Skocz do zawartości

[54l] co mogę dobrać do bojownika, neonów, razbor, kirysków?


mrkojiro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam w akwa 54l jednego bojownika samca, 6 razbor klinowych, 8 neonów inessa, 5 kirysków spiżowych. Panuje idealna harmonia, nikt nikogo nie goni, nie podgryza. Chciałbym zapytać, czy mogę coś jeszcze dokupić do tej obsady? W planach jest jeszcze 5 otosków. Na tym poprzestać czy mogę coś jeszcze dołożyć? Chciałem prętniki karłowate ale przy bojowniku może być ciężko.. Może kupić 2 samice bojownika? Czy zostawić tak jak jest?

 

Temp: 25 stopni

pH: 6-6,5

dH: 10

 

Teraz doszukałem się info, że bojownik to raczej 25 w górę i nie bardzo z neonkami. Wcześniej udało mi się wyczytać, że neon to 22-26 a bojownik 22-28.. Już pływają ze sobą i nie chcę tego zmieniać więc utrzymuję im temp równo 25 stopni i nie ma z tym problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

5 kirysków spiżowych.

Po pierwsze akwa za małe na kiryski spiżowe, to spore kiryski. Lepszym rozwiązaniem byłoby danie pand lub pigmejów.

 

 

W planach jest jeszcze 5 otosków.

Nie polecam. To jest tylko 54l a na dnie już nie ma miejsca dla otosków.

 

Chciałem prętniki karłowate ale przy bojowniku może być ciężko

Nie ma miejsca na harem ani prętnika ani bojka. Za małe akwa.

Dla innesów akwa też jest za małe. One potrzebują miejsca do pływania 80cm długości akwa. Poza tym Innesy wolą niższe temperatury niż np. bojownik. To ryby subtropikalne. Proponowałbym je oddać i w to miejsce dokupić kilka razbor klinowych. Ładniej wygląda ławiczka jednego gatunku, zwłaszcza w małym akwa.

 

 

neon to 22-26 a bojownik 22-28

Tak podają różne strony ale nie powinno się stosować skrajnych temperatur z tych zakresów.

 

Jedno pytanie. Jakie posiadasz podłoże? Bo rozumiem, że masz świadomość, że ryby przydenne wymagają piasku na dnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie. Jakie posiadasz podłoże? Bo rozumiem, że masz świadomość, że ryby przydenne wymagają piasku na dnie?

 

Na dnie mam bardzo drobny żwir (1-1,5mm), który przesiewałem drobnym, kuchennym sitkiem ze zwykłego piasku. Pod żwirem jest zwykły piasek

 

Dla Innesa zbyt małe akwarium? Źródła podają min 42 litry, 45cm długości. Tym się sugerowałem dobierając je do akwa.

 

EDIT: Co do bojownika zdecydowałem, a raczej on sam zdecydował przez zachowanie, że opuszcza lokal. Więc na chwilę obecną zostają neony, razbory i kiryski. Co za tym idzie, temperaturę wody obniżę do 23-24 stopni.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nikt mi nie jest w sranie nic doradzić?

 

Spróbuję to jakoś pozbierać w całość.

Aktualna obsada: 6x Razbora Klinowa, 7x Neon Innesa, 5x Kirysek Spiżowy;

Akwarium: 60x30x30; w ciągu 3 miesięcy planuję zakup akwarium o pojemności min 116 litrów (max 240 litrów w zależności od stanu portfela);

Woda w akwarium: ph 7, kh 7, gh 5-7, no2 0, no3 15, cl2 0, temperatura 23-24 stopnie;

Woda wodociągowa surowa: ph 7, kh 10, gh 12-14, no2 0,5, no3 10, cl2 0;

Woda ze studni: ph 6,5, kh 3, gh 4-5, no2 0, no3 10, cl2 0;

Podłoże: piasek + drobny żwir 1-1,5mm;

Oświetlenie: 15W świetlówka roślinna + 3,5m pasek led o barwie 6500K (pasek świeci podobnie jasno jak świetlówka);

Nawożenie: co2 z bimbrowni

Filtracja: stary filtr wewnętrzny aquaela (chyba FAN-1) do max 100 litrów, tylko mechaniczna;

 

Informacje dodatkowe: w akwarium jest sporo roślin jednak wszystkie dopiero rosną i zanim będą bujne i wypełnią zbiornik to minie troszkę czasu (zdążę przenieść się do dużego akwarium). Mówiąc to mam na uwadze Neony Innesa. Mówicie, że dla nich akwarium jest za małe, inne źródła mówią, że wystarczy 45 litrów. Biorąc pod uwagę przestrzeń w akwarium i liczbę samych Innesów, uważam że mają dobre warunki. Chciałbym aby i one i Razbory pozostały w akwarium (naprawdę nie wygląda to źle). Kiryski spiżowe są jeszcze dość małe więc póki co też mają sporo przestrzeni. 

 

A więc rodzi się podstawowe pytanie, raz jeszcze: Dałoby się dokupić coś jeszcze do tej obsady? Jeśli nie Prętniki to może Pielęgniczki Agassiza albo Żółte? Albo inne małe Pielęgniczki? Co o tym myślicie?

 

Ponadto chciałbym zapytać o Waszą opinię co do wody. Jak zauważyliście, woda wodociągowa pozbawiona jest chloru (co potwierdził pracownik stacji wodociągowej, oczywiście robiłem wszystkie niezbędne testy również, w tym chlor), tak samo woda ze studni, do której również mam dostęp. Którą wodę lepiej stosować do akwarium? Czy mieszać obie ze sobą? Przyznam, że jestem zadowolony z parametrów. Jeśli ma to jakieś znaczenie to mieszkam w małej miejscowości, w najbardziej chyba zalesionym miejscu w Polsce, z dala od fabryk, dużych miast, zgiełku i zanieczyszczeń. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc:

* Ja osobiście wody ze studni bym nie używał.

* Na początek polecam zrobić porządek w dotychczasowej obsadzie: kirysek spiżowy nie nadaje się do takiego akwarium, to ryba dość spora i stadna, która potrzebuje sporej powierzchni podłoża.

* Na taki zbiornik dwie ławice to stanowczo zbyt dużo. Jeżeli w zbiorniku masz jasno to neony odpadają - zdecydowanie lepiej się czują w stosunkowo ciemnych zbiornikach.

Specem od pielęgniczek nie jestem, więc lepiej by było gdyby ktoś inny się wypowiedział. Nie myślałeś może o bojowniku (coś bardziej nietuzinkowego niż veil tail czy crown tail - może half moon [z Łodzi jakiś czas temu można było PKS/PKP zamówić, ogłaszał się kiedyś hodowca na alledrogo], delta tail, double tail).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja również mam taką obsadę

 

-7 Neon Innesa

- 5 Razbora Klinowa

-2 kirysek Albinos

 

Wiem też, że to zła obsada. Chciałabym dlatego wiedzieć co złączyć Neonki z jakąś rybcią , czy zostawic Razborki i coś do nich dokupić?

pomysły?

 

 

Masz swój problem opisany tu http://forum.superakwarium.pl/topic/45324-jakie-rybki-do-54l/

Podpinanie się ze swoimi problemami pod temat nie dotyczący Twojego zbiornika uznaję za spam. +2 w celu utrwalenia. /andy102/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Posiadam zbiornik 63l oświetlenie standard w pokrywie 15 wat cool White filtr aquael fun 1 plus z większą gabka na dole.Obsada 10 neon inesa,10 razbor klinowych,6 gupikow,2 kiryski spizowe i glonojada złotego.Sa oczywiście todlinki nie wiem jakie dikladnie ale nawet sporo.Temperatura 26 stopni,filtr chodzi non stop.Poczatkowo mialem problem z woda ale rozwiazalem go za pomocą bakterii of firmy sera.Zbiornik stoi juz ponad 4miesiace i woda krysztal roślinki rosną jedynie co padlo to 2 neonki w pierwszym miesiącu.Zapewne każdy ma swoje zdanie ale nie uważam to za przerybienie.

 

Ale, że co? Ja na ten przykład uważam, że to przerybienie i do tego napisane nie po polsku. /ahr/

Edytowane przez ahr
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...