Jump to content

Piasek na wierzch żwiru?


Gorzo
 Share

Recommended Posts

Witam. Akwarium zalane od ponad tygodnia, spód to żwir 3-5mm. Chciałbym mieć w akwarium ryby takie jak kirysy i pielęgnice, ale one wymagają podłoża również piaskowego. I tutaj moje pytanie. Czy można żwir zasypać warstwą 0,5cm piasku? Oczywiście niecałą powierzchnię, tylko taką sporą wysepkę. Czy wygląda to estetycznie, a piach z biegiem czasu nie będzie wędrował w dół, między żwir?

Link to comment
Share on other sites

A czy nie zaszkodzi to roślinom (strefy beztlenowe)?

Absolutnie nie zaszkodzi. Baaardzo wiele akwariów, także roślinnych, postawionych jest na piasku i rośliny rosną bez najmniejszego problemu.

A jeśli już jakoś bardzo się boi stref beztlenowych (które na marginesie są mocno demonizowane, nie wiedzieć dlaczego), to możesz wpuścić świderki ;).

Link to comment
Share on other sites

W tym problem, że akwarium już zasypane żwirem i jedyna opcja, to piach na wierzchu, a nie wiem, czy to zda egzamin i piach nie będzie przesuwał się wgłąb dna..

Edited by Gorzo
Link to comment
Share on other sites

Rezygnujesz z ryb, bo masz już baniak zalany, rośliny posadzone i nawóz pod żwirem? Masz jeszcze czas. Tak jak koledzy wyżej napisali, baniak świeży to można zmianę zrobić, i tu nie ma dużo kombinowania, W szczególności że rośliny się jeszcze nie zdążyły zaaklimatyzować.Nawóz to też nie problem, a na piachu akwarium cudo.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak mówi darekbart - masz jeszcze czas i zrób wymianę podłoża a się nie zawiedziesz.

Ja swoją Amerykę z głupoty i niewiedzy założyłem na czarnym bazalcie bo chciałem mieć ciemne podłoże. Koledzy tłumaczyli, że to zły pomysł i żeby zmienić na piasek - nie posłuchałem od razu gdy jeszcze nie było ryb itd.

No i skończyło się tym, że po 2-3 miesiącach robiłem całkowity restart żeby jednak ten piasek dać... miałem 2 razy więcej pracy niż jakbym posłuchał od razu - ale efekt był piorunujący więc warto było ;)

Także przemyśl czy jednak nie pomęczyć się teraz gdy jeszcze jest łatwiej o zmiany. Poza tym szkoda rezygnować z pielęgniczek bo to cały urok większości akwariów :)

Link to comment
Share on other sites

@darekbart @Limak86

 

Jak narazie na stary żwir położyłem warstwę 1,5-2 cm żwiru o granulacji 1mm. Więc może teraz położę na to piach i nie będzie aż tak źle? Wbrew pozorom warstwa podłoża nie będzie zbyt duża, bo wcześniej chyba położyłem na dno zbyt mało żwiru i teraz jest około 5cm całości.

Link to comment
Share on other sites

Gorzo, kombinujesz "jak koń pod górę" ;) .

Zamiast iść za radami w/w i wymienić całość na piach, to teraz będziesz dokładał kolejne warstwy podłoża, a i tak z czasem wszystko pewnie się razem wymiesza np. podczas przesadzania roślin czy dokładania kulek nawozowych. No ale cóż, każdy się uczy najlepiej na własnych błędach...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...