Skocz do zawartości

jak podnieść co2?


aleksandrakoloczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zmierzyłam Ph wody w akwarium =7,5a 8

 

Natomiast KH=6

                GH=10

 

 

Wg. obliczeń z kalkulatora wyszło mi , że co2 mam 5,6 a norma to między 15 a 25ppm

 

 

Podaje C02 w płynie firma Azoo

 

Dawkuję codziennie( Akwarium54l więc daję 30 kropli)

 

Czy w takim razie dawać więcej płynu?

 

 

Proszę o wypowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podajesz CO2  w płynie bo takiego nie ma ... to co podajesz to węgiel w płynie (Carbo) poczytaj o tym .

 

Jak chcesz podnieść CO2 w akwarium to postaw bimbrownie  lub kup butlę  wysokociśnieniową

 

edit:Sławek121  szybszy  :)

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To,że się nie znasz nie znaczy,żę nie możesz poczytać i się dowiedzieć :) Tak jak pisał raiders, bimbrownia to gorosze. Ja mam taką w swoim 112 l i nie nadążam roślin przycinać.

 

Co masz na myśli gnicia? Rośliny robią się przeźroczyste?Jeśli tak to przeważnie braki potasu. Co2 to tylko jeden z elementów, pozostałe składniki mikro i makro też muszą być na odpowiednim poziomie żeby wszystko ładnie rosło. Napisz coś więcej o akwa i czym nawozisz.

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zaczełam czytać na temat co2, nie moge się doczytac jeszcze jak długo te drożdze w butelce mogą być, jak często wymieniać, i skąd mam wiedzieć czy nie za dużo tych bąbelków bedzie.  Przeczytałam że są róznież małe butelki w spreju, ale nie wiem czy to dobre.

   Od wczoraj nawoże  aqua gainer makro i mikro. Taka mieszanka którą musiałam rozpuścić w o,5 wody. Codziennie podaje węgiel w płynie oraz raz na tydziń żelazo w płynie firma Azoo.

 

Roslinki niektóre sa blade , przeżroczyste, czarnieją(gniją), żółkną. To mój wielki problem gdyz tylko kupuje i kupije roslinki bo nie mogą się utrzymać. Jedyna taka mocna to Anubias trzyma się świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,że pod podłożem nie masz żadnego substratu? Na moje masz po prostu skutki niedoborów podstawowych pierwiastków.Daj sobie spokój na razie z co2 i to uporządkuj + podawaj ten węgiel w płynie. Zobaczysz może to co2 nie będzie Ci potrzebne, choć nadal nie napisałaś nic więcej o akwa, jaka pojemność, jakie rośliny itd. Skoro nawozisz od wczoraj to nie spodziewaj się efektów od razu, po tygodniu dwóch powinny być pierwsze. Nie jestem zwolenniczką gotowych mieszanek gdyż tak naprawde nie wiesz co i w jakich ilościach podajesz - podawaj zgodnie z tym co pisze na opakowaniu. Pamiętaj,że możesz łatwo przedobrzyć i wysyp glonów gotowy. Domyślam się,że w tych nawozach jest już żelazo i skoro dodatkowo podajesz jeszcze je osobno to radzę zakupić test. Żelazo to porządany pierwiastek ale łatwo przenawozić wiec trzeba mieć to pod kontrolą - porządana wartość to 0,4. Radzę też kupić testy na potas, NO3 i PO4.

Na początku też miałam takie problemy jak Ty, trzeba się po prostu tego nauczyć i będzie dobrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Roslinki niektóre sa blade , przeżroczyste, czarnieją(gniją), żółkną. To mój wielki problem gdyz tylko kupuje i kupije roslinki bo nie mogą się utrzymać. Jedyna taka mocna to Anubias trzyma się świetnie.

Czytaj  o niedoborach :

http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/nawozenie/208-objawy-niedoboru-oraz-nadmiaru-makro-i-mikroelementow.html

 

Brak potasu ,potasu .fosforu , potasu.

 

//A Ty poczytaj regulamin.  /darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podłożu mam Floran Start. Akawium 54l.

Nazw roślinek nie znam bo za czesto je zmieniam z powodu ich gnicia.  Znam jedynie Anubias który się dobrze trzyma.

1 żabienica. Po przeczytaniu linka od kolegi wyżej wydaje mi się że mam brak fosforu. Zobacze czy będzie poprawa roślinek po nawozie który zakupiłam i poproszę o jego skład

 

// Rozmowa na temat używania polskich znaków najwyraźniej nic nie dała,ciągle zapominasz.

Może punkty będą Ci o tym przypominać. Pisownia +1 / darekbart

Edytowane przez aleksandrakoloczek
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,ale wnioskują po opisie autorki tematu brak podstawowego makro

Do których należy jeszcze azot i magnez i kilka innych.

 

Co do co2, to Tobie osobiście radził bym kupno gotowego zestawu, koszt około 200zł, można kupić taniej używane. Zrobienie oraz dobranie odpowiedniej ilości zacieru do bimbrowni, może Cię przerosnąć. Istnieje też ryzyko że zagazujesz ryby.

Jeśli ktoś nie ma pojęcia, na temat bimbrowni(wydawałoby się że jest to proste) lepiej niech nie ryzykuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Taka butla na razie odpada z powodu kosztów i braku miejsca na taki sprzęt. Na razie rozważam póki co bimbrownię. Mam pytanie czy jak zakręci się dopływ do akwa to nie rozsadzi butelki? Jeżeli zamontuję zaworek to mogę go odpiąć bez problemu aby gaz się mógł ulatniać w powietrze a nie gromadzić w butelce?

Ostatnie pytanie- Czy kupując stały test JBL na co2 pozwoli mi uniknąć zagazowania rybek (zbyt dużej ilości co2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy jak zakręci się dopływ do akwa to nie rozsadzi butelki?

 

Raczej nie, ale może rozszczelnić układ.

 

 

Jeżeli zamontuję zaworek to mogę go odpiąć bez problemu aby gaz się mógł ulatniać w powietrze a nie gromadzić w butelce?

 

Możesz tak zrobić, ale to też zależy, jaka ilość co2 miesza się w akwa, jeśli masz odpowiednią ilość zrobionego zacieru, taka bimbrownia,bez szkody rybom może pracować 24/24h.

 

 

Czy kupując stały test JBL na co2 pozwoli mi uniknąć zagazowania rybek (zbyt dużej ilości co2).

 

Wg mnie, takie testy są pomocne początkującym akwarystom(takie jest moje zdanie, ale nie wszyscy się z nim zgadzają).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem początkującym akwarystą. Wydaje mi się, że tylko w ten sposób dowiedziałabym się czy bimber nie wytwarza za dużo gazu. A czy na akwa 60x30x33 zaczyn może być z 400g cukru, litr wody i 10dag drożdży? Wszędzie jest tylko taki przepis.

 

Czy do bimbrowni można dać szklany licznik bąbelków ? Coś takiego wyczytałam , tylko nie wiem czy takie coś może być.

Edytowane przez aleksandrakoloczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bimbrownia nie "uciągnie" takiego szklanego dyfuzora, daj dyfuzor z kostki lipowej. Wszędzie jest opcja 1 litrowej butelki do zacieru - daj 2 litrową, będzie bezpieczniej.

Ja mam taki przepis jak podałaś przy 112 litrach i bimbrownia chodzi 24h. Z tego co kojarzę to Ty masz połowę mniejsze akwarium więc dałabym połowę tych dawek ale poczekaj jeszcze może Darek albo ktoś inny bardziej obeznany w temacie Ci lepiej doradzi. Ja w "bimbrze" ekspertem nie jestem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bimbrownia nie "uciągnie" takiego szklanego dyfuzora, daj dyfuzor z kostki lipowej. Wszędzie jest opcja 1 litrowej butelki do zacieru - daj 2 litrową, będzie bezpieczniej.

Ja mam taki przepis jak podałaś przy 112 litrach i bimbrownia chodzi 24h. z tego co kojarzę to Ty masz połowę mniejsze akwarium więc dałabym połowę tych dawek ale poczekaj jeszcze może Darek albo ktoś inny bardziej obeznany w temacie Ci lepiej doradzi. Ja w "bimbrze" ekspertem nie jestem ;)

Rozumiem. Dziękuję. Każda opinia pomoc jest mi przydatna ponieważ na razie jestem zielona w tym temacie i dopiero zbieram wszelkie informacje aby to dobrze wykonać. Czekam na opinie P. Darka :razz:

Edytowane przez aleksandrakoloczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja mam taki przepis jak podałaś przy 112 litrach i bimbrownia chodzi 24h. Z tego co kojarzę to Ty masz połowę mniejsze akwarium więc dałabym połowę tych dawek

I to jest słuszna koncepcja. Im mniejsze akwarium, tym  mniej zacieru, i na odwrót. Metodą prób i błędów(pod kontrolą oczywiście) takie dawki trzeba sobie ustalić, wtedy,tak jak pisze V_i, można bez problemu dozować co2 z bimbrowni 24h na dobę.

Dyfuzor ze strzykawki i kostki lipowej jak najbardziej, posłużyć może też jako licznik bąbelków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja  robiłem  normalny zacier 1410  w 1,5 litrowej  butelce ,dyfuzor z kostki lipowej  i pracowało 24/24  ryby żyły przyduchy zero oznak .na noc  jedynie lekko zwiększałem przepływ filtra/ruch tafli wody i tyle.

Bimbrownia na taki zacierze  chodziła mi 1,5 tyg   inni podają ze powinna chodzić 2-3 tyg.

No ale tu ma znaczenie jakość  drożdży i temp. otoczenia  nie mniej warto  takie coś postawić do akwa ,daje dużo roślinkom .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raiders wszystko zależy jak duże masz akwa, u mnie przy 112 litrach zacier 1410 też się bardzo dobrze sprawdził i chodzi 24h (mnie też wystacza na jakieś 1,5 góra 2 tygodnie). Efekty można zobaczyć tutaj:

 

http://forum.superakwarium.pl/gallery/image/735-wrzesie%C5%84-2014/

 

Oczywiście oprócz bimbrowni podawane są też inne mikro i makroelementy (sole) oraz easy carbo.

 

Teraz żabienice po bokach i paprotnica są już większe i gęstsze, a heteranthera zosterifolia (w tle) jest co tydzień-dwa przycinana i kontrolowana bo jak bym ją puściła to by zarosła całe akwa ;)

 

Ola dyfuzor z kostki lipowej możesz zrobić sama lub kupić na alledrogo - koszt nie powinien przekroczyć 10zł. Niektórzy używają też kamieni napowietrzających ale moim zdaniem za duże bąbelki daje. Kostka lipowa tworzy taką mgiełkę i dzięki temu więcej co2 się rozpuszcza w wodzie, a o to chodzi :) Po zrobieniu zacieru drożdże zaczną fermentować, jeśli wszystko masz szczelnie zrobione (musisz na to zwrócić uwagę) to pierwsze bąbelki w akwa powinny pojawić się po ok 2-3h. Istnieje zawsze jakieś ryzyko,że droższe wykipią i przeleją się do akwa co byłoby opłakane w skutkach, dlatego doradzam większą butelkę na zacier - tak w razie "w" ;)

 

Nie zapomnij też o pozostałym nawożeniu, samo co2 nic nie da.

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę , że kostka lipowa będzie dobra . Czyli najlepiej zrobić połowę proporcji zacieru  do mojego maleństwa?

 

V_i czy korzystasz z stałego testu na co2 aby wiedzieć czy nie masz go za dużo w akwa? Bo dzięki temu chyba też wiadomo czy się nie zaszkodzi rybkom.

 

 

Nawóz mikro i makro zaczęłam podawać dopiero od 4 dni. Niestety Panie w Zooologu nie wspomniały, że powinnam takie preparaty podać, mimo, że mówiłam iż jestem początkująca i nie wiem jakie są podstawowe preparaty jakie się stosuje. Więc Oczywiście Ola (Ja) średnio co 1,5 tygodnia kupowała roślinki bo gniją mi non stop tak, że są tylko do wyrzucenia) Na bimber też wpadłam dopiero czytając tutaj forum.


Ja  robiłem  normalny zacier 1410  w 1,5 litrowej  butelce ,dyfuzor z kostki lipowej  i pracowało 24/24  ryby żyły przyduchy zero oznak .na noc  jedynie lekko zwiększałem przepływ filtra/ruch tafli wody i tyle.

Bimbrownia na taki zacierze  chodziła mi 1,5 tyg   inni podają ze powinna chodzić 2-3 tyg.

No ale tu ma znaczenie jakość  drożdży i temp. otoczenia  nie mniej warto  takie coś postawić do akwa ,daje dużo roślinkom .

Jak duże masz akwarium, że starcza Ci ta dawka zacieru?

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłabym połowę tej dawki zacieru (w 2litrowej butelce) + zastosowała ten test. Carbo podawaj nadal, nawet jak już ruszy bimbrownia - w ilośicach takich jak zaleca producent.

Ja stałego testu nie używam ale u mnie to jest troszkę inaczej bo ja mam 112 litrowe akwarium, to taka górna granica jeśli chodzi o jedną bimbrownię, przy tym litrażu i tej ilości roślin to raczej co2 będzie za mało niż za dużo :)

Pocieszę Cię,że ja też na początku przestałam liczyć wyrzucone rośliny tyle ich było, chyba każdy to przechodzi :) Nie kupuj nic nowego na razie, niech się wszystko wyklaruje z tym nawożeniem, a na przyszłość roślin nie kupuj w zoologu bo jest drogo i takie rośliny są często mocno pędzone nawozami. Trafia taka do naszego akwa gdzie nie ma AŻ TYLE nawozów i wtedy zaczyna marnieć. Dla ciekawostki np. żabienice często są uprawiane w szklarniach, trafiają do zoologu, potem do naszego akwa czyli pod wodę i w większości przypadków (niezależnie od nawożenia) taka żabienica cała obumrze i dopiero nowe młode liście będą już przestawione na "tryb podwodny". Często są usuwane z akwariów gdyż sporo akwarystów myśli,że po prostu umarła, a ona tak na prawde dopiero zacznie odrastać i żyć. Tak więc gdybyś kiedyś kupiła żabienice to daj jej czas i nie wyrzucaj pochponie ;)

Rośliny kupuj z przycinek od innych akwarystów, tutaj na forum, na alledrogo lub poszukaj ogłoszeń w swojej okolicy. Sporo zaoszczędzisz i otrzymasz lepszej jakości rośliny niż z zoologu, lepiej się przyjmują. Nie kieruj się tym,że ze ścinek są przeważnie sprzedawane małe sadzonki, w większości rośliny szybko rosną - ja np tą heterantherae która jest w tle dostałam z przycinki  w postaci 2 jakiś 3cm sadzonek :) Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...