Skocz do zawartości

Akwarium 10l i różowy bojownik Wilhelm


Wakuola98
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałam bojownika na urodziny, a wraz z nim akwarium 10l, grzałkę 25W, żwirek i jedzenie dla bojowników. Dokupiłam jeszcze jakąś liściastą roślinkę. Akwarium wygląda tak już dwa dni i wszystko jest ok. Moje obawy pojawiły się, kiedy znalazłam na jednym z forów informację, że trzymanie nawet jednej rybki w akwarium 20x20x25 cm (10l) jest okrutne i nieludzkie. Może i tak. Ale Wilhelm wygląda na szczęśliwego, ech. Nie chcę, by cierpiał. Bardzo go już polubiłam. Jest mały (3,5 cm). Czy konieczna jest zmiana akwarium? Wydaje mi się, że dla niego to jest naprawdę spora przestrzeń...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wilhelm" Ci nie powie, że jest mu ciasno i źle, bo to ryba... Jak chcesz trzymać tylko jednego bojownika to kup lepiej choćby kostkę 30x30x30. Musisz mieć w akwarium filtr, w takich małych zbiornikach najlepsza będzie kaskada. Napisz jakie masz parametry wody, co to za żwirek i czy masz jakiś filtr, bo to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra no, nie mam filtru. Ale to dlatego, że nie zniosę żadnego buczenia, a utrzymanie prawidłowej homeostazy w akwarium chyba nie jest ciężkie. Mam rośliny i jeżeli one wydalają O2, a ryba CO2, to równowaga powinna być zachowana... Żwirek jest marki Filtus, tyle wiem. I Wilhelm naprawdę jest malutki... Akwarium i tak wydaje się być puste. W ogóle, to po jaką cholerę robią takie małe akwaria, skoro ryby się w nich męczą?! Jestem rozgoryczona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam rośliny i jeżeli one wydalają O2, a ryba CO2, to równowaga powinna być zachowana.
 

W nocy rośliny też wydzielają CO2 ;).

Poza tym w akwarium mamy też takie parametry jak PH, GH, KH, NO3 i NO2.
Te ostatnie de facto są najważniejsze, bo przy zbyt dużym ich stężeniu ryba po prostu się truje. W przypadku tak małego zbiornika, bez filtra- jest to nieuniknione.

Jeżeli naprawdę lubisz tą rybkę i nie chcesz by sie męczyła to proszę nie wymądrzaj się, tylko edukuj i załóż mu odpowiedni zbiornik. 10L to nie jest akwarium dla Bojownika.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd masz takie wnioski, ale wiem jedno- póki co Twoja wiedza na temat akwarystyki jest na bardzo niskim poziomie.

Zalecam więc przeczytać wszystkie przypięte wątki i odłozyć pieniążki na prawdziwe akwarium. Takie 30L to koszt 30zł, szyba nakrywowa to grosze (a czasem darmo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, jeszcze mam pytanie. Nie jest ono ironiczne, chcę po prostu wiedzieć: Co konkretnie zastępuje filtr? Chodzi mi o to, że w naturalnym środowisku nie są obecne filtry, więc coś musi tę homeostazę zachowywać. To jakieś konkretne rośliny, bakterie, zwierzęta?

Przede wszystkim w naturze ryby mają większą przestrzeń a woda z reguły ciągle płynie. 

Akwarium to mały, zamknięty zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie wiem jeszcze, skąd informacja, że rośliny wodne w nocy również wytwarzają CO2... (przepraszam, że tak chaotycznie dopisuję spostrzeżenia, ale nie wiem jak odpowiada się na komentarze.)

Czyli, jeżeli woda płynie i jest jej dużo to nie wytwarzane jest NO2, NO3, a PH nie zmienia się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

...nie, nie dojrzewało, w każdym razie nic o tym nie wiem.
- to radzę poczytać na ten temat np. na naszym forum lub w Google, jest to bardzo ważny proces (cykl azotowy). Zanim wpuści się ryby do akwa. to trzeba odczekać jakieś 2-3 tygodnie, żeby wszystko w akwarium zaczęło "żyć", żeby wytworzyły się ważne bakterie - to tak w skrócie, ale na prawdę POCZYTAJ, bo to ważne ! 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I nie wiem jeszcze, skąd informacja, że rośliny wodne w nocy również wytwarzają CO2...


Według loginu masz 16lat. W Gimnazjum masz przedmiot "Biologia". Zapytaj Panią bo widać masz małe braki :)


 

Chodzi mi o to, że w naturalnym środowisku nie są obecne filtry,


W naturze woda nie ma obiegu zamkniętego- tak jak w akwarium. W akwarium wodę należy filtrować by sprawnie zamieniać NO2 w NO3. NO3 zaś usuwamy regularnymi podmiankami wody. 

Ale żeby to wszystko sprawnie działało akwarium musi mieć określony litraż ponieważ w tak małym zbiorniku, jakim jest 10L łatwo o destabilizacje biologiczną akwarium. Wtedy skok NO2 jest gwarantowany.


Preparaty są zbędne przy prawidłowo funkcjonującym zbiorniku.


I nadal prowadzisz jakieś dygresje, wypytujesz, zamiast sięgnąć po podstawowe artykuły i się edukować. Od tego zależy życie Twojej ryby. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie wiem jeszcze, skąd informacja, że rośliny wodne w nocy również wytwarzają CO2

 

Lekcje biologii, wujek google, na tym forum. Pełno informacji na ten temat.

 

Czyli, jeżeli woda płynie i jest jej dużo to nie wytwarzane jest NO2, NO3, a PH nie zmienia się?

Im więcej wody a mniej ryb tym mniejsze stężenie substancji szkodliwych z odchodów.

Obrazowo: Jeden bobek w szklance a jeden bobek w jeziorze to spora różnica.

 

Co do pH - w różnych środowiskach naturalnych jest różne pH. Dlatego ryby dobiera się do parametrów wody w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jej, dajcie mi jakiś link, bo już nawet Ville nie pomógł. Obraz mało wiarygodny - bo w zbiorniku wodnym jednego bojownika chyba nie ma. Odrobinę więcej może ich być, o ile się nie mylę. Ale jestem niestety niewyedukowana, więc wybaczcie.

PS

PH się zgadza.

Mam nadzieję, że nikomu nic się nie stanie, jeżeli zadam jeszcze jedno pytanie. Po co rybce tyle przestrzeni, bo z tego co zrozumiałam powinnam mieć trzy razy większy zbiornik (toż to mi się nawet na parapecie nie zmieści)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po co rybce tyle przestrzeni, bo z tego co zrozumiałam powinnam mieć trzy razy większy zbiornik (toż to mi się nawet na parapecie nie zmieści)?
Rybka rośnie i nie będzie cały czas taka mała. No chyba, że nie zapewnisz jej odpowiednich warunków to skarłowacieje i będzie się bardzo męczyć. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...