Skocz do zawartości

Ukierunkowanie wylotu filtra


Adamu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Opis zbiornika w podpisie, a skrótowo proszę:

 

Filtr wewnętrzny Eheim PickUp 160
Akwarium 54l
Krewetki Red Cherry, Amano, 7 'Helenek' (w związku z zatoczakami), 20 Innesa, 5 Kirysków Lamparcich.

*Kilka krewetek 'noszących jajeczka' od 2-3 dni oraz zauważyłem ukrytą zieloną ikrę luzem (nie wiem czyja:P)

 

W związku ze znalezionymi przeze mnie informacjami, by lepiej napowietrzać wodę od momentu pojawienia się ikry (oraz potem odchowu narybku/mini krewetek) zacząłem się zastanawiać jak to zrobić.

 

Pierwszym pomysłem było dołożenie wężyka do zasysanie powietrza przez filtr... średnio mi to leży.

 

Drugim było skierowanie wylotu filtra w inną stronę by "bardziej wzburzał wodę" - to stosuję obecnie, a w związku z tym pytanie... czy ukierunkowanie strumienia wody ma znaczenie?

Załączam zdjęcia:

1: Bez włączonego filtra by pokazać co i jak w zbiorniku.

2: Z włączonym filtrem - obecnie powoduje znacznie więcej fal - napowietrza lepiej (chyba).

 

Poprzednio skierowałem go prawie prostopadle na tylną ściankę (góra zdjęcia), więc dmuchał za kamień minimalizując ruch wody pod powierzchnią - jedynie Ludwigia czerwona się trochę ruszała.

Obecnie kieruję go po przekątnej. Kryptokoryna (ta rusza się najbardziej i nie wiem czy strumień nie jest za silny) oraz Anubias zaczęły się ruszać ale to chyba im nie robi różnicy.

 

Pomysły?

 

Edit: Ignorujcie 'kółko do karmienia', pomaga mi by rybie papu nie panoszyło się po roślinach tylko spadało w jednym miejscu (filtr wyłączam na karmienie)

post-21434-0-83471000-1413105797_thumb.jpg

post-21434-0-84090800-1413105809_thumb.jpg

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak źle nie jest. Rybkom to raczej nie przeszkadza - Neonki po raz pierwszy od dłuższego czasu siedzą właśnie w strumieniu nad Kryptokoryną i wokoło... pytam czysto teoretycznie bo zastanawiałem się nad tym od dawna.

Bardziej problemowe jest to, że po włączeniu filtra po karmieniu podrywa mi wszystko z dna - nie od razu ale po minucie jest rozrzucone po całym pierwszym planie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykuję pytanie, jak go 'przykręcić'?

Pytam bo jedyne co znalazłem to ruchoma głowica wylotu oraz możliwość podniesienia jej co skutkuje 2x strumieniem. Jest jakaś jeszcze regulacja?

*Dodatkową regulację na szczycie mają chyba tylko najmniejsze z serii.

 

Chodzi o "falowanie" powierzchni czy też o jej "ruch okrężny" (nie do końca wiem jak to ubrać w słowa). Ukierunkowałem trochę inaczej i teraz są bardzo delikatne falki ale powierzchnia się "kręci". Nie chciałbym by przez małą ilość tlenu glony mi się zalęgły... dopiero co tydzień temu zwalczyłem sinice.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wewnętrznego filtra ale z tego co widzę to Twój Eheim PickUp 160 ma płynna regulacja przepływu od 220 do 500 litrów na godzinę, tak więc instrukcja w dłoń i szukamy :) Chodzi o falowanie tafli wody. Przyczyny występowania sinic to duże wahania i niedobory azotu w wodzie. Często w przypadku braku nawożenia makroelementami lub jałowym podłożu bez żyznego substratu. Bardzo charakterystycznym wskazaniem jest wysoki poziom PO4 (np. 1-2ppm) w stosunku do NO3 (0ppm). W tym bym się upatrywała przyczyny, a nie w filtrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie ten typ albo ma 220 albo 500.Nie ma żadnej regulacji,opuszczenie głowicy najmniejszy (ale i tak  mocny) strumień i zarazem pozycja dla podłaczenia koncówki venturi.Głowica w górze maks przepływ.Ja u siebie mam tak jak napisałeś na tylną ściankę jednocześnie lekko  pod kątem żeby strumień rozbijał taflę wody.Czyli takie 2w1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi parametrami to jest tak:

NO3 10 wieczorem a 30mg/l po nocy przed zapaleniem światła.

PO4 - zero.

W podłożu kulki JBL no ale poza tym jałowe, to by się zgadzało ale poradziłem sobie z tą paskudną plechą tanio i szybko:) Ale to na inny temat rozmowa.

Powyższe pytanie to raczej teoria/ciekawostka, która mnie trapiła od dawna. Ok. Dzięki za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...