Jump to content

Pomoc w przygotowaniu wody - kH większe od gH


rjan
 Share

Recommended Posts

Witam.

 

Na początek chciałbym się przywitać, jako że to mój pierwszy post na forum. Chciałbym założyć pierwsze akwarium. Do dyspozycji mam baniak 52l (50x35x30), w którym chciałbym hodować neonki czerwone, otoski i kiryski. W ramach obmyślania i planowania wykonałem testy wody, która płynie z mojego kranu. Woda pochodzi z ujęcia głębinowego (gm. Niepołomice). Wodociągi podają dla ujęcia wody pH 8.1, gH 3.86. W testach dostaję:

 

pH 8.0 (Sera kropelkowy)

gH 5 (kropelkowy USTM, producent filtrów RO)

i niepodziewane kH 24! (Sera, test kropelkowy)

pomiar z elektronicznego miernika TDS: ponad 400 ppm, co wskazuje na wodę bardzo twardą

 

Wiem, że z moją wodą jest coś nie tak. Woda wg wodociągów jest bardzo miękka a mimo to na naczyniach podczas gotowania oraz na armaturze pojawia się osad, potrafiący uszkadzać chromowane elementy. Woda pochodzi z ujęcia głębinowego (100-150 m, trzeciorzęd) i wydaje mi się, że powinna być twarda. Po przeczytaniu dokładnego raportu o stanie wody (http://tinyurl.com/obo42pw) widzę, że zawiera ona bardzo dużo sodu - 178 +/- 20 mg/l, gdzie dopuszczalna przepisami wartość, to 200 mg/l. Do tego bor ok. 0.6 mg/l. Prawdopodobnie poddawana jest zmiękczaniu, być może kationitem sodowym i stąd takie dziwne odczyty? Niestety nie znam się na tym. Jedyne, co udało mi się wyczytać, to że kH wyższe od gH może być efektem obecności w wodzie wodorowęglanów innych niż Ca i Mg (testy gH wykrywają właśnie wapń i magnez). Podejrzewam ten sód.

 

Teraz pytanie, co z tym fantem zrobić? Woda dla mojej obsady powinna mieć pH 6.5-7.0, twardość nie więcej niż 10 gH. Rozumiem, że w tym momencie powinienem zbijać twardość węglanową, bo pomiar gH będę miał zafałszowany. Do dyspozycji mam filtr RO i mogę próbować mieszać wodę, ale obawiam się tak wysokiej zawartości sodu. Może lepiej zacząć od czystej RO i ją jakoś potraktować?

 

Proszę o poradę.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Obawiam się, że takie akwarium będzie małe dla Neonów Czerwonych i Otosków.

Co do wody, będąc na twoim miejscu, pojechałbym z całością RO(obchodząc cały problem) a parametry ustawił przy pomocy "mineralizatora". Ostatnio widziałem w sklepie za 39zł 200g. Obliczasz ile go dać na litraż (masz podane na opakowaniu 1g zwiększa twardości o 'ileśtam'). Nie wiem jak to się ma do pH ale na bank są też i do tego środki (pH wody RO powinno być koło 6 więc dużo podnosić nie trzeba).

 

Edit:

Pamiętaj, że Kiryski wymagają piaskowego podłoża.

Edited by Adamu
Link to comment
Share on other sites

Na noeny Innesa, a tymbardziej na neony Czerwony akwarium jest za małe. Czerwone potrzebują minimum 80cm akwarium, ale kiedy zobaczyłem ławicę dorosłych osobników uważam, że i 80 cm to dla nich mało. Optymalne dopiero 100cm+.

Na otoski takźe akwarium jest za małe, podobnie jak dla większości kirysków.

 

Nie tylko kH jest problemem. pH także.jest za.wysokie. Dla ryb typu neonki, kiyski.powonno byc ok. 6,5.

Najlpszym wyjściem będzie zakup filtra RO. Koszt od 100zł.

 

Jeśli to Twoje pierwsze akwarium to lepiej zacząć od większego. Większe łatwiej się prowaszi i jest bardziej stabilne biologocznie. No i większy wybór ryb :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...