Skocz do zawartości

Identyfikacja płci :)


moni.t
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

niedawno założyłam swoje (dzieci), pierwsze akwarium. 40 l. bojownik, prętniki harem 1+2, i kiryski 6 sztuk.

Zaczęłam obserwować prętniki i mam wątpliwości co do ich płci. Odnośnie jednego jestem pewna zdj.1post-21873-0-51260800-1415374318_thumb.jpg

Druga ryba sprzedana jako samica widoczna na zdj. post-21873-0-40155900-1415373897_thumb.jpgpost-21873-0-35635600-1415374340_thumb.jpgzachowuje się agresywnie, samiec jest zdominowany, siedzi w "krzakach", niechętnie wypływa, mało je. (Zaznaczam, że bojownik w ogóle nie interesuje się rybkami, więc to nie jego wina). Ostatnia mała rybka post-21873-0-68543500-1415373947_thumb.jpg post-21873-0-52078000-1415374505_thumb.jpg też ma być samiczką, ale samiec się nią nie interesuje, a ryba z zdj. 2 i 3, od czasu do czasu ją pogoni.

Druga sprawa, dzisiaj zauważyłam, że samiec pomarańczowy jest ospały, leży na dnie, albo jest zawieszony na przy powierzchni i jakby z trudem łapie powietrze. Odłowiłam go, bo myślałm, pewnie to śmieszne, ale nie znam się kompletnie, że to ze stresu i niedojedzenia. Wtedy odkryłam na boku ryby ze zdj. 2 i 3, jakby ranę. Widoczną na zdj. 6,7,8 post-21873-0-40533600-1415373998_thumb.jpgpost-21873-0-12949600-1415374027_thumb.jpgpost-21873-0-44937200-1415374049_thumb.jpg Proszę was o pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz wszystko http://forum.superakwarium.pl/topic/45488-pr%C4%99tnik-kar%C5%82owaty-trichogaster-lalius/

 I po zdjęciach widać co masz :)  Kiryski potrzebują piachu na dnie, to niezbędne do ich prawidłowego zdrowia - piasek przesiewają przez skrzela i je oczyszczają.

Bojownik jest zbyt agresywny na prętniki, wykończy je prędzej czy później, radze je oddać bo i tak masz na nie za małe akwarium. Co do reszty problemów http://forum.superakwarium.pl/topic/8125-przeczytaj-zanim-za%C5%82o%C5%BCysz-nowy-temat/

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybka ze zdjęcia nr 2 to samiczka. Samice czasem przepychają się między sobą, ale też potrafią pogonić samca.

Co do tej rany, może to przez otarcie np. o korzeń. Jeśli jest to mechaniczne uszkodzenie, to przy regeneracji uszkodzeń skóry pomaga healthosan.

Czy akwarium dojrzało przed wpuszczeniem ryb? Opisz akwarium wg wzoru podanego przez V_i.

Edytowane przez richter
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Bojownik jest zbyt agresywny na prętniki, wykończy je prędzej czy później, radze je oddać bo i tak masz na nie za małe akwarium. Co do reszty problemów http://forum.superakwarium.pl/topic/8125-przeczytaj-zanim-za%C5%82o%C5%BCysz-nowy-temat/

Bojownik nie jest nimi zainteresowany, leniwy jest i leży na roślinach. Mamy go już 3 miesiące, pupil moich córek, najpierw był trzymany w 20l., potem chcieliśmy coś większego. Nie chciałam od razu angażować się w duże akwarium,bo wiem, ze to obowiązek, więc wzieliśmy 40l. Sprzedawca w sklepie zaproponował prętniki. I ja się w nich zakochałam. no i jak je teraz oddać ...

Rybka ze zdjęcia nr 2 to samiczka. Samice czasem przepychają się między sobą, ale też potrafią pogonić samca.

Co do tej rany, może to przez otarcie np. o korzeń. Jeśli jest to mechaniczne uszkodzenie, to przy regeneracji uszkodzeń skóry pomaga healthosan.

Czy akwarium dojrzało przed wpuszczeniem ryb? Opisz akwarium wg wzoru podanego przez V_i.

 Rozumiem, że się przepychają, ale ta jest wyjątkową zołzą :) Akwarium 40 l., teraz 2 samiczki prętnika, bo odłowiony przeze mnie samiec właśnie zmarł :(( no i mam histerię w domu). Poza apatią i brakiem apetytu, nie było żadnych objawów, no i to że dziś pływał cały czas przy powierzchni.

Filtr aquael mini pat, cały czas włączony, grzałka. Bojownik i 6 kirysków.

 

 

Ten temat dotyczy identyfikacji ryb. Jeśli chcesz pomocy, to proponuję założyć temat w odpowiednim dziale, nie zapominając o dokładnym opisie zbiornika i problemu. /andy102/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,że ciężko się rozstać z rybkami które się nam na prawdę podobają ale widzisz,  jedna ryba już nie żyje :( Tak więc to na prawdę dla ich dobra tym bardziej,że masz za małe akwarium dla prętników. Tak jak pisał andy napisz post w odpowiednim dziale , opisz dokładnie akwarium, a ludzie tutaj na pewno pomogą Ci tak,że nie będziesz się musiała martwić o swoje rybki. Zobaczysz jaka to frajda jak ma się akwarium dostosowane do potrzeb swoich podopiecznych i można w pełni obserwować ich zdrowe życie, piękne ubarwienie i odpowiednie zachowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V_i, niekoniecznie za małe akwarium dla prętników. Jeśli są to powiedzmy takie wymiary: 60x30x25, to daje około 40 litrów, ale dla prętników się nadaje. To nie skalary, żeby wysokość baniaka grała jakąś kluczową rolę. Podobnie kiryski - nie wiemy jakie moni.t ma, może akurat te najmniejsze gatunki.

Moni.t, opisz w odpowiednim dziale twoje akwarium według podanego wcześniej wzoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V_i, niekoniecznie za małe akwarium dla prętników. Jeśli są to powiedzmy takie wymiary: 60x30x25, to daje około 40 litrów, ale dla prętników się nadaje. To nie skalary, żeby wysokość baniaka grała jakąś kluczową rolę. Podobnie kiryski - nie wiemy jakie moni.t ma, może akurat te najmniejsze gatunki.

Moni.t, opisz w odpowiednim dziale twoje akwarium według podanego wcześniej wzoru.

 

Jeszcze skalara od prętnika odróżnie ;)  Jeśli już tak się zagłębiamy w szczegóły to prętnik to ryba labiryntowa i preferowane są niskie akwaria ale już nie o to chodzi. Min. zbiornik dla tej ryby to 60 litrów ale moim zdaniem i to nie jest za wiele. Miałam prętniki w 112 litrach, wiem jak zachowuje się samiec podczas tarła i nie wyobrażam sobie tego w 40 litrach z prostego powodu - samica mogłaby tego nie przeżyć tym bardziej,że prętniki to dość słabe ryby i na prawdę wiele nie trzeba. No chyba,że moni.t odławiałaby ją za każdym razem mając oczywiście drugie odpowiednie akwarium ale nie sądzę,że na dłuższą metę chciałby się w to bawić i taki stres dla tej ryby też nie za dobrze mógłby się skończyć. Dlatego uważam, że nie powinna hodować prętników dla ich własnego dobra. Jest mnóstwo innych pięknych ryb, którym w takim akwarium można stworzyć odpowiednie warunki. A co do kirysów to akwarium nie nadaje się w tym momencie ze względu na to,że na podłożu jest żwir.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pley, na której focie jest drugi samiec? Co na to wskazuje?

 

 

Jeszcze skalara od prętnika odróżnie ;)

Nawet przez moment w to nie wątpiłem. ;) Nie dlatego podałem przykład skalara.

Co do utrzymywania jakichkolwiek ryb, to wiadomo, że im większe akwarium mają do dyspozycji, tym lepiej dla nich. Uważam jednak, że nieraz większe znaczenie ma wystrój baniaka niż jego litraż. W pustawych 100 l, gdzie są posadzone trzy rośliny na krzyż, samica (czy nawet czasem samiec przez samice) mogą zostać zagonione - mimo, że takie akwarium jest przecież większe niż podawane minium dla prętników. I odwrotnie - w mniejszym akwarium (oczywiście w jakimś sensownym miniumu co do jego długości i szerokości), ale z mnóstwem zakamarków i plątaniną roślin (zwłaszcza pływających), umożliwiających "zejście z oczu agresorowi" i znalezienie spokojnego kąta dla każdej z ryb, moim zdaniem można utrzymać prętniki karłowate. Miałem kiedyś te ryby w akwarium o podstawie 75x36, więc też nie w jakimś ogromnym, i żadna nie została zagoniona na śmierć w czasie, kiedy miały tarło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...