Skocz do zawartości

[240L] Prośba o ocenę nowych T5 i ew. rady. (3-4x54W)


pingwin60
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Akwarystyką zajmuję się niedługo, ale zaczynam się rozkręcać. W "spadku" dostałem akwa 240l brutto (120x40x50 długość x szerokość x wysokość) z belką 4x54w. Aktualnie w środku znajdują się oryginalne świetłowki 4x54w (2x white i 2x blue bez dodatkowych oznaczeń). Przy tych warunkach i ok. 1w/l rośliny po wielu testach z nawożeniem i stopniowym zwiększaniu oświetlenia moje roślinki wygrały walkę z glonami i zbiornik się ustabilizował. Reszta krasnali znika w zaskakującym tempie, a pył na szybie to tylko wspomnienie.

 

W przyszłości (myślę, że ok. 6 miesięcy) z tego akwarium zrobi się sam roślinniak i pod to też dobieram oświetlenie. Do tego po co grzać akwarium świetlówkami o niewiadomym spektrum...

 

I teraz tak - chcę zakupić 3x54W t5 i tylko tym świecić. (1) Czy mogę wymienić wszystkie świetlówki na raz, czy wymieniać stopniowo co tydzień? Jak bym wymienił na raz ty wyciągnąłbym 4x54W i wstawił 3x54W, więc sądzę, że ubytek watów ze wzrostem ilości światła w odpowiednim spektrum nie powinno wywołać wzrostu glonów.

 

(2) Co sądzicie o takich świetlówkach (zostawiam sobie miejsce na jedną o barwie 3-4k K):

1x - 54W (115cm) PHILIPS MASTER TL5 965 6800K

1x - 54W (115cm) SYLVANIA GROLUX 8500K

1x - 54W (115cm) SYLVANIA AQUASTAR 10000K

i miejsce wolne na ewentualnie w przyszłości (do tego lub do nowego roślinniaka): 54W (115cm) PHILIPS MASTER TL5 840 4000K

 

(3) A może jakieś inne świetlówki? Jeżeli potrzebne są jeszcze jakieś informację wszystko podam.

 

Z góry dziękuję za pomoc i propozycję :)

 

EDIT

Zapomniałem dodać - świecę całość 10h dziennie, oczywiście CO2 i nawozy wg. potrzeb dozowane.

Edytowane przez pingwin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...