Jump to content

Sadzenie roślin w "dziurach" sztucznych dekoracji


FPawlak
 Share

Recommended Posts

Witajcie,
mam w akwarium ozdobę w postaci zatopionego starego statku. Myślę, że całkiem fajnie by to wyglądało jakby było obsadzone roślinami. Sam model wraku ma liczne dziury i myślałem, żeby w niektórych z nich posadzić rośliny, tylko nie do_końca wiem jak to zrobić. Myślałem, żeby te dziury wykleić od wewnątrz jakimś bandażem albo gazą - tak żeby zrobiły się niecki w które nasypie podłoże i tam posadzę rośliny.
Na_pewno ktoś z Was ma w tym jakieś doświadczenie, więc chętnie się poradzę jakiego kleju użyć - czy może być taki zwykły klej z pistoletu (tzw. termoglut), czy może lepiej jakiś silikon, czy jeszcze coś innego? Tak samo w przypadku materiału - może np lepiej użyć kawałek jakiejś folii?

Z góry dzięki za pomoc.

Edited by andy102
Pisownia - 6.1. Wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi.
Link to comment
Share on other sites

Wiem, że dla niektórych takie dekoracje to temat sporny. Jednak żeglarstwo to moja druga pasja i mi on akurat bardzo pasuje. Co do uwalniania substancji to raczej nie ma problemu bo to nie jakiś sklejany model, tylko kupiony w sklepie akwarystycznym, więc chyba nie powinien być szkodliwy. A korzenie obsadzone roślinami mam oprócz tego.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Co do uwalniania substancji to raczej nie ma problemu bo to nie jakiś sklejany model, tylko kupiony w sklepie akwarystycznym, więc chyba nie powinien być szkodliwy.

Jeszcze byś się zdziwił, jakie cudeńka można dostać w sklepach akwarystycznych ;) . Wyjmij ten stateczek, bo nijak on się ma do odwzorowania naturalnego środowiska ryb. A chyba o to nam wszystkim chodzi.

Link to comment
Share on other sites

To że statek jest ze sklepu akwarystycznego wcale nie znaczy że nie jest szkodliwy. Spróbuj poszukać korzenia przypominającego łódkę/statek, ewentualnie możesz sobie wyrzeźbić taki statek z drewna, spreparować go i dać do akwarium. Co do kleju to najbezpieczniejszy i najlepszy będzie silikon akwarystyczny.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Co do kleju to najbezpieczniejszy i najlepszy będzie silikon akwarystyczny.

Dzięki za odpowiedź. A co z tą gazą? Bo się zastanawiam czy to nie będzie się z czasem rozpuszczać jakoś w wodzie? Bo taka siatka budowlana jaką się często stosuje do mchu, to będzie miała za duże oczka i mi żwirek przeleci przez nie.

Edited by andy102
Pisownia - 6.1. Wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi.
Link to comment
Share on other sites

Najlepiej wykorzystać do takich rzeczy ( sadzenia w szczelinach/grotach ) Microsoria Bolbitisy i Anubiasy, wtedy nie musisz cudować z podłożem, tylko wciskasz/ wiążesz kępy tych roślin i masz z głowy ;)

Akurat bardziej myślałem o eleocharis parvula i innych mniejszych roślinkach. Anubiasy kłócą się z krewetkami.

Edited by andy102
Pisownia.
Link to comment
Share on other sites

Eleośki w dziurach nie urosną. Ja u redek mam anubiasa i nic się nie dzieje, z tego co czytałem to sok jest dla krewet trujący, a nie sama rosnąca roślina.

Sam elocharis nie będzie w dzurze - tylko dziura będzie zasypana substratem, a same rośliny będą już na równej powierzchni, więc będą miały dobry dostęp do światła. A to te anubiasy jakoś przycinasz? Przenosisz wtedy do innego zbiornika, aż "się rany zabliźnią", żeby nie puszczał soku?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Sam elocharis nie będzie w dzurze - tylko dziura będzie zasypana substratem, a same rośliny będą już na równej powierzchni, więc będą miały dobry dostęp do światła.

 

A co z tą gazą? Bo się zastanawiam czy to nie będzie się z czasem rozpuszczać jakoś w wodzie? Bo taka siatka budowlana jaką się często stosuje do mchu, to będzie miała za duże oczka i mi żwirek przeleci przez nie.

Jak już bardzo chcesz zatrzymać ten wrak i obsadzić w podany sposób Elośka, to możesz zastosować moskitierę lub pończochę, nie rozpuści się i nie powinna przepuścić substratu/żwirku. Do montażu użyj jak wcześniej kolega napisał silkonu akwarystycznego.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Wiem, że dla niektórych takie dekoracje to temat sporny.

 

Oczywiście że temat sporny, ale nie dla akwarystów, a jedynie posiadaczy akwarium. Takie dekoracje zostały wyprodukowane z myślą o takich właśnie naiwnych osobach, którzy nabijają kieszenie producentów tych "badziewi". Bo ani to to ładne, ani praktyczne.

 

 

 

Jednak żeglarstwo to moja druga pasja i mi on akurat bardzo pasuje.

 

A zastanawiałeś się chociaż przez chwilę, czy Twoim rybom on pasuje. Gdyby potrafiły mówić, to powiedziały by Tobie co o takich dekoracjach sądzą. Poza tym, w naturalnym środowisku ryb słodkowodnych, nie występują "wraki" czy inne wiatraki, i takie "coś" przysparza im większego stresu.

Idąc Twoim tokiem myślenia, powinniśmy powrzucać jakieś rzeczy kojarzące się z naszymi pasjami. Może wrzucę gitarę , gryf obsadzę mchem i będzie cacy.

Miejsce tego jest na półce, a nie w akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...