Jump to content

Bojownik wspaniały (Betta splendens*)


maziama
 Share

Recommended Posts

Bojownik wspaniały (Betta splendens*)

 

fc7e0deb1f155511.jpg

 

Rodzina:  guramiowate (Osphronemidae)

 

Występowanie: Azja Południowo-wschodnia: Tajlandia, Wietnam, Kambodża.

Zamieszkuje bardzo ciepłe, spokojne, stojące wody pól ryżowych, stawów i rowów.

 

Długość: do 7 cm.

 

Dymorfizm płciowy: Samiec ma zwykle bardziej wydłużone płetwy i ogon (weloniaste) i intensywniejsze kolory. Charakterystyczną cechą samiczki jest pokładełko – biały, wypukły punkcik w okolicach odbytu (między płetwami piersiowymi a płetwą odbytową)

 

Usposobienie: Samiec bojownika wspaniałego nie jest rybą towarzyską, co oznacza, że spokojnie można go trzymać w pojedynkę (samotnie) – bez obaw o jego zdrowie psychiczne. Ze względu na agresję w stosunku do innych przedstawicieli własnego gatunku, nie należy pod żadnym pozorem trzymać w jednym zbiorniku dwóch samców. Możliwe jest trzymanie bojownika w towarzystwie innych ryb. Powinny to być ryby ruchliwe, szybkie ale zarazem nie zadziorne. Nie powinny to być ryby o długich, weloniastych płetwach i ogonach. Zalecana ilość samic bojownika towarzyszących samcowi to minimum dwie, a najlepiej trzy sztuki.

 

Akwarium: Minimalna wielkość akwarium dla jednego samca bojownika (bez towarzystwa innych ryb) to 25 litrów (40x25x25).

Harem (1 samiec plus 3 samice) – min. 70 litrów (80x30x30). W towarzystwie innych ryb – minimum 60 litrów (60x30x35). W akwariach o wysokości powyżej 35 cm. mogą szybko się męczyć (muszą często podpływać do powierzchni wody, by zaczerpnąć powietrza)

Bojowniki lubią akwaria gęsto zarośnięte, z dużą liczbą naturalnych kryjówek (np. z korzeni, gładko zaokrąglonych skał)

Niezbędne są: grzałka, pokrywa na akwarium i wydajny filtr oczyszczający wodę.

Temperatura wody: 25-27 stopni; pH (odczyn wody): ok. 6-8;

Bojowniki tolerują szeroki zakres parametrów wody, jednak należy unikać skrajności.

 

Rozmnażanie: Minimalne akwarium do rozmnażania bojowników (dla początkujących) to 25 litrów. Należy w nim umieścić kryjówki dla samicy (np. z łupin orzecha kokosowego) i dużą garść luźno pływających roślin (np. rogatek sztywny). Podłoże jest zbędne. Filtr gąbkowy, przepływ wody jak najmniejszy. Temperatura: 27-28*C. Do rozmnażania przeznaczamy 1 samca i 1 samicę.

Samiec intensywnie, wręcz agresywnie, gania samicę po akwarium, by „wymusić” u niej dojrzewanie ikry. W międzyczasie samiec buduje również gniazdo z piany na powierzchni wody. Pionowe pasy u samicy wskazują na jej gotowość do odbycia tarła. Samica podpływa do samca, do gniazda. Ustawia się pionowo w dół, a samiec owija się wokół niej. Samica wypuszcza ikrę, którą samiec zapładnia zewnętrznie, po czym zbiera jajeczka i wpluwa do gniazda. Taki cykl może trwać nawet kilka godzin. Po tarle samicę należy bezwzględnie odłowić. Samiec opiekuje się ikrą i wykluwającymi się maluchami.

Wyklucie następuje po 24-48 godzinach od tarła. Małe bojowniczątka początkowo należy karmić pierwotniakami, a później świeżo wyhodowanymi larwami solowca (Artemia).

Gdy maluszki zaczną swobodnie pływać należy odłowić także samca, by uniknąć zjadania potomstwa.

Pokarm:  Bojowniki preferują pokarmy mięsne, jednak nie należy przesadzać z ich ilością. Z pokarmów żywych i mrożonych poleca się artemię i wodzień. Chętnie zjadają także dobrej jakości pokarmy płatkowane i granulowane (które przed podaniem należy namoczyć w wodzie)

Jeden dzień w tygodniu należy zrobić bojownikowi głodówkę. Przekarmienie bojownika często kończy się chorobami i śmiercią.

 

Ciekawostka: Bojownik wspaniały był motywem graficznym, który pojawił się na domyślnej tapecie systemu Microsoft Windows 7 w wersji Beta 1

 

* Przypis - Hodowlane bojowniki to w rzeczywistości mieszańce trzech najpopularniejszych gatunków - Smaragdina, Splendens i Imbelis.

 

Autor opracowania: maziama

Autor zdjęć: maziama

Edited by maziama
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...