akwarium z linku to dla dla dwóch welonów i stadka danio jest ono za małe. Druga sprawa to filtr. Przy takim litrażu i przy takich rybach najlepszy byłby kubełkowy.

 

edit: Krzysiek szybszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, linku nie dopatrzyłem :) 100l jest wystarczające dla 2 welonek, pod warunkiem odmulania i podmianek, ale to fakt oczywisty, bo ze wszystkimi rybami jest wymagane. 60l jest jedynym warunkiem minimalnie przyzwoitym. Nie uważam że będzie im w tym dobrze 100% ale zdaje sobie sprawe że niektórzy welonkę by dali do kuli, albo do 25l jak kolega wyżej palnął... Dlatego zasugerowałem 60 jako minimum które nie czyni nas oprawcą dla ryb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Weź wyjdź i nie piernicz". Równie dobrze mogłeś w ogóle nic nie pisać. Bo chodziło o konkretny link a Ty polecasz mniejszy zbiornik niż w linku, który to jest minimum.

 

Wysłane z mojego Xperia Z2 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podobnym litrażu lepszy byłby zbiornik 100x40x40 , no i dlaczego welony ? Są to duże ryby i bardzo brudzą , jest wiele ciekawszych gatunków , welony zaraz będziesz chciała oddać a w sklepach nie chętnie przyjmują . Pamiętaj też że welony są zimnolubne i wcale nie tak łatwo dobrać im towarzystwo , a gdy urosną będą zjadać małe rybki jak np. neonki .

Ps. Lepiej skompletować sobie zbiornik samemu czyli wszystko osobno a nie w zestawie , wyjdzie dużo lepiej i pewnie taniej . Do 160 litrów to już nie warto się bawić w filtr wewnętrzny .

Edytowane przez mrokalo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się koleżance podobają welony, bo np. nie są wymagające, są duże, kolorowe, jest to typowa złota rybka - takie miłe stworzonko.

 

Ja nie neguje tu waszych rad, które koleżance dobrze podpowiadają, ale wskazuje na to że 160l nie jest minimum dla takich ryb. To dobrze że staramy się zapewnić rybom jak najlepsze warunki itp. ale powiększanie aż takie wymagań minimum doprowadzi wkrótce do tego że dla neonów minimum 200l będzie potrzebne. :)

 

 

"Weź wyjdź i nie piernicz".

dobre, dobre tego nie przewidziałem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]są duże[...]

Nawet bardzo, 20cm i więcej to już nie dużo, a bardzo dużo. Do tego cały czas grzebią w podłożu w poszukiwaniu jedzenia i wydawać by się mogło, że jeść mogą całą dobę -> brudzą na potęgę dlatego potrzeba jest maksymalnie wydajna filtracja.

A pomijając to, że welony mogą osiągnąć sporą długość to trzeba też pamiętać o tym, że to ryby stosunkowo masywne i muszą mieć wolną przestrzeń.

 

[...]ale powiększanie aż takie wymagań minimum[...]

To absolutnie nie jest żadne powiększanie minimalnych wymagań ryb. Fakt, że się przyjęło, że welonka to ryba do kuli  to teraz sporo osób myśli, że 45l czy 60l to już niewiadomo jaki luksus dla tej ryby, a to całkowita nieprawda delikatnie rzecz ujmując.

 

[...]doprowadzi wkrótce do tego że dla neonów minimum 200l będzie potrzebne. [...]

Nie polecam wywracać kota ogonem - staramy się być akwarystami czyli próbować stwarzać jak najlepsze warunki dla życia ryb.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytałam o minimum bo mnie minimum nie interesuje. Interesują mnie godne warunki dla 2 welonów i stadka danio. Czemu welonki? Bo jestem taką prostą osobą, że podobają mi się miłe,wesołe i kolorowe rybki  :razz: . No ale np. jakie inne ryby, mniej brudzące, byś polecił/la? Przyznaję, że jestem laikiem w akwarystycznym świecie, a welonki chciałam, bo cieszą moje oko :razz: . Nie chowają się, nie uciekają, a do tego są kolorowe. Ich dużym plusem jest też to, że są mało wymagające. Nie chciałabym, żeby miały u mnie złe warunki, a na hobbystyczną pielęgnacje akwarium nie mam po prostu czasu. 

 

Nie będę chciała oddać welonów, mam w domu inne, o wiele bardziej brudzące zwierzęta  :razz:, więc z tym sprzątaniem to nie jest argument. No chyba, że są jeszcze jakieś inne poważne wady welonów, wtedy bardzo proszę o informacje. Czyli takie danio też by mogły zjadać... :-| ?

 

A akwarium mogłoby mieć inne wymiary, ale nie chce za dużego, żeby nie było problemu z awarią szafki i basenem w mieszkaniu :-|.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ich dużym plusem jest też to, że są mało wymagające.

Nie wiem jak można nazwać rybę, która potrzebuje 100l na jednego osobnika i dużej nadfiltracji mało wymagająca :) To, że dużo wytrzymuje nie znaczy, że nie jest wymagająca. Wymagania ma duże. 

 

Dla 2 welonów + danio 80cm jest za mało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak można nazwać rybę, która potrzebuje 100l na jednego osobnika i dużej nadfiltracji mało wymagająca :) To, że dużo wytrzymuje nie znaczy, że nie jest wymagająca. Wymagania ma duże. 

 

Dla 2 welonów + danio 80cm jest za mało. 

Tak dla mnie jest to nadal ryba mało wymagająca, bo akwarium i filtr kupie w 15 minut...widocznie mamy inna definicję tego pojęcia. PO to tu jestem, żeby raz a dobrze wybrać jej akwarium, więc cenię sobie Twoje informacje odnośnie tego, że 80 cm na te dwa gatunki to za mało i fajnie. Teraz już wiem, że przyjdzie mi pewnie wybrać między danio a welonami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym ci zamiast danio i welonów polecił gupiki pawie oczko. Bardzo kolorowe rybki (to zależy gdzie kupujemy, ale można dostać naprawdę piękne gupiki i wcale nie trzeba się jakoś specjalnie starać), a ich zaloty to niebo dla oczu. Gupiki mogła byś trzymać nawet w 40l. Do gupików mogła byś dołożyć jeszcze jakieś inne rybki. 

 

A tak w ogóle to my tu dyskutujemy jakie ryby będą dla ciebie najlepsze, a nawet nie wiemy jakie masz parametry wody. Skąd zamierzasz lać wodę do akwarium? Przypuszczam że będziesz lać wodę z kranu. A więc jakie są parametry twojej kranówy? (parametry kranówy możesz znaleźć na stronie wodociągów). 

 

Akwarium i wszystkie akcesoria najlepiej kupować oddzielnie. Wychodzi lepiej i zwykle taniej. Będziesz musiała jeszcze kupić testy na ph, gh, kh, no2 i no3. Temat o testach: http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...