Skocz do zawartości

rośliny - dogodne miejsce do sadzenia (oświetlenie, ruch wody)


zibi6
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W jednym temacie użytkownik Miniu napisał: "* Kabomba nie lubi ruchu wody - jeżeli zasadziłeś ją przed wylotem filtra to kiepsko będzie rosła."

 

Dobrze wiedzieć bo swoje posadziłem blisko wylotu z filrta (mam kubełek).

Stąd nasunęło mi się kilka pytań.

Wychodzi z tego że Kabomba przy wlocie do filtra (kubełkowego) też nie powinna być (mimo że ruch wody jest mniejszy)?

A jak z innymi wysokimi roślinami w powyższej kwestii? Mam na myśli przede wszystkim: Rogatka, Moczarki, Limnofilie, Kryptokoryny.

 

W kwestii oświetlenia. Jak wiadomo, najsilniejsze światło jest pośrodku akwarium, najsłabsze - w rogu przy przedniej szybie. 

Które z poniższych roślin spokojnie można sadzić w najmniej oświetlonym miejscu w akwarium przy oświetleniu [2x18W: Sylvania Daylightstar T8 18W 5000K (tył), Sylvania Grolux T8 18W 8500K (środek)]?

Strzałka, Flat moss, Microsorium windelow, kryptokoryna wendtti, kryptokoryna aponogetolistna, Ludwigia repens, Süßwassertang, microsorium thin leaf, Vallisneria asiatica, Anubias nana, Ludwigia repens, rotala, bacopa, Moczarka argentyńska, nurzaniec spiralny, rogatek sztywny, Limnophila sessiliflora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak:

* I plan

Strzałka

* II plan

K. wendtti, strzałka, ludwigia, rotala, bakopa (trzy ostatnie bliżej III planu) - w takich akwariach można je fajnie przycinać w taki sposób, żeby nie dominowały innych

* III plan

Nurzańce, l. sessiliflora, moczarka, ludwigia, rotala, bakopa

* rośliny na korzenie/kamienie/lignity/inne elementy dekoracji

Microsoria, mchy, süßwassertang

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych roślin, które miałem silniejszy ruch wody powodowany wylotem filtra wpływał niekorzystnie na: cabombę, rotalę wallichii, wywłócznika rdzawego, itp. czyli na rośliny o drobnych i delikatnych liściach. Oczywiście należy rozróżnić delikatne kołysanie roślinami od rwania jak chorągiewką podczas tornada ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...