Jump to content

Jakie podłoże wybrać.


Kylpilion
 Share

Recommended Posts

W sobotę wymieniałem całe podłoże w swoim 124l baniaku. Zrezygnowałem z bazaltu, zamieniłem go na piasek. Za namową kolegów z forum, kupiłem w OBI piasek z atestem. Za 20kg zapłaciłem jakieś grosze. Pod warstwę piasku włożyłem kulki g-t. O efektach związanych z hodowlą roślin będę mógł wypowiedzieć się za kilka tygodni, ale ryby wyraźnie odczuły tę różnicę, szczególnie kiryski i barwniaki. Zmiana wizualna też jest w mojej opinii zdecydowanie pozytywna, ale każdy ma inną wizję zbiornika. Jedyny błąd(?) jaki popełniłem to wsypanie na wierzch warstwy piasku kwarcowego  - musiałem dołożyć z 5kg, bo 20kg piasku to trochę mało jak na taką pwch. dna. Efekt jest taki, że piasek jest wszędzie, unosi się przy najmniejszym ruchu ryb, a część roślin jest zasypanych (kto hodował barwniaki ten wie co mam na myśli). Liczę jednak, że po jakimś czasie podłoże się wymiesza.

Link to comment
Share on other sites

Chodzi zapewne o to, że ziarenka piasku są bardzo leciutkie, w związku z czym mocniejszy ruch większej ryby tuż nad podłożem powoduje lekkie wzburzenie wierzchniej warstwy - taka natura piasku i innych bardzo lekkich podłoży.

Link to comment
Share on other sites

Witam, zdecydowałem się na piasek w moim akwa 130l. Teraz pytanie jaki kupić piasek np w obi ? Ten z atestem? On będzie zmieniał parametry wody czy nie ? Czy rośliny będą dobrze rosnąć, bo ostatnio jak miałem piasek w tymczasowym akwarium to rośliny zrobiły się zółte(być może zły piasek) Czy będą zostawały śmieci na dnie ? Chce uniknąć nieporządku w mym akwarium.

Link to comment
Share on other sites

W swoim akwa już dłuuugo mam piasek z Obi i mogę go z czystym sumieniem polecić. Nie zmienia żadnych parametrów wody. W piasek zawsze możesz włożyć kulki gt. Nawozić możesz też płynnymi nawozami. Wszystko zależy od roślin jakie wybierzesz. 

Link to comment
Share on other sites

A co można więcej powiedzieć? Jasny, drobny piasek i tyle.

Paczka wygląda tak: http://www.zew.net.pl/zdjecia/piasek_piaskownic_20kg_zd1.jpg 

Cena jednej paczki to ok 10zł. Na 130l akwarium 2 takie opakowania powinny wystarczyć. 

Cena za kulki gliniano-torfowe to kilka złotych za kilkadziesiąt sztuk ;) Szukaj na allegro.

Link to comment
Share on other sites

Witam ponownie. Byłem zobaczyć do Castoramy bo mam bliżej na ten piasek, i jedno opakowanie było rozdarte i sprawdziłem co to za piasek. Piasek był z atestem ale w środku był tak jakby pomieszany (w sensie że były granulki innego też) jeden zółty, jakieś białe i czarne kawałki, czy taki może być?

Link to comment
Share on other sites

Ja u siebie mam Sobex z Catoramy właśnie. On jest jakby taki wymieszany, ale u mnie nie zmienia parametrów (na Forum wiem, że ktoś wsypał go do szklanki i zalał wodą i wyszło z tego co pamiętam, że podnosi twardość jednak u mnie nic takiego nie występuje, a szkoda, bo mam ciut za miękką wodę dla gupików), jest drobny, ma atest - dla mnie idealny.

Edited by Miniu
Link to comment
Share on other sites

A Sobex Twoim zdaniem nie jest odpowiedni? Ma atest, jest drobny, parametrów (przynajmniej u mnie) nie zmienia ani o pierwiastek. Jedyne co to wygląd.

Jeżeli chodzi o inny piach to zobacz na ten z OBI do piaskownic - wygląda inaczej (bez efektu wymieszania) przez co podejrzewam, że powinien spełnić Twoje wymagania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...