Skocz do zawartości

kilka pytań początkującego..


Naimad77
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Jestem nowy na forum :D niektórych nazw ryb nie rozpoznaje ponieważ akwarium przejąłem po dorosłej siostrze która zmieniła miejsce zamieszkania.

A więc do rzeczy, posiadam akwarium 72l

Obsada akwarium:

2 płasko-boki ( są już u mnie w akwarium kilka lat )

2 żałobniczki ( chyba tak to się piszę )

1 gurami lub 2 ponieważ nie wiem czy ta druga to gurami

1 glonojad ( też niestety nie znam nazwy )

 

Pytania:

1. Jakie ryby można jeszcze dokupić ??

2. Co ile wymieniać wodę i ile ? ( 20 / 30 / 40 % ?? )

3. Chodzi o te testy np. azotu, jakie są najważniejsze ? koniecznie trzeba mieć wszystkie ?? nie można mieć jednego najważniejszego ? na ile takie testy starczą ?

4. Na 4 szybach akwarium jest TYLKO 1 taka kulko-glon co to oznacza ? jak się tego pozbyć ? + jak czyścić szyby akwarium ?

5. Zauważyłem na akwarium ze 3 ryski w różnych miejscach o długości 2-4 cm co to oznacza ??

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

 

P.S. !!! jakie karmy dla ryb są najlepsze ? karmić je codziennie rano i wieczorem ?

 

P.S. ( 2 ) jak wpuszczać do akwarium nowe ryby ?

 

P.S. ( 3 ) czy jak będę wymieniał wodę to może być zwykła woda z kranu ? 

Edytowane przez Naimad77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

niektórych nazw ryb nie rozpoznaje
 

Zrób fotki rybom i zamieść post w tym miejscu - http://forum.superakwarium.pl/forum/29-identyfikacja-ryb-i-ro%C5%9Blin/

 

 

1. Jakie ryby można jeszcze dokupić ??
 

Nim kupisz ryby musisz znać parametry i aktualną obsadę.

 

 

2. Co ile wymieniać wodę i ile ? ( 20 / 30 / 40 % ?? )
 

Zależy od parametrów. Zwykle raz w tygodniu 20%

 

 

3. Chodzi o te testy np. azotu, jakie są najważniejsze ? koniecznie trzeba mieć wszystkie ?? nie można mieć jednego najważniejszego ? na ile takie testy starczą ?

Wiele testów jest ważnych i bardzo ważnych: pH, GH, KH, NO2, NO3, NH3, Fe, PO4

Na ponad rok powinny kropelkowe starczyć, zależy jak często robisz testy.

 

 

4. Na 4 szybach akwarium jest TYLKO 1 taka kulko-glon co to oznacza ? jak się tego pozbyć ? + jak czyścić szyby akwarium ?

Fotkę wrzuć.

 

 

5. Zauważyłem na akwarium ze 3 ryski w różnych miejscach o długości 2-4 cm co to oznacza ??

Że masz ryski ;) Jak nie są głębokie to raczej nic poważnego. Pewnie od czyszczenia.

 

P.S. !!! jakie karmy dla ryb są najlepsze ? karmić je codziennie rano i wieczorem ?

Zależy od tego jakie masz ryby. Na ogół x1 dziennie wystarczy.

 

 

P.S. ( 3 ) czy jak będę wymieniał wodę to może być zwykła woda z kranu ?
 

Najlepiej aby odstała 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to od początku...

Płaskoboki, glonojady i gurami odpadają. Masz za małe akwarium na te ryby. Żałobniczki z kolei są rybami stadnymi, tzn. że nie trzyma się mniej jak 6 sztuk. Zalecane 10 i więcej. Co do obsad poszukaj na forum, na pewno coś dla siebie wybierzesz. Pamiętaj, że obsadę dostosowuje się pod parametry, więc pamiętaj żeby zrobić testy i podać tu wyniki. Wymienia się wodę po to, by pozbyć się z niej trujących związków (no2, no3). Wielkość podmian i ich częstotliwość zależy od tego ile masz ryb, roślin i jaką filtrację. Jeśli nie ma przerybienia, jest sporo roślin i wydajny filtr można podmieniać 20% co dwa tygodnie. Przy większej ilości ryb raz na tydzień ta sama ilość.

Z testów musisz mieć PH, GH, KH, NO2 i NO3. Pozwoli to na dobranie obsady i kontrolę trujących związków w akwarium.

Nie wiem czym jest kulko-glon ale może to gałęzatka? Chociaż wątpię :P Szyby możesz czyścić używając czyścika magnetycznego albo zwyczajnej gazy, takiej jak do opatrunków. Pamiętaj jednak, że trzeba zwalczać przyczyny glonów a nie skutki.

Co do rysek na szkle, może ktoś po prostu w nie czymś uderzył?

Ryby się karmi 2-3 razy dziennie małymi porcjami, choć zależy to też od dojrzałości ryby. Młodsze osobniki trzeba karmić nawet częściej i pamiętać o zachowaniu różnorodności diety. Chodzi mi o to, żeby w kółko nie podawać płatków, tylko raz płatki, raz mrożonki a raz pokarm żywy.

To czy może być woda z kranu to zależy od jej parametrów i od tego jaką wodę będziesz chciał mieć w zbiorniku.

Edytowane przez Kuba_234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę oto 2 zdjęcia jedno ogólnie akwarium: w środku jest właśnie ta ryba i nie wiem czy to górami a w lewym górnym rogu jest górami, przepraszam za słabą jakość tego mojego "kulko-glonu" :D

P.S. bardzo mnie zdziwiło że piszesz że te akwarium jest za małe  :shock: myślałem że to akwarium jest jak najbardziej odpowiednie dla tych ryb pod względem wielkości

P.S. ( 2 ) czy flesh jest szkodliwy dla ryb podczas robienia im zdjęć ??

post-21733-0-74843400-1413722705_thumb.jpg

post-21733-0-69081300-1413722724_thumb.jpg

Edytowane przez Naimad77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drugim zdjęciu na środku jest gurami mozaikowe. Te ryby nie mogą swobodnie się poruszać, a Ty się mimo to dziwisz że akwarium jest dla nich za małe...? Flesz je może najwyżej spłoszyć. Na pierwszym zdjęciu niestety nie widać kompletnie nic. Nie masz żywych roślin, co kompletnie dyskwalifikuje to akwarium do tego, aby było stabilnie biologicznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na środku masz gurami mozaikowe.

 

[...]P.S. bardzo mnie zdziwiło że piszesz że te akwarium jest za małe  :shock: myślałem że to akwarium jest jak najbardziej odpowiednie dla tych ryb pod względem wielkości[...]

Przecież te ryby ledwo mogą się odbrócić i dwa razy poruszyć płetwami. Przed zakupem ryb warto poszukać informacji odnośnie ich wymagań, żeby później nie strawić im męczarni, wiedzieć z jakimi innymi rybami można je łączyć, itd.

 

[...]P.S. ( 2 ) czy flesh jest szkodliwy dla ryb podczas robienia im zdjęć ??

Stresuje ryby, zdjęcia lepiej robić bez flesza, wieczorem, kiedy jedynym źródłem światła w pomieszczeniu jest to z akwarium.

 

Odnośnie kulkoglonu - ja na tym zdjęciu niestety ale kompletnie nic nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale widać go na zdjęciu które podałem.

Wybacz ale na tym zdjęciu to jedynie widzę że akwarium jest za małe, za mało jest wody i brakuje w nim roślin. A sztuczne rośliny są do wyrzucenia.

 

 

 

A jeśli nie wiesz jak zrobić dobrze fotkę to poczytaj ten artykuł.

Edytowane przez zibi6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest najlepsze zdjęcie jakie robiłem ja nie wiem co ja źle robię mam aparat 10 MegaPixeli a wychodzą TAK SŁABE zdjęcia ... albo jest z aparatem coś nie tak albo ja źle robię zdjęcia ( obstawiam na to drugie ) lub coś źle ustawione mam...

 

Ok. To pokombinuje z tymi ustawieniami podładuje aparat bo bateria wysiadła i wrzucę zdjęcie.

post-21733-0-66298200-1413730620_thumb.jpg

Edytowane przez Naimad77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy błąd laika kupującego aparat. Patrzy na mega pixele i myśli że wszystko będzie cacy.

Liczy się optyka, matryca to tylko rozmiar fotki (a w zasadzie rozdzielczość).

 

Przeczytaj ten artykuł. Fotkę zrób w ciemnym pokoju bez słońca i z włączonym oświetleniem w akwarium. Pobaw się z ustawieniami. Jeśli nie znasz się na manualnych ustawieniach to zobacz czy masz program, dzieci, zwierzęta, sport czy cokolwiek do szybko poruszających się obiektów. Jak te ustawienia nie przyniosą odpowiedniego efektu to pokombinuj z innymi ustawieniami. Może makro? Może z wyłączoną lampą błyskową?

 

Jak się nie uda to nagraj film w najwyższej rozdzielczości i wrzuć na YT a tu zapodaj linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak: te wszystkie ryby powinny być oddane, a akwarium założone od nowa i tak jak należy. Proponował bym najpierw wywalić wszystkie sztuczne rośliny, podłoże wymienić na piach taki choćby jak do piaskownicy. Część wody z tego akwarium możesz wykorzystać do ponownego zalania go, a część dodać świeżej. Sadzisz normalne żywe rośliny i czekasz aż akwarium dojrzeje. Aby stwierdzić czy akwarium już dojrzało należy kupić testy przynajmniej na NO2 i NO3. Natomiast testami na pH, GH, KH sprawdza się parametry wody które pozwolą ustalić jakie ryby możesz wpuścić do swojego akwarium. A jak już akwarium dojrzeje i będą znane parametry wody, załóż temat w dziale obsady, a wtedy pomożemy Ci dobrać odpowiednie ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszono mnie o zdjęcia glonojada ( jak się okazało to nie była wina aparatu tylko mojego amatorstwa w robieniu zdjęć poczytałem trochę w internecie, pokombinowałem z ustawieniami, wyłączyłem światło w pokoju gdy była ciemna noc, no i jakość się znacznie poprawiła :) ) oto zdjęcie:

post-21733-0-65278700-1413738525_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak się zapytam ile kosztuje akwarium 112 litrowe ? ( bez wyposażenia )

 

A tak Ci odpowiem, że w internecie sam sobie łatwo to sprawdzisz. Do tego nie potrzebujesz "przyzwoitki". Mapet

 

 

A co sądzicie o tym filtrze ? będzie on dobry do przyszłego akwarium 112l ? http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-600l-h-do-akwarium-150l-hj-722-i4686089007.html ale teraz tak jeszcze lepiej przejrzałem i chyba ten by był lepszy http://allegro.pl/narozny-filtr-z-deszczownia-jp-094-do-150-l-i4686089101.html

 

Regulamin 6.2. Lepiej się z nim zapoznaj. Mapet

Edytowane przez Mapet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moderatorze, regulamin mówi że posty można pisać co 24h...

Po za tym po prostu mi zniknął przycisk edytuj .... Mam teraz bardzo ważne pytanie: ile te akwarium ma litrów ?! 27x23x59 - podobno ma ponad 70l a mi wychodzi 36l 

Dobrze Ci wychodzi. 1 litr to 1 decymetr sześcienny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...