Skocz do zawartości

Razbora Espei (Trigonostigma espei)


maziama
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Razbora Espei (Trigonostigma espei)

 

dc29f05b975518begen.jpg

 

Rodzina: karpiowate (Cyprinidae)

 

Występowanie: Azja Południowo-wschodnia: Tajlandia, Kambodża

Zamieszkuje spokojnie płynące leśne potoki i dopływy rzek, pełne opadłych liści i gałęzi, z dużą ilością garbników (tzw. „czarne wody”)
 

Długość: do 3 cm.

Dymorfizm płciowy: Samice są bardziej pełne (okrąglejsze brzuszki) i nieco większe, niż samce. Kontur klina u samców wydaje się być ostrzej zakończony, a u samic bardziej zaokrąglony.

 

Usposobienie: Bardzo spokojna, towarzyska ryba. Nadaje się do zbiorników z rybami podobnej wielkości i usposobieniu (np. inne karpiowate, małe pielęgniczki). W większych grupach są zdecydowanie mniej nerwowe i płochliwe, a samce dużo lepiej się wybarwiają, mając z kim konkurować o samice.

Akwarium: Chociaż za minimalny zbiornik dla 6 sztuk uważa się akwarium 60 litrowe (60x30x35) to jednak razbora ta lepiej czuje się w większym stadzie – 10 osobników lub więcej – i zbiornikach długości 80 cm i powyżej.

Lubi zbiorniki z dużą przestrzenią do pływania, z roślinnością z tyłu i po bokach akwarium.

Zabarwienie wody na lekko brązowy kolor (np. dzięki obecności korzeni w akwarium), ciemne podłoże oraz słabe oświetlenie podkreślają naturalne kolory tych pięknych rybek.

Bardziej naturalną kompozycję z podłożem w postaci piasku, można uzupełnić dużą ilością korzeni (ułożonych na kształt jaskiń), gałęzi i liści, zapewniając tym samym miejsca zacienione.

Temperatura 25-26*C, pH 6-7, woda miękka.

 

Rozmnażanie: Podobne jak u innych gatunków razbory. Samica ustawia się razem z samcem do góry brzuszkiem, składając ikrę na spodniej stronie szerokiego liścia. Larwy wykluwają się po 24-48 godz. Po kilku dniach można zacząć karmić maluchy larwami solowca lub innym drobniutkim pokarmem.

 

Pokarm: Drobne pokarmy żywe i mrożone (dafnia, cyklop, larwy solowca) oraz dobrej jakości suche pokarmy płatkowane.

Ciekawostka: Razbora espei często mylona jest z razborą klinową, chociaż ma intensywniejszy miedziano-rudawy odcień i węższy klin.

W naturalnym środowisku kolor tych ryb różni się w zależności od lokalizacji – intensywniej czerwonawe zabarwienie mają razbory na południu Tajlandii, niż na wschodzie.

 

Autor opracowania: maziama

Autor zdjęcia: maziama

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...