Skocz do zawartości

Moje 1 akwarium


EdytaB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem tu zupełnie nowa (i na forum i w temacie :) )

Od jakiegoś czasu zamierzam założyć akwarium 72l (60x30x40).

Przeczytałam forum (teraz wszystko mi się miesza od natłoku informacji).

Już wiem czego chcę a pan w zoologu utwierdził mnie w przekonaniu , że jest OK ale.....

No właśnie to ale nie daje mi spokoju.

Nie chcę biotopu jednak skłaniam się ku Ameryce Południowej z małym odstępstwem.

To odstępstwo to para prętników

do tego :

10 neonek innesa,

3 kiryski spiżowe, 3 kiryski sterbi (pan mów, że ok a tu czytam , że się nie miesza),

3 lub 4 bocje karłowate (jednak czy to już na dnie tłok się nie zrobi , tylko co te ścianki ma czyścić?)

4 samce 2 samice gupika (ale to już chyba fanaberja).

 

Parametrów nie podam bo akwarium nie zalane jeszcze.

Wodociągi kranówkę podobno średnio twardą w rury podają, jeśli im wierzyć.

Filtr z deszczownicą do tego.

Roślinki (zielona w temacie jestem) wiem tylko, że dla innesek świetło ostre być nie może więc doś na taflę trzeba dać.

Piasek dla kirysków.

 

P.S po co daje sie liście z garbnikami do wody bo chyba nie tylko dla koloru?

Edytowane przez EdytaB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj:) A więc:

 

Po pierwsze: Pana z zoologu nie słuchamy bo on patrzy pod kątem zarabiania pieniędzy i wciśnie Ci wszystko, a najlepiej jakby za miesiąc Ci zdechło to byś przyszła po nowe. Trzymaj się forum-tu pomagają bezinteresownie i często ludzie ze znacznie większym doświadczeniem niż Pan z zoologu.

 

Po drugie: ryby oprócz litrażu, dobiera się do parametrów wody, kiedy akwarium dojrzeje (patrz cykl azotowy). Wcześniej nie wpuszczamy żadnych istot żywych!Możesz już kupić podstawowe testy wody, to podstawa. Tak nawiasem neony innesa wolą chłodną wodę, a gupiku cieplejszą, a na bocje karłowatą masz trochę małe akwarium, stadko kirysków w zupełności wystarczy. Ścianki w akwarium czyści właściciel :) Żadna ryba nie zrobi tego za Ciebie.

 

Po trzecie: jeśli mogę doradzić filtr to postaw na kubełek. Na dno piasek - zwykły do piaskownic (nie żadne barwione, sztuczne) + pod rośliny możesz dać kulki g-t.  O oświetleniu tutaj :http://forum.superakwarium.pl/topic/37295-o%C5%9Bwietlenie-odpowiednie-dla-ro%C5%9Blin/   O nawożeniu: http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

 

Po czwarte: garbniki -uwalniane w wodzie mają działanie osłonne, ikra ryb nie psuje się tak łatwo, pomagają w kondycjonowaniu i  kuracji ryb. Mogą wyeliminować konieczność stosowania chemicznych leków przy łagodniejszych schorzeniach, lub w początkowych stadiach niektórych chorób ryb.

Zmiana ph wody również może pomóc przy krastorostach- obniżają ph wody. Pojawienie się garbników i zmiana ph wody potrafi sprowokować niektóre gatunki ryb do tarła. Dotyczy to szczególnie ryb z biotopów czarnych wód, pielęgniczek, kąsaczowatych, zbrojników, kiryskowatych.

 

Powodzenia :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To odstępstwo to para prętników do tego : 10 neonek innesa,

Prętniki lubią cieplejszą wodę, a neony chłodniejszą. Słabe połączenie.

 

 

 

3 kiryski spiżowe, 3 kiryski sterbi (pan mów, że ok a tu czytam , że się nie miesza),

Na takie akwa oba gatunki są za duże. Nie mieszaj gatunków. Będą się lepiej czuły jeśli będzie to jeden rodzaj. Polecałbym raczej z 8 sztuk kirysków panda lub pigmejów.

 

 

3 lub 4 bocje karłowate (jednak czy to już na dnie tłok się nie zrobi , tylko co te ścianki ma czyścić?)

Dla bocji już tu miejsca nie ma. Akwa jest małe więc nie ma co przesadzać :)

Co do gupików to bym zrezygnował bo będzie zupa rybna.

 

Podaj parametry wody (najlepiej cyframi) :)

 

Plus dla Ciebie za piasek dla kirysków. Pod piasek polecam dać kulki glinianio-torfowe lub jakieś tabletki nawozowe aby roślinki miały co jeść.

 

Podaj jaki masz filtr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo :)

odrazu mi lepiej na duszy i wiem co dalej.

Ok teraz zakupy piaskowo-roślinno-korzenne, coś tam do mierzenia odczynników.

Zaleję , poczekam, pomierzę i się odezwę.

 

Co do filtra to pamiętam , że było napisane 6w 600l nah. Doczytam w domu.

 

P.S szkoda mi tych gupików :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

4 samce 2 samice gupika
 

Po pierwsze - samic więcej, a samców mniej, bo jak zrobiłabyś na odwrót to samice byłyby cały czas "ścigane" i nie miałyby ani chwili spokoju, a samce będą ze sobą walczyć o względy samic. Szacuje się, że na 1 samca przypada minimum 2 lub 3 samice.

 

Po drugie - neonki innesa i gupiki to słabe połączenie, ze względu na różnorodność parametrów i ciepłoty wody, gupik = ciepła, neonek=zimnawa (w każdym bądź razie zimniejsza niż u gupików).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ponieważ trudno mi zrezygnować z gupików (dla wielu pospolie, stare, nieciekawe dla mnie cudne) i zostaję przy prętniku jako większym obiekcie w akwa więc pomyślałam sobie, że:

2 prętniki - para,

6 kirysków panda,

9 gupików - 6 samic 3 samce 

będzie OK.

 

Jakoś tak mi się wydaje, że pusto będzie  :-?

 

 

Parametry , temperatura też raczej podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak mi się wydaje, że pusto będzie 

Jak ci się gupiki rozmnożą, to pusto nie będziesz miała, tylko zadbaj o jakieś roślinki (np. cabomba, moczarka lub mech) w których młode się poukrywają lub spraw sobie kotnik. 

I załatw jak najszybciej sprawę z parametrami, bo bez tego ani rusz. ;)

 

Jeśli raz jeszcze doradzisz komuś "kotnik", to polecisz z wielkim hukiem. Na naszym forum nie tolerujemy sztuczności i stresowania ryb./darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nawiasem neony innesa wolą chłodną wodę, a gupiku cieplejszą

 

 

Prętniki lubią cieplejszą wodę, a neony chłodniejszą.

 

 

neonki innesa i gupiki to słabe połączenie, ze względu na różnorodność parametrów i ciepłoty wody

i zgłupiałam

 

 

gupiki w odróżnieniu od reszty trzymamy w chłodniejszej,

 

Co do twardości wody znalazłam, że:

2-18 - prętnik

10-30 - gupik

1-12 - kiryski

temperatura:

22-27 - prętnik

17-28 - gupiki,

22-25 - kiryski

ph:

6,0-7,5 - pretniki,

7,0-8,5 - gupiki,

6,0-7,5 - kiryski

 

Wydaje mi się, że można wypośrodkować parametry w akwarium.

 

Ponadto zawsze myślałam, że jak już mam ustaloną obsadę to pod wybór ten dobieram podłoże, rośliny korzenie, zalewam akwarium wodą, doprowadzam (staram się) do odpowiednich parametrów i jak już środowisko się ustabilizuje wpuszczam wcześniej wybraną obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Sam mam dwa akwaria tylko i wyłącznie dla gupików. Nie wyobrażam sobie trzymania ich w temperaturze wyższej niż 25*C (23-24 to według mnie optimum), a co dopiero w 28*C. pH też 7,5 to minimum, tak żeby była choć lekko zasadowa.

2. Prętniki - nie wiem gdzie wyczytałaś, że temperatura 22*C jest odpowiednia - w Encyklopedii forumowej możesz znaleźć temat odnośnie tych ryb do czego Cię bardzo zachęcam.

3. Pand nie miałem, więc odnośnie ich się nie wypowiem.

 

Chodzi mi o to, że szkoda trzymać ryb w górnych, skrajnych granicach tolerancji tylko po to, żeby je mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...