Skocz do zawartości

Po restarcie - ocena zamiarów.


Adamu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Temat powiązany z

http://forum.superakwarium.pl/topic/45608-glony-nitkowate-opinie-o-zamiarach-prosz%C4%99/

 ale chciałem dopytać o nawożenie więc pytam tutaj.

 

W skrócie:

Był restart zbiornika dzisiaj w nocy (opisanego w podpisie). Zamieniłem żwir na piasek kwarcowy, pod rośliny dałem kulki glinkowe JBLa.

Nawozić zaczynam za jakieś 2 tygodnie tak normalnie.

 

Obecnie z roślin zostały:

2 Żabienice Ocelot Red

Kilka gałązek czerwonej Ludwigii

Żabienica Barthii

Cryptocoryna rubella

Nurzaniec

Anubias lanceolata (nie wiem czy zostawić czy nie, obecnie pływa sobie...)

2 gałęzatki

?Nadwódka? nie wiem... to co w zdjęciu podpisu jest w obu rogach z przodu...

Edit: Nie nadwódka tylko Staturogyne Repens.

 

Doradzono mi podawać potas (mam Aquaflorin Potasium Tropicala) - dałem dawkę 2,5ml/50l - do powtórzenia co 2 tygodnie oraz chcę podnieść fosforany bo mam zero a azotanów do 30mg/l. Docelowo chcę podnieść do 2mg/l fosforanów (Easy Life Fosfo) zgodnie z instrukcją 5ml->0,5mg/l co dzień aż do 2mg/l. Chcę kontrolować przed każdym podaniem poziom bo hoduję też krewetki RC i Amano więc muszę uważać.

 

Podaję też co dzień Carbo 2ml.

 

Świecę 5h dziennie, co tydzień będę wydłużał o godzinę do 10h docelowo.

Walczę z glonami nitkowatymi dlatego chcę podnieść fosforany by pasowały do stosunku 16/1.

 

Pomysły lub krytyka mile widziana. Oczekiwałbym korekt lub potwierdzenia, że plan jest dobry.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzono mi podawać potas (mam Aquaflorin Potasium Tropicala) - dałem dawkę 2,5ml/50l - do powtórzenia co 2 tygodni

 

Powinieneś wyliczyć dawkę dzienną i podawać codziennie, plus carbo.

 

 

Walczę z glonami nitkowatymi dlatego chcę podnieść fosforany by pasowały do stosunku 16/1.

 

To już jest taka górna granica,gdzie azotany są na podwyższonym poziomie, książkowo,już na niższym jest 10/1.

 

 

oraz chcę podnieść fosforany bo mam zero a azotanów do 30mg/l. Docelowo chcę podnieść do 2mg/l fosforanów

 

Zamiar słuszny, ale tu dążył bym do jak najszybszego obniżenia no3 do 10ppm, wtedy spokojnie mógłbyś utrzymać fosfor na poziomie 1ppm co dało by żądany i bezpieczny stosunek no3 do po4, czyli 10/1

 

 

Świecę 5h dziennie, co tydzień będę wydłużał o godzinę do 10h docelowo.

 

Tutaj trochę za bardzo "dmuchasz na zimne". Od 6h pierwszy tydzień, potem codziennie co godzinę lub pół(wedle uznania) docelowo do 10h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiar słuszny, ale tu dążył bym do jak najszybszego obniżenia no3 do 10ppm, wtedy spokojnie mógłbyś utrzymać fosfor na poziomie 1ppm co dało by żądany i bezpieczny stosunek no3 do po4, czyli 10/1

 

Jeżeli dobrze rozumiem, to w moim przypadku już samo podawanie fosforanów powinno się przyczynić do obniżenia azotanów bo jeżeli maiłem zero fosforanów (albo śladowe ilości, testy wykazywały 0) to przyswajanie azotanów było utrudnione. Pojawiły się fosforany to i przyswajać azotany będzie łatwiej. Dobrze myślę czy coś pomieszałem?

 

Do reszty ustosunkuję się odpowiednio.

 

Edit:

Chciałem też dopytać o nawóz żelazowy. Mam dwie Żabienice Ocelot i kilka słupków Ludwigii Repens Red. Powinienem, oprócz potasu i węgla podawać teraz też żelazo? Kulki są pod każdą rośliną dlatego nie jestem pewien czy trzeba.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli dobrze rozumiem, to w moim przypadku już samo podawanie fosforanów powinno się przyczynić do obniżenia azotanów bo jeżeli maiłem zero fosforanów (albo śladowe ilości, testy wykazywały 0) to przyswajanie azotanów było utrudnione. Pojawiły się fosforany to i przyswajać azotany będzie łatwiej. Dobrze myślę czy coś pomieszałem?

Dobrze, oczywiście liczą się też inne pierwiastki.

Żelazo, choć rośliny pochłaniają go w miarę dużo zalicza się do mikro, a z mikro na razie się wstrzymaj masz go dosyć w słupie wody po restarcie. Mają kulki to żelaza na jakiś czas im starczy.

Zaczniesz podawać fosfor, z czasem akwarium ustabilizuje się i wtedy będziesz miał w miarę stały poziom pierwiastków, oczywiście wraz z przyrostem masy roślinnej będą ich więcej rośliny pobierały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...