Jump to content

Akara z Maronii - Cleithracara maronii


Pley
 Share

Recommended Posts

Akara z Maronii - Cleithracara maronii

1559267_720219981358138_7034313081715988
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
 
Występowanie: Ameryka Południowa; głównie Gujana Francuska i  Wenezuela 
Epitet gatunkowy pochodzi od rzeki Maroni w Gujanie Francuskiej, to tam pierwszy raz widziano te ryby.
 
Długość: do 10 cm, ale nie raz widziano okazy, które osiągnęły nawet 12-14cm.
 
Dymorfizm płciowy: Średnio zaznaczony - zwłaszcza w okresie młodzieńczym. Samce mają wydłużone płetwy (grzbietową oraz odbytową), które tworzą tzw. liry.
 
Usposobienie: Ryby spokojne, towarzyskie, ale posiadające charakter. Generalnie nie ma problemu w łączeniu ich z innymi gatunkami (nawet większymi od siebie), ale trzeba zapewnić odpowiednią ilość miejsca ponieważ jak każde pielęgnice- są terytorialne, w okresie rozrodczym, w którym te łagodne baranki zmieniają się diametralnie.
 
Akwarium: Zdecydowanie minimum to 80cm długości dla samotnej parki (niezalecane - ryby płochliwe, łatwo stresujące się). Zalecam jednak przyjęcie 100cm jako minimum ponieważ w takim akwarium można je połączyć z innymi małymi pielęgnicami lub/i dodać ryby towarzyszące (dither fish). Poza tym ryby te stosunkowo długo dobierają się w pary (nawet rok- dwa!), a co za tym idzie - trzymanie stadka tych ryb w mniejszym zbiorniku nie miałoby sensu.
 
 
Gatunek ten ma dosyć rozległe preferencje jeżeli chodzi o wystrój akwarium. Ja jednak zaobserwowałem u swoich (hodowlane osobniki), że nadmiar garbników (Akwarium z biotopem czarnych wód) potrafił wzmagać u ryb stres.
 
Herbata (garbniki) są jak najbardziej wskazane, lecz nie można popadać ze skrajności w skrajność.  Nie należy robić mocnych wywarów z szyszek jak i wyciągów z torfu. 
Zabarwienie wody na lekko brązowy kolor, porozrzucane liście i patyki na dnie, korzenie, różnorakie rośliny (ryby te nie wykopują roślin) i oczywiście piasek - to składniki na dobre akwarium dla tych ryb.
 
Podane parametry to parametry występujące w ich naturalnym środowisku oraz wynik obserwacji własnych
Temperatura 23-26*C, pH 5,5-7, woda miękka (do 5GH).
 
Ryby te zamieszkują akweny z tzw. Czarną wodą, jak i wody przejrzyste. Lecz jak wspominałem powyżej - nadmiar garbników nie sprzyjał moim konkretnym Akarom oraz Akarom znajomych. Wysunąłem na ten temat prostą teorię - ryby dostępne w handlu (osobniki hodowlane) są wynikiem hodowli ryb pobranych z jednego środowiska - uboższego w związki humusowe, garbniki i mniej kwaśnego. Co za tym idzie - ryby w handlu nie są przystosowane do takich warunków, jakie panują w niektórych lokalizacjach, w których występuje C. maronii.
Jest to oczywiście teoria i może ona się nie pokrywać z prawdą. Nie mniej jednak zachęcam do wzięcia pod uwagę moich słów podczas zakładania akwarium dla swoich Akar. 
 
Rozmnażanie: Przebiega ono następująco- Dobrana para oczyszcza kamień / korzeń / patyk ew. duży liść. W oczyszczonym miejscu samica składa ikrę po czym samiec ją zabiela, z której po trzech dobach wykluwa się narybek.
Akara z Maronii jest znana z tego, że rodzice bardzo długo potrafią się opiekować narybkiem, bo aż do 6 miesięcy (!!!). 
UWAGA: Ryby hodowlane często mają trudności z odchowaniem potomstwa samemu. Lubią zjadać ikrę lub świeżo wyklute larwy. Jest to wynik błędnej hodowli (oddzielanie młodych od rodziców).
 
Pokarm: Pokarm żywy i mrożony (dafnia, wodzień, larwy solowca, mysis) oraz pokarmy sztuczne. Ryba wszystkożerna z dominacją pokarmów pochodzenia roślinnego. Nadmiar pokarmu pochodzenia zwierzęcego może sprzyjać budowania nadmiernej masy u ryby- jest to niewskazane. Ryby karmione nadmiernie takimi pokarmami mogą miewać otłuszczenia organów jak i łatwo zapaść na BLOAT. 
 
Ciekawostka: Angielska nazwa (Keyhole Cichlid) to nic innego jak określenie wyglądu ryby podczas zalotów/ tarła/ walk o dominacje. Na ciele ryby czarna kropka zamienia się w plamę... przypominającą dziurkę od klucza.


10441121_720220131358123_736265390059195


Zdjęcia moje z okresu przejściowego BW w CW. Niestety nie dysponuje obecnie dobrym aparatem by zrobić tym ruchliwym rybom fajne zdjęcie w obecnym wydaniu zbiornika (typowe CW), ale załączam link do filmików.

 
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...