Skocz do zawartości

Danio perłowe (Danio margaritatus)


splend
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Danio perłowe (Danio margaritatus)

1380630387.jpg

Rodzina: karpiowate ( Cyprinidae )

Występowanie: Birma, Tajlandia

Długość: 2 cm.

Dymorfizm płciowy: samce są bardziej barwne. Dojrzałe samice są pełniejsze w partiach brzusznych, a ich płetwy są bardziej szare.

Usposobienie: gatunek zgodny i towarzyski. Należy trzymać gromadkę rybek składającą się z co najmniej kilku, kilkunastu sztuk.

Akwarium: powinno być częściowo zarośnięte z wolną przestrzenią do pływania. Minimalna wielkość akwarium dla gromadki rybek powinna wynosić około 30 litrów ( 45x25x30 ). W akwarium powinny się znaleźć także rośliny drobnolistne, wśród których rybki te w sprzyjających warunkach chętnie przystępują do tarła.
Danio perłowe w swoim naturalnym środowisku żyją w wodzie średnio twardej i o pH 7,3. W akwarium powinny pływać w wodzie o zbliżonych parametrach i temperaturze 23 - 26*C.

Rozmnażanie: w sprzyjających warunkach rybki te przystępują do tarła w akwarium ogólnym. Jednak w takim przypadku są małe szanse na odchowanie narybku. Najlepiej dla tych ryb przygotować oddzielne akwarium tarliskowe o pojemności około 20 l. Akwarium takie może być bez podłoża, natomiast niezbędne są drobnolistne rośliny. Dobrze sprawdza się mech jawajski. Woda powinna mieć twardość do 12 st n i pH 7,0 - 7,5 oraz temperaturę 24 - 25*C.
Rybki te wyciera się parami, a po skończonym tarle odławiamy tarlaki ponieważ mogą zjadać ikrę. Małe rybki wylegają się po 3 - 4 dniach, a po kolejnych 4 - 5 dniach rozpoczynają pływać po akwarium. Narybek przez pierwszy tydzień powinien być karmiony pierwotniakami, a następnie najdrobniejszymi larwami solowca. Możliwe także jest wykarmienie narybku najdrobniejszym pokarmem suchym.

Pokarm: żywy, mrożony jaki i suchy.

Ciekawostka: ryby te zostały odkryte stosunkowo nie dawno bo w 2006 r. Z początku zostały zakwalifikowane do rodzaju celestichthys i nadano im nazwę Celestichthys margaritatus. Gatunek ten jest spotykany równiez pod takimi błędnymi nazwami jak Rasbora galaxy, Microrasbora galaxy. Obecnie gatunek ten należy do rodzaju Danio, a jego właściwa nazwa to Danio margaritatus.

Film z rywalizującymi samcami



Autor opracowania: splend
Autor zdjęcia: Portal Superakwarium
Autor filmu: Nantai
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...