Skocz do zawartości

czysta i klarowna woda a podmiana wody


klakieros
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem w google podobnego tematu ale nie znalazłem wiec pozwoliłem sobie założyć wątek na tym forum. Chodzi mi o to że wszystkie odpowiedzi na pytania jak zrobić czystą klarowną wodę kończą się odpowiedzią "podmieniaj 20 -30% wody 1-2 razy w tygodniu. 

Zacznę może może od początku. Kupiłem prawie 2 miesiące temu akwarium jako osoba która nic akwarystyce nie wiedząca. Poradzono mi w sklepie żeby zalać zbiornik, posadzić rośliny i włączyć filtr a po 24 godzinach można już wpuścić ryby. Dziś wiem że to kompletna bzdura. 

Oczywiście w akwarium była cały czas woda mętna część ryb zdechła. Tydzień temu a dokładnie 9 dni temu po przeczytaniu kilku forum postanowiłem zacząć wszystko od nowa. Ryby wsadziłem do akwarium 30 litrów a w moim docelowym 60l przepłukałem żwir, filtr i korzeń kupiłem nowe rośliny dodając środek firmy Tropical Bioactiv i zalałem po 7 dniach wpuściłem 4 rybki gupika które mi się urodziły żeby bakterie miały się czym odżywiać i 2 ślimaki. Od zalania akwarium woda jest idealna. 

I tu mam pytanie czy podmieniać wodę w tym akwarium czy nie co prawda 2 razy podbierałem już wodę gdyż na powierzchni wody tworzył mi się kożuch i go zbierałem ale było to spowodowane tym że wylot filtra był pod taflą wody i było to w ilości 2-3 litrów. 

Proszę o podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ryby wsadziłem do akwarium 30 litrów

Prawidłowo.

 

 

 

a w moim docelowym 60l przepłukałem żwir, filtr i korzeń kupiłem nowe rośliny dodając środek firmy Tropical Bioactiv i zalałem

Błąd, trzeba było zostawić akwarium a tylko wyłowić ryby i sprawdzać parametry wody, teraz kolejny raz przedłużysz dojrzewanie.

 

 

 

po 7 dniach wpuściłem 4 rybki gupika które mi się urodziły żeby bakterie miały się czym odżywiać i 2 ślimaki.

Czyli kolejny raz (teraz już świadomie) podtruwasz żywe stworzenia, jesteś sadystą?

 

 

 

I tu mam pytanie czy podmieniać wodę w tym akwarium czy nie

A jakie są wartości trujących związków w akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz pojęcia, wody w akwarium nie podmienia się dlatego, że jest brudna. Trzeba usunąć trujące związki o których pisze Mapet, a one są nawet jeśli Twoja woda będzie najczystsza jaką widziałeś. Poczytałeś kilka forum i na żadnym nie spotkałeś się z czymś takim jak cykl azotowy? I gdzieś Ty wyczytał,że bakterie żywią się rybami i ślimakami? Moim zdaniem nic nie poczytałeś, szkoda rybek. Weź się za to porządnie ale tym razem na prawdę poczytaj i to ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz pojęcia, wody w akwarium nie podmienia się dlatego, że jest brudna. Trzeba usunąć trujące związki o których pisze Mapet, a one są nawet jeśli Twoja woda będzie najczystsza jaką widziałeś. Poczytałeś kilka forum i na żadnym nie spotkałeś się z czymś takim jak cykl azotowy? I gdzieś Ty wyczytał,że bakterie żywią się rybami i ślimakami? Moim zdaniem nic nie poczytałeś, szkoda rybek. Weź się za to porządnie ale tym razem na prawdę poczytaj i to ze zrozumieniem.

Nie chodziło mi o to że bakterie żywią się rybami i ślimakami ale wyczytałem że ich odchodami. Ale dziękuje za wasze pouczenia i teraz mam pytanie ile wody mimo klarownej mam podmieniać i co jaki czas ?

Edytowane przez klakieros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie, to podmieniasz ok 20% (więcej raczej nie) raz w tygodniu - w dojrzałym zbiorniku. W niedojrzałym i bez ryb wcale.
 Nie tykaj też dna.

 

Z chemicznego punktu widzenia to podmiesz dopiero gdy ilość substancji szkodliwych zbliża się do "żółtego - jak na sygnalizacji świetlnej". Można poczytać o zbiornikach, gdzie podmiana jest konieczna bardzo rzadko. Jeżeli będziesz mieć mało ryb a dużo roślinności to, teoretycznie, możesz podmieniać raz w miesiącu albo rzadziej, ale wymagane jest to codzienne/co drugi dzień sprawdzanie parametrów wody - jest to uciążliwe i nie gwarantuje w 100%, że nic się nie stanie.

 

Lepiej zajmować się tym raz w tygodniu przy okazji czyszczenia szyb i pielęgnacji roślin - pozwala wybrać z akwarium dużo syfu, który opadłby normalnie na dno lub osiadł na filtrze, dlatego wodę podmienia się bliżej dna i po zabiegach.

 

Pamiętaj też, że zbiornik powinien mieć chwilkę uwagi co dziennie - by kontrolować co tam się dzieje. Jeżeli nie przerybisz, to w sytuacji awaryjnej powinien sobie poradzić bez podmiany kolejny tydzień ale lepiej, prewencyjnie (ja w sobotę rano) ogarnąć temat.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...