Skocz do zawartości

podrzućcie jakiś fajny pomysł na 54l


mickel741
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Parę dni temu dostałem zbiornik 54 l i zastanawiam się jak by go fajnie urządzić. Puki co zamówiłem czarny piasek bazaltowy o granulacji 1-3 mm, i od tego momentu cały czas poszukuje inspiracji, jak macie jakieś fajnie wizje dla 54 l to podeślijcie. 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie kwestie:

1. Zarzuć okiem na mój zbiornik.

2. Wszystko zależy jakie warunki będa w środku. Różne ryby mają różne wymagania co do wielkości zbiornika, pH, twardości, oświetlenia oraz podłoża... generalnie ja bym dał jedną ławicę + coś małego dennego. Na więcej raczej nie ma miejsca.

 

Jeżeli to ja bym rozkręcał moje 54 na nowo to nie żwir tylko piasek bym dał ale to tylko ja:)

W moim trzymam ławicę Neonków Innesa, kiryski Lamparcie, krewetki (mimochodem doszły Zatoczaczki wiec dołożyłem Helenki:).

Mógłbyś też pomyśleć o Danio Perłowych (R.Galaxy - tak czasem na nie ludzie mówią) zamist neonków ale:

cytując kolegę Splend

"Danio perłowe w swoim naturalnym środowisku żyją w wodzie średnio twardej i o pH 7,3. Tak że woda o parametrach zbliżonych do tych będzie dla nich odpowiednia. Jednak zalecana minimalna pojemność akwarium dla tego gatunku to 30 litrów.

 

Polecam natomiast do Twojego akwarium takie rybki jak Drobniczka jednodniówka  ( Heterandria formosa ) lub Drobnotka nadobna ( neoheterandria elegans ). Obydwa gatunki preferują wodę średnio twardą i pH nieco powyżej 7."

 

To było do zbiornika 30L więc tutaj też może być...

 

Najlepiej zrobić jedna z dwóch rzeczy. Albo posprawdzać zdjęcia różnych biotopów, określić co byś chciał i w tym kierunku iść, albo przygotować zbiornik, poczekać aż dojdzie (jakieś 3 tygodnie bez grzebania, tylko z roślinami i sprzętem), sprawdzić parametry, ewentualnie skorygować i wtedy zapytać jeszcze raz. Pamiętaj tylko, by nie pakować ryb do świeżego akwarium oraz by nie dać się namówić na tekst "ładnie wygląda, będzie dobrze" w sklepach...

 

Do takiego litrażu dobierz grzałkę 75-100W (mniejsze u mnie chodziły prawie non-stop) oraz filtr najlepiej z deszczownicą lub kaskadę małą jeżeli możesz, unikniesz problemu ze strumieniem wody zbierającym wszystko z dna. Ja trzymam się zasady, by dla zbiornika 60l dać filtr dla zbiorników 60+ (u mnie mam 60-160 i jest super, ale brakuje mi deszczownicy... może za rok.)

 

Najważniejsze, bez pośpiechu... i pomyśl czy nie lepiej pach dać na to dno (+ podłoże dla roślin pod to). Ja nie słuchałem i żałuję teraz...

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamu   przeczytaj   pierwszy post kolegi   2 albo  3 razy    i zastanów się  o co pyta !?

 

mickel741 wyraźnie pyta  o aranżację  w akwarium  a nie o ryby jakie może trzymać ,ph,warunki czy  grzałkę .... :-?

 

Mickel741  akwarium ma się podobać tobie  i to od ciebie zależy jego aranżacja ,poszukaj na googlach  masa  fotek   i  aranżacji .A czy dasz  tam kamień czy korzeń czy to  i to to tylko twoja sprawa .

 

//A konkretnie pyta o pomysł na akwa, więc nie rozumiem Twojego oburzenia co do  posta Adamu./darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posprawdzać zdjęcia różnych biotopów, określić co byś chciał i w tym kierunku iść

I cały post raiders zawiera się w cytacie powyżej:) I to mnie się czepia... więcej luzu. Dla mnie inspiracja na zbiornik to także jego mieszkańcy a z tym się wiąże reszta... no chyba, że ma być tylko roślinne. Jeżeli z rybkami to trzeba o tym myśleć już od początku... chociażby powtarzany co trzeci post kirysek na podłożu z kamieni... neonki + duża siła światła... masę błędów można popełnić (ba! Wiem po sobie), to wszystko jest powiązane.

Do aranżacji należy także wliczyć filtr i grzałkę, ich ułożenie i zamaskowanie... no, przynajmniej tak mi ludzie tutaj wytłumaczyli no i problemów ze zbiornikiem nie mam tak jak niektórzy w postach:)

 

Edit: dodanie tekstu.

 

Z roślinek na początek polecam:

Cryptocoryna rubella - rośnie powoli ale ładnie się rozrasta, jest gęsta (robi za kryjówkę) no i nie jest nudna jeżeli chodzi o kolor.

Ludwigia repens red - moja ulubiona w zbiorniku, ładniejsza odmiana Ludwigii palustris (ta rośnie chyba szybciej ale nie ma czerwonych akcentów).

Na kamień/korzeń można dać Anubiasa.. poleca się często też Bacope (np. caroliniana) - też ładnie wygląda jak się ukorzeni, ja mam ze względu na krewetki i kiryski, po prostu kochają przesiadywać w lasku z Bacopy.

 

Pamiętaj o warstwie dla roślin pod wierzchnią glebą albo o kulkach nawozowych.

 

Z ozdób ODRADZAM wszystko co sztuczne... nawet jak super wygląda to można zastąpić czymś naturalnym.

Świetnie prezentują się (nie wiem jak to nazwać) 'rurki z kory' czy coś takiego, tanie i długo tonie ale fajnie zastępuje korzeń a i za schronienie robi. Na to można dać jakiś mech i będzie się ładnie prezentować (niestety mech jawajski u mnie zaczął "ładnie rosnąć" po miesiącu dopiero...).

 

Rzuć okiem na link w moim podpisie, ostatnia strona - dodałem jakiś czas temu nowe zdjęcie. Od tego czasu podmieniłem część Ludwigii na odmianę red (to te z tyłu, sięgające lustra) oraz wymieniłem korzeń (zaczął mi dziwnie wyglądać... i porastać) na 'rurki'. Dogram jutro nową fotkę.

 

Jak masz miejsce to Gałęzatka jest fajnym pomysłem.

Fajne są też roślinki, widoczne na zdjęciu w obu przednich rogach... nie wiem jak się nazywają bo dostałem za free odrosty ale są ładnie jasno zielone, rosną troszkę wolno ale jasny akcent bardzo mi się podoba.

 

Ale jak pisze raiders, to ma się Tobie podobać. Z czasem i tak będziesz przesadzał i przerabiał więc nie martw się za bardzo na początku.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, pod ten bazalt chcę dać ziemie ogrodową i na pewno poczekać aż akwarium się zbalansuje(dojrzeje). Nie zrobię tego błędu co przy 1 akwarium gdzie wszystko było robione na hura :) Neonek raczej nie chcę bo dla nich najlepszym zbiornikiem było by BW, przynajmniej z tego co wyczytałem, a mam jeszcze takie pytanie, dlaczego piasek a nie bazalt ? W sumie to i tak chyba zostanę przy tym bazalcie bo już kupiłem worek 30 kg o granulacji 1-3mm. A i jeszcze co do twojego akwa, bardzo fajnie się prezentuje, szczególnie podoba mi się ta roślinka w lewym przednim rogu, mógł byś mi podać jej nazwę?

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lewej mam Bacope (tę z drobnymi liśćmi) oraz Żabienicę - Ehinodorus Barthii - zero problemów z utrzymaniem a i nowe liście są czerwone, dopiero z czasem zielenieją.

Piasek, według mnie, lepiej może się prezentować w wielu aranżacjach, bardziej naturalne to dla ryb oraz nie kaleczy ryb. Żwir bazaltowy (nawet obrabiany specjalnie - tępią krawędzie przez toczenie i ścieranie) bardzo często ma ostre krawędzie - dość nieprzyjemne dla ryb dennych jeżeli takowe będą w planie.

Trzeba mu jednak oddać fakt ładnego eksponowania kolorów w zbiorniku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...