Skocz do zawartości

Obsada 50l prętnik karłowaty+ pielęgniczka ramireza


radziq86
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jako, że to moje początki przygody związanej z akwarystyka, chciałem sie zapytać jak dobrać obsadę do zbiornika który wystartował 10 dni temu i czeka na lokatorów. Po ok 3 tyg planuje wpuścić wszystkie ryby.

Głównym dylematem jest jest dla mnie możliwość umieszczenia w zbiornika pary Prętnika Karłowatego z parką Pielęgniczek Ramirera. Do tego chciałbym uzupełnić garnek małym stadkiem:

Neonów Czerwonych (6 szt.) vs. Razbora Galaxy (10 szt.) vs Razbora Hengela (8szt.) - które z nich były by najlepsze??

 

Czy takie zestawienie ryb ma szanse prawidłowo funkcjonować przy 50 litrach i bez ciągłej wojny w zbiorniku??

 

Informacje na temat z akwa:

- litraż 50l (akwarium profilowane 60x30x30)

- pokrywa plastikowa z 15W żarówką Philips (możliwe rozszerzenie o jakieś LEDy w przyszłości(

- filtr Aquael Fan MIni Plus (260l/h)

- odnośnie wody - narazie jest to odstana kranów z wodą demineralizowana (stosunek 1/3), później planuje zakup filtra RO

- podmiany będą wykonywane średnio co 7-10 dni po 20% pojemności

- temp ustawiona na termostacie na 24 stopnie

 

Będę wdzięczny za wszelkie rady dla świeżego akwarysty

 

Z góry dzieki za pomoc, pozdrawiam

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie zapropinuje dobrej obsady nie znając parametrów wody. Już mogę Ci tylko napisać, że chcesz za dużo. Czytałeś o wymaganiach tych ryb? Zdecyduj się na jedno np harem prętnika czy ławica galaxy. Ale najpierw parametry.

I jakie masz podłoże? Jakieś rośliny?

+ za wodę demineralizowaną i plany zakupu ro :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

eonów Czerwonych (6 szt.) vs. Razbora Galaxy (10 szt.)

Od siebie mogę dodać, że Neonki Czerwone nie - za mały zbiornik.

 

Uzupełnij opis.

Ryby wymagają odpowiedniej wielkości "wybiegu", ph, twardości (choć co do tego to łatwo korygować), temperatury i podłoża. Tak jak pisze Daria, poczytaj o tych rybkach i ich wymaganiach. To co poleca się w sklepach jako "standard" nie zawsze ze sobą współgraja.
Dobranie ryb o parametrów do siebie jest bardzo ważne, dzięki temu obsada będzie dłużej żyła, bardziej widoczna, zdrowsza i nie skarłowacieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedz. 

 

Woda jest kiepskiej jakości, dlatego decyzja o zakupie RO. Filtr wchodzi od początku przyszłego miesiąca (tj po wypłacie ;) Parametry kranówki w załączniku.

 

Odnośnie obsady, liczyłem, że prętnik będzie się trzymał przy tafli wody, ramirezy na dnie, a małe stadko się wkomponuje w wolnej przestrzeni. Uważasz, że taki optymistyczny scenariusz raczej nie jest do zrealizowania?? 

Przyznam szczerze, że trochę sugerowałem się przelicznikiem 1cm ryby/1l wody, ale z tego co piszesz chyba sie przeliczyłem.

 

W akwarium mam 4 rodzaje roślin (jakieś przypowierzchniowe ze względy na pretnika, 2,3 plan "zalesiony"), średnio zagęszczone, jest też średniej wielkości korzeń i planuje dołożyć w przyszłości jakąś kryjówkę z kamieni-nie chce przesadzić z ilością tego wszystkiego.

Na dnie żwirek średniej grubości, gdybym się zdecydował na pielęgnice powstaną "piaskowe wysepki".

 

Nie ukrywam, że bardzo mi zależy na obsadzie którą umieściłem w pierwszym poście, jednak gdy mi to zdecydowanie odradzicie będę musiał zmienić swoje założenia. Proszę w takim wypadku o sugestie co tu może zamieszkać, interesują mnie ładne kolorowe ryby, wole większe a mniej. 

 

Pozdrawiam,

Radek

post-21721-0-48322000-1413196574_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście bez testów wody to wróżenie z fusów-to absolutna podstawa do wyboru obsady, bez odpowiedniej wody żadna ryba Ci się nie utrzyma, tym bardziej ramireza bardzo wrażliwa na złą jakość wody. Owszem zakłada się,że prętniki trzymają się prz powierzchni ale to nie znaczy,że będą pływać tylko w linii prostej ;) Osobiście nie zaryzykowałabym w jednym akwarium prętnika z ramirezą - widziałam ramirezy w akcji podczas tarła i obstawiam,że prędzej czy później wykończyłyby prętnika, który zresztą jest dość słabą rybą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Załączam testy wody jakie zrobił znajomy, używający takiego filtra jaki ja chce kupić:

 

pH - 6.4
Fe - 0ppm
PO4 - 0ppm
NO2 - 0ppm
NO3 - 0ppm
KH - 0ppm
GH - 0ppm

 

Ogólnie chyba dosyć "jałowa" jest ta woda?? należy ja mieszać z kranówą przed wlaniem do akwa?? 

Przy pierwszej podmianie (10l ) była lana już ta woda (po odstaniu ok 15h). 

 

Skoro wyraźnie odradzacie łączenie Prętnika i Ramirezy, zapewne zdecyduje się na harem Prętnika. Które ryby stadne polecilibyście mi z nim połączyć?? Biorę pod uwagę Razbora Galaxy ewentualnie Hengela (choć skłaniałbym się ku tej pierwszej). Macie jakieś pomysły co dobrze by się zgrało z ww. haremem??

Kolejne pytanie czy do takiej Obsady mogę dołączyć z 5 szt otosków do walki z glonami?? Czy to już będzie za dużo do takiego zbiornika?? 

 

Z góry dzięki za pomoc

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na harem prętnika akwarium jest zbyt małe. Rasbora galaxy to błędna nazwa, poprawna to danio perłowy, jest na Forum nawet temat poświęcony tej rybie KLIK.

Otoski nie zastąpią Cię podczas pielęgnacji zbiornika. Możesz trzymać te ryby, jednak na pewno nie po to, żeby utrzymywały czystość.

 

PS: Wodę możesz mieszać z kranówką lub stosować specjalne mineralizatory do wody z filtra RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...