Jump to content

Piasek na wierzch żwiru?

Gorzo
 Share

Recommended Posts

Witam. Akwarium zalane od ponad tygodnia, spód to żwir 3-5mm. Chciałbym mieć w akwarium ryby takie jak kirysy i pielęgnice, ale one wymagają podłoża również piaskowego. I tutaj moje pytanie. Czy można żwir zasypać warstwą 0,5cm piasku? Oczywiście niecałą powierzchnię, tylko taką sporą wysepkę. Czy wygląda to estetycznie, a piach z biegiem czasu nie będzie wędrował w dół, między żwir?

A czy nie zaszkodzi to roślinom (strefy beztlenowe)?

Absolutnie nie zaszkodzi. Baaardzo wiele akwariów, także roślinnych, postawionych jest na piasku i rośliny rosną bez najmniejszego problemu.

A jeśli już jakoś bardzo się boi stref beztlenowych (które na marginesie są mocno demonizowane, nie wiedzieć dlaczego), to możesz wpuścić świderki ;).

W tym problem, że akwarium już zasypane żwirem i jedyna opcja, to piach na wierzchu, a nie wiem, czy to zda egzamin i piach nie będzie przesuwał się wgłąb dna..

Edited by Gorzo

Rezygnujesz z ryb, bo masz już baniak zalany, rośliny posadzone i nawóz pod żwirem? Masz jeszcze czas. Tak jak koledzy wyżej napisali, baniak świeży to można zmianę zrobić, i tu nie ma dużo kombinowania, W szczególności że rośliny się jeszcze nie zdążyły zaaklimatyzować.Nawóz to też nie problem, a na piachu akwarium cudo.

Tak jak mówi darekbart - masz jeszcze czas i zrób wymianę podłoża a się nie zawiedziesz.

Ja swoją Amerykę z głupoty i niewiedzy założyłem na czarnym bazalcie bo chciałem mieć ciemne podłoże. Koledzy tłumaczyli, że to zły pomysł i żeby zmienić na piasek - nie posłuchałem od razu gdy jeszcze nie było ryb itd.

No i skończyło się tym, że po 2-3 miesiącach robiłem całkowity restart żeby jednak ten piasek dać... miałem 2 razy więcej pracy niż jakbym posłuchał od razu - ale efekt był piorunujący więc warto było ;)

Także przemyśl czy jednak nie pomęczyć się teraz gdy jeszcze jest łatwiej o zmiany. Poza tym szkoda rezygnować z pielęgniczek bo to cały urok większości akwariów :)

@darekbart @Limak86

Jak narazie na stary żwir położyłem warstwę 1,5-2 cm żwiru o granulacji 1mm. Więc może teraz położę na to piach i nie będzie aż tak źle? Wbrew pozorom warstwa podłoża nie będzie zbyt duża, bo wcześniej chyba położyłem na dno zbyt mało żwiru i teraz jest około 5cm całości.

Gorzo, kombinujesz "jak koń pod górę" ;) .

Zamiast iść za radami w/w i wymienić całość na piach, to teraz będziesz dokładał kolejne warstwy podłoża, a i tak z czasem wszystko pewnie się razem wymiesza np. podczas przesadzania roślin czy dokładania kulek nawozowych. No ale cóż, każdy się uczy najlepiej na własnych błędach...

• Like 2