Jump to content
Sign in to follow this  
mickel741

Belka oświetleniowa problem

Recommended Posts

Witam!

Jestem w trakcie zakładania nowego akwarium 54l, i stwierdziłem, że zrobię własnoręcznie belkę oświetleniową. I w tym momencie pojawił się problem, a mianowicie kompletnie nie znam się na elektryce, z początku chciałem wstawić tam 2 gotowe już oprawy do świetlówek, ale po 1 okazało się że wszystkie z możliwych do kupienia są za_wielkie albo maja za_mało wat. Dokładnie chodzi mi o to że chcę wstawić tylko 2 gołe świetlówki o łącznej mocy 27 W ale kompletnie nie wiem jak to skonstruować, co kupić jakiej firmy jak to zmontować itd. szukałem tego w googlach ale są tam tylko schematy których nie rozumiem. Pomóżcie, moja belka ma wymiar 60 cm długości, 16 cm szerokości.

Edited by ahr
Pisownia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co wiem to świetlówki 13W t5 mają ciut ponad 50cm długości, ale jeśli piszesz, że nie znasz się na elektryce to radziłbym Ci kupić coś gotowego - prąd to nie zabawka, a przy braku kompetencji w tym zakresie nie dużo trzeba do tragedii.

 

PS: zamontować, a nie zamątować ;)

Edited by Miniu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wolałbym t8 13w 6500k bo słyszałem, że mając t5 łatwo władować się w glony, ale z tego co wiem to tam za bardzo nie przekombinujesz, w sumie to można kupić gotową oprawę i ją rozebrać na czynniki pierwsze a jej wnętrzności przymocować do belki, z tym, że szkoda pieniędzy na kupowanie całej oprawy jak w elektrycznym można kupić same "wnętrzności", właśnie tylko nie wiem jakie... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

słyszałem, że mając t5 łatwo władować się w glony

Nie wiem gdzie to słyszałeś, ale więcej nie słuchaj porad z tego źródła.

 

Kup gotowy zestaw, statecznik z końcówkami bryzgoszczelnymi i zamontuj to w swojej belce. Jak zaczniesz się bawić w T8 to narobisz sobie problemów, głównie z uszczelnieniem dławików. Pomijając fakt czy uda Ci się to poskładać, skoro schematy to "czarna magia".

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj zakupiłem panel już gotowy 2 x 18w t8 (szukałem t5 ale w hurtowni elektrycznej sprzedawca powiedział mi, że świetlówki t5 o długości 60 cm są tylko do 15w więc trzeba kombinować żeby dobrać odpowiedni statecznik itd.) Dokupiłem świetlówki 6500k, teraz pozostało mi tylko zrobienie obudowy na panel. Ale obawiam się jednej rzeczy, a mianowicie czy nie dojdzie do jakiegoś spięcia? bo końcówki świetlówek nie są bryzgoszczelne, a wiadomo, że woda z akwarium paruje, jeżeli wiecie coś na ten temat to napiszcie. Ewentualnie zamontuje plexi pod panelem, ale gdzieś czytałem, że osłabia to moc światła.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ogólnie nie zależnie czy statecznik jest elektroniczny czy magnetyczny nigdy nie zdecydowałbym się montować go na belce/pokrywie nad lustrem wody:

1, względy bezpieczeństwa

2, dodatkowy ciężar

3, problemy z odprowadzeniem ciepła.

Plexi również odradzam.

Zamów oprawki bryzgoszczelne do trzonka T8 i po zprawie. Możesz przy okazji zamówić uchwyty do świetlówek. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×