Skocz do zawartości

Jakie podłoże wybrać.


Kylpilion
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę wymieniałem całe podłoże w swoim 124l baniaku. Zrezygnowałem z bazaltu, zamieniłem go na piasek. Za namową kolegów z forum, kupiłem w OBI piasek z atestem. Za 20kg zapłaciłem jakieś grosze. Pod warstwę piasku włożyłem kulki g-t. O efektach związanych z hodowlą roślin będę mógł wypowiedzieć się za kilka tygodni, ale ryby wyraźnie odczuły tę różnicę, szczególnie kiryski i barwniaki. Zmiana wizualna też jest w mojej opinii zdecydowanie pozytywna, ale każdy ma inną wizję zbiornika. Jedyny błąd(?) jaki popełniłem to wsypanie na wierzch warstwy piasku kwarcowego  - musiałem dołożyć z 5kg, bo 20kg piasku to trochę mało jak na taką pwch. dna. Efekt jest taki, że piasek jest wszędzie, unosi się przy najmniejszym ruchu ryb, a część roślin jest zasypanych (kto hodował barwniaki ten wie co mam na myśli). Liczę jednak, że po jakimś czasie podłoże się wymiesza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zdecydowałem się na piasek w moim akwa 130l. Teraz pytanie jaki kupić piasek np w obi ? Ten z atestem? On będzie zmieniał parametry wody czy nie ? Czy rośliny będą dobrze rosnąć, bo ostatnio jak miałem piasek w tymczasowym akwarium to rośliny zrobiły się zółte(być może zły piasek) Czy będą zostawały śmieci na dnie ? Chce uniknąć nieporządku w mym akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co można więcej powiedzieć? Jasny, drobny piasek i tyle.

Paczka wygląda tak: http://www.zew.net.pl/zdjecia/piasek_piaskownic_20kg_zd1.jpg 

Cena jednej paczki to ok 10zł. Na 130l akwarium 2 takie opakowania powinny wystarczyć. 

Cena za kulki gliniano-torfowe to kilka złotych za kilkadziesiąt sztuk ;) Szukaj na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Byłem zobaczyć do Castoramy bo mam bliżej na ten piasek, i jedno opakowanie było rozdarte i sprawdziłem co to za piasek. Piasek był z atestem ale w środku był tak jakby pomieszany (w sensie że były granulki innego też) jeden zółty, jakieś białe i czarne kawałki, czy taki może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam Sobex z Catoramy właśnie. On jest jakby taki wymieszany, ale u mnie nie zmienia parametrów (na Forum wiem, że ktoś wsypał go do szklanki i zalał wodą i wyszło z tego co pamiętam, że podnosi twardość jednak u mnie nic takiego nie występuje, a szkoda, bo mam ciut za miękką wodę dla gupików), jest drobny, ma atest - dla mnie idealny.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Sobex Twoim zdaniem nie jest odpowiedni? Ma atest, jest drobny, parametrów (przynajmniej u mnie) nie zmienia ani o pierwiastek. Jedyne co to wygląd.

Jeżeli chodzi o inny piach to zobacz na ten z OBI do piaskownic - wygląda inaczej (bez efektu wymieszania) przez co podejrzewam, że powinien spełnić Twoje wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...