Skocz do zawartości

Jakie podłoże najlepsze (bez ziemi)


aleksandrakoloczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam akwarium 54L

 

Rybki oczywiście też źle dobrane

 

7 neon Innesa

5 Razbora Klinowa

2 Kirysek albinos

1 krewetka

 

 

Niestety mam za gruby żwirek i roślinki mają problem z ukorzenieniem. ( zoologiczny nie pomógł raczej w dobrej wyborze podłoża)

 

 

Czy kolor podłoża ma znaczenie dla rybek i odczynu wody(ph gh....)

 

Zauważyłam, że wiele akwa ma czarny piasek czy coś takiego.

 

 

Proszę o pomoc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kirysów wymagany jest piasek, to najlepsze, i najbardziej naturalne oraz uniwersalne podłoże. Dla rośli oczywiście też jest dobry, chociaż, jeśli bez ziemi, to koniecznie kulki GT (gliniano-torfowe) pod korzenie.

Obsada oczywiście do poprawy. Załóż temat w dziale "Obsady Zbiorników".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu Floran Start 

 

Czy mogę go zmieszać z piaskiem?A jaki piasek kwarcowy , biały, czarny, jakiś bazalt? Nie znam się na tym. Sam piasek czy na dno trochę żwirku?

 

 

Coś wyczytałam, że sam piasek może gnić . Wiec ......

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OBI nie mam w mieście.

 

Kupisz go w sklepie bydowlanym, na pewno taki jest w Twoim mieście.

 

 

A taki piasek muszę przegotować ?

 

Wystarczy dobrze wypłukać, tak żeby woda po płukaniu była krystalicznie czysta.

 

 

A co tymi ciemnymi podłożami bardzo dużo osób takie ma.

 

Tylko że to nie jest piasek. W Twoim przypadku, jeśli chcesz mieć kirysy, piasek jest wymagany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupisz go w sklepie bydowlanym, na pewno taki jest w Twoim mieście.

 

 

 

Wystarczy dobrze wypłukać, tak żeby woda po płukaniu była krystalicznie czysta.

 

 

 

Tylko że to nie jest piasek. W Twoim przypadku, jeśli chcesz mieć kirysy, piasek jest wymagany.

A taki co pisze biały piasek, czy mogę go zmieszać z tym zwykłym?

 

Pisownia! Zapominasz się./darekbart

Kupisz go w sklepie budowlanym, na pewno taki jest w Twoim mieście.

 

 

 

Wystarczy dobrze wypłukać, tak żeby woda po płukaniu była krystalicznie czysta.

 

 

 

Tylko że to nie jest piasek. W Twoim przypadku, jeśli chcesz mieć kirysy, piasek jest wymagany.

Czy taki piasek to tzw. piasek budowlany?

Edytowane przez darekbart
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względów estetycznych, zdecydowanie nie.

No to nie wiem o  jaki zwykły piasek chodzi , który mogę  kupić w większych  marketach. Naprawdę się  nie znam na tym.

A taki piasek do piaskownic nie będzie gnić? Czy taki piasek zmieszać z Podłożem Floran Start? (aby fajnie rośliny rosły)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego nie rozumiesz, nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Ile razy trzeba wałkować jedno i to samo żeby dotarło!

Wszystko masz wyjaśnione. Jak nie wiesz skąd wziąć piasek, to idź weź trochę z piaskownicy,dzieci się nie obrażą.

No to była nutka złości teraz. Dla Ciebie to wszystko jest jasne i zrozumiałe bo siedzisz w temacie akwarystycznym pewnie bardzo długo. Dla mnie, osoby będącej dopiero raptem 2 miesiące to czarna magia . Wszystkiego dokładnie się dowiaduję i uczę z czasem.  Z tym piaskiem to tak jak do malarza " kup sobie farby" , a doświadczeni malarze wiedzą jakie farby są odpowiednie do danego płótna, natomiast początkujący nie wie tego.

 

Pytałam również, czy piasek połączyć z Flaranem Start?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Darekbart bardzo jasno napisał odnośnie piasku, żebyś:

[...]Po prostu idź do sklepu budowlanego i popytaj o piasek do piaskownic.

Według mnie to bardzo jasna odpowiedź.

 

Co do floranu - lepiej dać kulki GT/pałeczki nawozowe.

 

 

EDIT: Darek szybszy ;)

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Darekbart bardzo jasno napisał odnośnie piasku, żebyś:

Według mnie to bardzo jasna odpowiedź.

 

Co do floranu - lepiej dać kulki GT/pałeczki nawozowe.

 

 

EDIT: Darek szybszy ;)

Ok Ok już rozumiem. Pytam bo nie chcę popełnić błędów jakie zrobiłam na samym początku.  A co z opinią , że piasek gnije?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Dlaczego lepszy piach od drobnego żwirku?

 

Czy mogę dać najpierw trochę drobnego żwirku(bo mam trochę takiego w akwa, reszta żwirku jest gruba dlatego chcę wymienić podłoże) a resztę piasek?

 

Czy po zmianie dna mogę od razu wprowadzić rybki? Woda będzie ta sama. Roślinki i filtr  również te same będą .


Ja mam u siebie piasek od około roku w zbiorniku i nie doświadczyłem żadnego gnicia. Rośliny rosną bez problemu, ryby zdrowe. Nie ma obawy:-) Edit: @miniu szybszy:-)

Dzięki za opinię . W takim razie zbiorniczek będzie czekał na piaseczek.


Ja mam u siebie piasek od około roku w zbiorniku i nie doświadczyłem żadnego gnicia. Rośliny rosną bez problemu, ryby zdrowe. Nie ma obawy:-) Edit: @miniu szybszy:-)

 

Mit - nie przejmuj się. Sam mam akwaria na piachu - rośliny rosną, nic złego się nie dzieje.

Ok. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piach jest lepszy bo nie ogranicza zachowań ryb i ma większą powierzchnie biologiczną- akwarium jest stabilniejsze :).

Piasek warto wsypać do szklanki i zalać wodą demineralizowaną i zmierzyć twardości po dobie- dwóch. Piasek nie może zatwardzać wody.

Poszukaj piasku firmy ZEW. Jest on w OBI jak i w Leroy Merlin. Pewnie niektóre sklepy budowlane też go będą miały. Jest to sprawdzony dobry piach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę dać najpierw trochę drobnego żwirku(bo mam trochę takiego w akwa, reszta żwirku jest gruba dlatego chcę wymienić podłoże) a resztę piasek?

 

Nie możesz, gruby żwir z biegiem czasu wyjdzie na wierzch.

 

 

Czy po zmianie dna mogę od razu wprowadzić rybki? Woda będzie ta sama. Roślinki i filtr również te same będą .

 

Jak najbardziej.

Tylko filtra nie czyść, szybciej się zbiornik ustabilizuje, bo po takim restarcie równowaga biologiczna zostanie zdestabilizowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...