Jump to content

Rybki które idealnie ze sobą współgrają

Recommended Posts

Witam,

Chce założyć małe 50l akwarium. Czytałam jakie roślinki, żwirek i rybki kupić ale nie było tam nic konkretnego. Chciałabym, żeby akwarium cieszyło oko jakieś kolorowe kamyczki itp a jednocześnie nie chciałabym, żeby rybki źle się czuły w takim otoczeniu. Jakie rybki polecacie kupić? Nie chce żeby zżerały się nawzajem ;) Fajnie byłoby gdyby były kolorowe. Bardzo podobają mi sie rybki danio. Macie w Warszawie jakiegoś poleconego sprzedawce, sklep gdzie takowe dostane? Prosze o pomoc, gdyż w tym temacie jestem całkowicie zielona. Plus co jeszcze przyda mi się do akwarium jeśli wraz z akwarium dostanę: termometr, siatke do rybek, filtr 200Lh, pianke pod akwarium, żwirek akwariowy oraz fototapete. Może wyślecie zdjęcia swoich akwarium? Będe bardzo wdzięczna za jakiekolwiek rady! :wub: 

Edited by Cosmooopolitan

jakieś kolorowe kamyczki

Żadne sztuczne ozdoby nie powinny się znaleźć w akwarium. Powinniśmy dawać do akwarium tylko naturalne dekoracje. Powiiniśmy starać się, aby akwarium jak najbardziej odzwierciedlało naturalne środowisko ryb. 

podobają mi sie rybki danio

Danio potrzebują akwarium min. 80cm długości. 

filtr 200Lh

Filtr to pewnie jakiś chińczyk. Do 50l będzie stanowczo za słaby.  Filtr to serce akwarium i nie wolno na nim oszczędzać. Sprzęt do akwarium lepiej skompletować samodzielnie, nie warto bawić się w zestawy. 

Może wyślecie zdjęcia swoich akwarium?

Forumowa galeria stoi otworem.  http://forum.superakwarium.pl/forum/14-s%C5%82odkowodne-i-morskie/

Jakie rybki polecacie kupić?

Aby określić jakie rybki możesz mieć musisz opisać akwarium i podać parametry wody (testy na pH, gH i kH). Skorzystaj z tego http://forum.superakwarium.pl/topic/1063-zanim-za%C5%82o%C5%BCysz-nowy-temat-przeczytaj/

Poczytaj również to. http://forum.superakwarium.pl/forum-27/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/ 

Żadne sztuczne ozdoby nie powinny się znaleźć w akwarium. Powinniśmy dawać do akwarium tylko naturalne dekoracje. Powiiniśmy starać się, aby akwarium jak najbardziej odzwierciedlało naturalne środowisko ryb. 

Danio potrzebują akwarium min. 80cm długości. 

Filtr to pewnie jakiś chińczyk. Do 50l będzie stanowczo za słaby.  Filtr to serce akwarium i nie wolno na nim oszczędzać. Sprzęt do akwarium lepiej skompletować samodzielnie, nie warto bawić się w zestawy. 

Forumowa galeria stoi otworem.  http://forum.superakwarium.pl/forum/14-s%C5%82odkowodne-i-morskie/

Aby określić jakie rybki możesz mieć musisz opisać akwarium i podać parametry wody (testy na pH, gH i kH). Skorzystaj z tego http://forum.superakwarium.pl/topic/1063-zanim-za%C5%82o%C5%BCysz-nowy-temat-przeczytaj/

Poczytaj również to. http://forum.superakwarium.pl/forum-27/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/

Dziękuje bardzo! Jaki filtr w takim razie polecasz? Jak już pisałam nie znam się na tym kompletnie :) 50l-60l to jest akwarium maks jakie chce zakupić na większe niestety brak miejsca :(

Niech lepiej napisze ile kasy chce /może przeznaczyć na akwarium tak będzie prościej i z podanej sumy coś zaproponujecie .

Rozsądny filtr np. kaskada to ok 50zł, grzałka ,termometr groszowe sprawy , samo akwarium 50L (otwarte) ok 50zł .
Oświetlenie... Tu zależy czy będą jakieś rośliny bardziej wymagające, jakaś rozsądna belka ok 100zł .
Podłoże proponował bym substrat (ok 100zł), tym bardziej, że to pierwsze akwa, zawsze łatwiej będzie niż na jałowym żwirze/piasku.

No i te podstawowe testy trzeba by było również kupić (ph,gh/kh,no3) ok 50zł.

Ceny to z takim dużym +/-.

Pierwsze bardziej opłaca się kupić cały zestaw tzn. w zestawie masz akwarium grzałkę i filtr czyli to co potrzeba na początek. Druga sprawa jest taka: musisz się określić co do roślin raczej w 50 l akwarium nie ma co liczyć na podboje. Po trzecie do 50 l obsada nie może zawierać 1000 rybek podstawową obsadą jest 9 x Neon Innesa 2x Kirysek Spiżowy, starczy na początek potem możesz dokupić stadko danio czy gupików. Nie polecam żadnych sztucznych ozdób (znam to z autopsji), na podłoże najlepiej zainwestować a substrat (kolega wyżej pisał) gdyż małe akwarium ciężko wypoziomować biologicznie. Kolejną sprawą jest woda sądząc po miejscu twojego zamieszkania sądzę że w kranie masz sam kamień a nie wodę, więc musisz zadać o stabilność wody najlepiej poszukaj w necie bo ja się zwyczajnie nie do końca znam. Mam nadzieje że pomogłem :D

Koszt całości to około (max) 250 zł.

Pisz więcej takich bzdur o obsadach (kiryski spiżowe do 50l i to bez stada i piasku?) a szybko posypią się ostrzeżenia. Poszerz własną wiedzę zanim wprowadzisz kogoś w błąd pisząc takie rzeczy...

Pierwsze i ostatnie upomnienie bez punktów.

/Luna

Edited by Luna
Użytkownik udziela złych rad. /Luna

Pierwsze bardziej opłaca się kupić cały zestaw tzn. w zestawie masz akwarium grzałkę i filtr czyli to co potrzeba na początek. Druga sprawa jest taka: musisz się określić co do roślin raczej w 50 l akwarium nie ma co liczyć na podboje. Po trzecie do 50 l obsada nie może zawierać 1000 rybek podstawową obsadą jest 9 x Neon Innesa 2x Kirysek Spiżowy, starczy na początek potem możesz dokupić stadko danio czy gupików. Nie polecam żadnych sztucznych ozdób (znam to z autopsji), na podłoże najlepiej zainwestować a substrat (kolega wyżej pisał) gdyż małe akwarium ciężko wypoziomować biologicznie. Kolejną sprawą jest woda sądząc po miejscu twojego zamieszkania sądzę że w kranie masz sam kamień a nie wodę, więc musisz zadać o stabilność wody najlepiej poszukaj w necie bo ja się zwyczajnie nie do końca znam. Mam nadzieje że pomogłem :D

Koszt całoś

ci to około (max) 250 zł

No nie za bardzo pomogłeś!

Po pierwsze zestaw może "opłaca się" kupić ale jakościowo filtry i grzałki są bardzo słabe. Najczęściej kończy się to kupnem lepszego filtra lub grzałki. Wiadomo, że lepsze to niż nic, pytanie tylko czy warto...

Po drugie:

- kiryski to ryba stadna !

- gupików i neonów nie powinno trzymać się razem !

- dla danio wymagane jest większe akwarium !

Po trzecie:

Od kiedy najlepiej substrat ? Z tego co wiem to lepiej piasek z obi za kilka złotych i kilka kulek GT + jakieś sole albo gotowe nawozy.

Edited by włóczykij

NIE OPŁACA się kupować gotowych zestawów akwa. sam sięo tym przekonałem gdyż taki kupiłem i żałowałem .Fakt niby masz w zestawie wszystko co potrzebne ,ale jakiej jakości ...made in china .

Sam po miesiącu myślałem o wymianie filtra bo ten z zestawu nie wyrabiał ... po 2 miesiącach wymiana była konieczna bo filtr z zestawu padł !!!.

Oświetlenie w pokrywie o kant d*** rozbić zwykła żarówka na gwint e14 ...zakup zestawu to wywalenie kasy .

Od kiedy najlepiej substrat ? Z tego co wiem to lepiej piasek z obi za kilka złotych i kilka kulek GT + jakieś sole albo gotowe nawozy.

IMHO dla początkującego substrat będzie najlepszym rozwiązaniem będzie minimalizował niedobory w nawożeniu co dla początkujących jest czarną magią nie oszukujmy się . A wiadomo jak się kończą niedobory w makro czy mikro glon ,gnijące rośliny itp itd ... i zniechęcenie młodego akwarysty ,a nie o to w tym chodzi .

Akwarium ma cieszyć oko i akwarystę więc jak jest możliwość zakupu aktywnego podłoża które pomoże na początku przygody z akwarystyką to trzeba korzystać ...z czasem jak pasja w ciągnie to na pewno pojawi sie piasek ,ziemia ogrodowa i co2 .

Post Klopsikowaty no comments :)

Edited by raiders

Na dno daj piach do piaskownic dla dzieci z Castoramy, tani. Pod spód kulki gliniano-torfowte albo torf kwaśny z kwiaciarni, tylko z tym możesz mieć potem bałaganu jeśli będziesz zmieniać, przesadzać. Roślinki będą lepiej rosły, a do dobrze funkcjonującego akwa są niezbędne.Poczytaj i kup mało ywymagające.

Zalej baniaczek i czekaj aż dojrzeje, nie wpuszczaj ryb od razu.

Co do filtra to Twój wybór, czy dajesz na początek zykły wewnętrzny z gąbką, a kiedy już się wkręcisz to zmienisz na lepszy, czy od razu coś pożądnego. To samo z grzałką i oświetleniem.

Poczytaj o rybach, koniecznie z podziałem na biotopy. Polecam Amerykę Południową. Są tam rybki mogące być w twardszej wodzie i do tego małe, więc mogłabyś mieć jedną ławicę np Żałobniczki lub Fantoma.

Jednak zanim się zabierzesz za cokolwiek to czytaj czytaj i czytaj, tu na forum wszystko jest opisane.

Edit

Co do tego substratu. Nie uważam, żeby był aż tak niezbędny. Jeśli masz kasę to pewnie, czemu by nie, sama bym go wtedy kupiła, jednak są tańsze i również dobre rozwiązania. Ja mam zwykły torf kwaśny za 7 zł i rośliny rosną jak szalone. Można tanio i zwyczajnie? Można.

Edited by daria