Jump to content

Zakładanie baniaka 25L z waszą pomocą.

Guest
 Share

Recommended Posts

Witam

Chciałbym założyć sobie zbiorniczek mój 25L od początku, bo to co mam teraz to porażka. Mam w nim robaki (chyba nicienie), ślimaki, i glony (krasnorosty).

Chciałbym wszystko zacząć od nowa bo na początku zaufałem sprzedawcy, a teraz chciałbym z waszą pomocą coś osiągnąć :) Próbowałem z tym wszystkim walczyć ale się poddałem i chce zacząć jak należy.

Mam żwirek 1-2mm i piasek. Myślę nad zrobieniem takiej dróżki z piasku albo coś podobnego która będzie prowadzić do drzewa (korzonek z mchem), a po bokach na żwirku będą jakieś pagórki z roślinkami, sam nie wiem jeszcze mam 100 myśli na sekundę :)

Akcesoria jakie mam:

Multikani 800 dokupię tylko ceramiki.

bimbrownia 

Pokrywa z paskami LED o mocy ( jak było napisane na pudełku) 16W zimna biała. 

Grzałka z termostatem

1. Czy moje roślinki na których rosną krasnale mogę w czymś wymoczyć i włożyć do nowo założonego akwarium? Czy to jest za duże ryzyko przeniesienia glonów? Chciałbym dwie przenieść jak to jest możliwe.

2. Myślę żeby dać pod żwirek jakieś kulki g-t ale nie wiem czy jak wrzucę ślimaki świderki to mi nie narobią bałaganu. Dlatego moglibyście mi coś podpowiedzieć jak by rozwiązać ten problem, a może zrezygnować ze ślimaków? Chociaż z tego co czytałem to łatwiej korzenie będą się rozrastać bo przekopują podłoże i usuwają miejsca beztlenowe.

3. Jakie roślinki mogę patrzeć pod takie światło? Trawki na pierwszy plan tylko jakie z mniejszymi wymaganiami bądź jakiś mały henio albo podobne??

4. Jakich roślinek mniejszych szukać do tak małego/ niskiego akwarium? 

5. czy zestawy roślin in vitro opłaca się kupować na allegro? Myślałem o zakupie na pierwszy i drugi plan to bym sobie coś wybrał na pewno z nich. 

Jak na razie to tyle z mojego dziamgotania, fajnie by było też jakby ktoś mi coś mógł podpowiedzieć ze swojego doświadczenia. 

p.s. nie wiedziałem w jakim dziale to umieścić więc w razie czego to niech moderatorzy zrobią porządek jak trzeba będzie. 

1. Ja bym wystartował od zera - kupił nowe rośliny. W 25l zbyt wiele miejsca nie ma, więc rachunek wyjdzie nieduży.

2. Ja na Twoim miejscu dałbym sam piach lub ewentualnie jakiś żwir o fakturze grysiku. Kulki GT to dobre rozwiązanie i nie masz się co przejmować, że świderki Ci je wykopią. Miejsca beztlenowe w piachu to też tak nie do końca ;)

3. Ja na pierwszy plan bym Ci polecił marsileę, pogostemon helferi, może eleocharisa (to ziele trzeba pilnować z nożyczkami, inaczej może wyrosnąć na praktycznie całą wysokość standardowej 25tki).

4. Wszelkie drobnolistne rośliny będą odpowiednie - chodzi o to, żeby nie pomniejszały optycznie i tak maleńkiego zbiornika.

5. Ja osobiście miałem rośliny in vitro i byłem bardzo zadowolony. Trzeba jedynie uważać, żeby dokładnie wypłukać żel.

Zrezygnuj z bimbrowni, przy tak małym akwarium bardziej zaszkodzi niż pomoże.

2.Lepiej zamiast bimbrowni daj pod żwirek ziemie ogrodową, a przy tym litrażu to będzie na tyle dobry substrat, że nie będziesz musiał niczym nawozić.

3,4. Moczarka kanadyjska, rogatek, jakiegoś małego anubiasa, możesz obsadzić korzeń lub kamienie mchem, bacopa,

Edited by darekbart

Zrezygnuj z bimbrowni, przy tak małym akwarium bardziej zaszkodzi niż pomoże[...]

A możesz wytłumaczyć jak bimbrownia szkodzi? Jeżeli wszystko jest dobrze zrobione to nie ma takiej siły, żeby prędzej zaszkodzić niż pomóc.

Nie słyszałem też wcześniej, żeby ziemia zastępowała nawożenie węglem.

Miejsca beztlenowe w piachu to też tak nie do końca

Tzn?  W sumie to bardziej chodzi mi o użyźnianie podłoża, bo z czasem się ono ubije a ślimaczki bd je przekopywać. A czy jak mi wykopią kulki to nie bd miał wysypu glonów? 

Lepiej zamiast bimbrowni daj pod żwirek ziemie ogrodową, a przy tym litrażu to będzie na tyle dobry substrat, że nie będziesz musiał niczym nawozić.

Z tego co wiem tzn co się naczytałem na forum to wcale bimbrownia szkody mi nie zrobi. Proszę o jakieś konkretne powody dla czego mam jej nie mieć bo to tak trochę jakby dla mnie wyssane z palca bez podania przyczyny.  

Aktualnie mam ziemię i bez podawania nawozów nic się nie utrzyma. Jedynie roślinki mają bardzo ładny system korzeniowy przy niej no i fakt rosną ale dodaje nawozy bo bez tego padają. Dodatkowo nie chce już ziemi bo to akwarium jest za małe żeby dać 2cm ziemi i na to 3-4cm żwirku. Dlatego chce zrezygnować z tej opcji żeby uzyskać większą przestrzeń wizualną. Dodatkowo przy wyrwaniu roślinek ziemia mi wyszła i mam problem z glonami.   

Akcesoria jakie mam: Multikani 800 dokupię tylko ceramiki.[/size] Chyba Midikani 800.

MULTIKANI 800 proszę tu jest obrazek. Mam taki sprzęt z deszczownią własnej roboty w sumie to tylko większe otwory, bo ogólnie mimo że producent podał że jest od 20 do iluś tam L. to nie nadaje się do takich małych zbiorników. Ale po zrobieniu deszczowni z większymi otworami mam ładny ruch tafli wody bez efektu pralki.

multikani_komplet1.jpg

Moczarka kanadyjska, rogatek, jakiegoś małego anubiasa, możesz obsadzić korzeń lub kamienie mchem, bacopa,

A to nie są rośliny szybko rosnące? Anubiasa bateri nana mam, mały jest ba początku ale mi się rozrósł tak że zajął 1/4 baniaka. i ma wielkie liście co mi pomniejsza zbiornik. 

Czy przy takim oświetleniu mogę patrzeć roślinki o średnim zapotrzebowaniu światła? Przynajmniej na tył bo będą wyżej więc większa moc będzie światła. 

Sam mam akwarium na piachu - piach się bardziej niż po zalaniu wodą nie ubije ;) Rośliny rosną, świderków ani innych żyjątek przekopujących podłoże nie mam. Świderki Ci nie wykopią dobrze zakopanej kulki, a jeśli nawet jakimś cudem jakaś kulka pojawi się na powierzchni to nic się nie stanie - i tak jak tylko ją zauważysz to od razu znajdzie się na swoim miejscu.

Rośliny o średnich wymagania świetlnych będą rosły bez problemu.

A tak w ogóle lepsze są kulki czy jakieś pałeczki nawozowe bądź tabletki?? Bo googlowałem sobie i w sumie zdania są podzielone. A co wy sądzicie o tym?

Rośliny o średnich wymagania świetlnych będą rosły bez problemu.

Dzięki za odp bo miałem z tym problem. Kupie pewnie sobie jakiś zestaw na allegro, in vitro na pierwszy i drugi plan. Nie wiem ile tego objętościowo jest.

Z tego co kojarzę z wypowiedzi osób które miały styczność z in-vitro to raczej ich nie przechowasz "na potem".

Nie wiem czy nie byłoby rozsądniej (i pewnie taniej) kupić sadzonki roślin z normalnej hodowli wodnej, z czasem jak się rozrosną to po prostu porozsadzasz.

Zastanowiłbym się też nad tą bimbrownią, wygodniejszym rozwiązaniem może być zastosowanie węgla w płynie, większa kontrola nad dozowaniem, mniej zabiegów. Przy tym litrażu w zupełności wystarczy.

Taniej i lepiej mi jest z bimbrownią. Kostkę drożdży i kilogram cukru mam na 2 razy do zacieru, minimum miesiąc. Carbo w płynie to nie to samo co gaz z tego co wiem.  

A co do roślinek, nie mam skąd wziąć taniej kilku rodzajów które mnie interesują, w moich sklepach trochę się drożą za ziele i inne produkty, może dlatego że w Chełmie są tylko 2 sklepy zoologiczne. Dodatkowo też za bardzo nie ma w nich wyboru. Dlatego patrze sobie in-vitro. Zamówię 6 sztuk za ok. 30zł już z przesyłką. To chyba nie jest tak źle. Pamiętam jak kupowałem pierwszy raz to za anubiasa bateri nana zapłaciłem 18zł, a jeszcze było kilka innych rodzajów to koszty poniosłem trochę. 

Mam inny temat więc dlatego piszę post pod postem. 

Chce zmienić filtr z mutikani 800 na kaskadę. Oczywiście nie drogą i znalazłem coś takiego 

SUPER AQUATIC LB-501

co o tym sądzicie? Nada się? Jak to jest z jego awaryjnością? 

próbowałem czytać opinie ludzi ale ciężko jest cokolwiek wywnioskować. Opłaca się tą czy model niżej? No i czy jest bezpieczny bo akwarium stoi na biurku z laptopem i innym sprzętem. Dodam że zostało mi mało czasu bo roślinki będą mniej więcej we wtorek lub środę. 

Na giełdzie wystawiłem swoje multikani 800 więc możecie zobaczyć. Cena do negocjacji ale tam zapomniałem dopisać :P 

Jak ta kaskada ma większą pojemność na złoża to może i się opłaca, inaczej to bezsensowna zmiana.

Co do akwaryjności to się nie wypowiem bo nie miałem.

Na pewno nie ma. Ale głównie chodzi mi o miejsce w środku. Rurka z gąbką jako prefiltr zajmuje mi tyle samo miejsca co filtr wewnętrzny prawie. Do tego skimmer musiałem dorobić bo mam kożuch na tafli więc za dużo miejsca mi zajmuje. Dodatkowo węże mam tak ułożone że aż mnie razi w oczy jak je widzę bo do tak małego akwarium nie da się zgiąć ich tak jakbym chciał, nawet próbowałem na gorąco ale załamuje się. Zakup mój był nieprzemyślany trochę, w sumie to chciałem dobrze a wyszło jak zawsze. Nie narzekam na ten filtr ale chce zmiany bo jednak nie pasuje on do mojego baniaka. Doradzaliście mi kiedyś kaskadę i to by było bardzo dobre rozwiązanie ale człowiek uczy się na błędach :)

Dlaczego czekam na waszą opinie co i tych kaskadach sądzicie? 

Jak na razie cenowo nie ma szans. Chyba, że sprzedam swój kubełek, to wtedy kupię Fzn2. Jak na razie szukam jakiegoś zamiennika.

Edited by Guest
Pisownia. Dbaj o pisownię.

Na pewno doinwestuje jak zorganizuje więcej kasy na tą kaskadę. Wiem że jest warta swojej ceny, zawsze miałem na nią chrapkę że tak powiem.

A mam pytanie. Dzisiaj przyjdą do mnie roślinki i bd sadził. Tylko nie wiem jak wodę rozrobić do akwarium destylke z kranową żeby uzyskać w miarę wartości. Dołączam z tego roku badania wody i proszę spojrzeć na ujęcie "Bariera"

i mniej więcej pow ile mam dać destylowanej a ile kranowej. Bo nie wiem czy jak to większość pisze, pół na pół w moim przypadku wystarczy ponieważ mam "beton" w kranie. Testy zooleka pokazały mi ph-7,2 i gh - 26'n. KH nie robiłem bo jest też wysokie z tego co pamiętam coś koło 20'n. 

Wyniki_II_kw_2014.pdf

Dzisiaj wystartowało moje akwarium. Zacznę świecić po 6 godz do końca tyg. W niedzielę i pon po 7 godz i resztę dni +1h aż do 10h. 

Parametry wody jakie zrobiłem przez zmieszanie wody destylowanej z kranówką:

Ph = 7,2

KH = 12'n

GH = 13'n

NO3 = 0

PO4 = 0

I teraz moje pytanie: kiedy zacząć nawożenie? Do podłoża też nic jeszcze nie dawałem bo wolałem się skonsultować z wami kiedy wszystko dać. 

A jakie masz rośliny do tego nawożenia. Ja w 25 litrach bym bardzo ostrożnie podchodził do tej kwestii. Daj do podłoża kulki g-t i nic więcej na razie. Ja wydłużałem czas święcenia o pół godziny ale tygodniowo . Nie wiem co da robienie tego twoim sposobem. Nie widzę różnicy czy pełna moc światła będzie od razu czy za 3 dni.

Wysłane od siebie

Daj do podłoża kulki g-t i nic więcej na razie.

Kulki jeszcze do mnie nie doszły ale mam pałeczki nawozowe do kwiatków zielonych na stanie. to może pokroję jedną-dwie na małe kawałki takie po pół cm, może mniejsze i je wsadzę w podłoże? Z tego co wiem też działają dobrze. 

Nie wiem co da robienie tego twoim sposobem.

Myślałem że tak będzie dobrze, nie wiem co mi da dlatego pisze tutaj. W sumie nie rozumiem dlaczego trzeba zaczynać świecić od minimum do max. Czy dla roślinek to jakaś różnica? 

Roślinki jakie mam:

Ehinodorus Tennelus,

Eleocharis parvula,

sagitaria subalata,

hemianthus micranthemoides,

limnophila aromatica,

staurogyne repens.

Żeby nie pisać post pod postem to zapytam do których roślinek mogę wsadzić te pałeczki nawozowe? Z tego co wyczytałem to nie wszystkie je pozytywnie odbierają. 

Z kulek g-t zrezygnowałem bo sprzedawca zapomniał mi do zamówienia dołożyć.

Zastanawiam się czy podawać potas w jakiś małych ilościach i EC??

Edited by Guest

Zamknijcie temat bo widzę że nikogo nie interesuje moja sprawa. Mam wiele pytań ale nikt nie udziela już pomocy. 

Z tego co zauważyłem to najwięcej mają ludzie tu do powiedzenia jak jest coś nie tak albo przy wymądrzaniu się. 

TEMAT DO ZAMKNIĘCIA.

2 dni nie otrzymałeś odpowiedzi i już się obrażasz :blink: ? Musisz mieć na uwadze, że nie każdy ma czas na dłuższe zaglądnięcie na Forum i udzielanie odpowiedzi. Mamy też swoje życie, pracę, szkołę, itd. Druga sprawa, że np. kwestia kulek i w ogóle chyba wszystkie Twoje pytania do tej pory to wpisanie w naszą szukajkę odpowiedniego hasła - nie wymagaj, że wszyscy podadzą Ci gotowe odpowiedzi na tacy - trochę wkładu własnego też musi być.

Ja przyznam szczerze, że nie zaglądałem ostatnio do Twojego tematu. Ale dobra:

* ja bym nie dawał żadnych pałeczek do roślin doniczkowych - kwestia zaopatrzenia się w kulki to kilka dni - rośliny za ten czas nie padną

* odnośnie oświetlenia jest temat na Forum - poszukaj i poczytaj

* ja od początku nawożę potasem i węglem (chyba, że masz bimbrownię lub butlę - w tej sytuacji nie koniecznie), później gdy widzę, że coś się zaczyna dziać (czyt. niedobory) podaje makro i mikro

[...]Z tego co zauważyłem to najwięcej mają ludzie tu do powiedzenia jak jest coś nie tak albo przy wymądrzaniu się. [...]

Według mnie źle zauważyłeś. Niektórzy po prostu nie mają już ochoty odpowiadać na coś po raz n-ty, co było wałkowane na Forum w x tematach. Powtórzę to co napisałem wyżej - nie wymagaj odpowiedzi na tacy - trochę własnego wysiłku.

Edited by Miniu
  • Like 4

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...