Jump to content

Jaka obsada - opinie, porady


Raphael
 Share

Recommended Posts

Akwarium niecałe 60l, podłoże drobne z JBL i żwirek na tym, 4 roślinki, mech na korzeniu i skałka, filtr aquael fan-1, światło diversa T8 15W Opti Plant, po moich pomysłach z rybami pozostała mi rybka przypominająca Nemo (nazw nie znam wszystkich, bo się dopiero uczę) - były 2, molinezja pomarańczowa - były 2+2 czarne, 2 glonojady i mułożer, dokupiłem 10 małych gupików, wcześniej padły mi te co wypisałem + bojownik, 1 skalar mały i gupiki różne, parametrów wody jeszcze nie znam, czekam na testy, co moge dokupić do tych małych gupików, 1 nemo, molinezji i tych glonojadów? Nie krzyczcie, wiem, że zawaliłem na samym początku, piszcie z poradami

post-21681-0-26756100-1412594966_thumb.jpg

post-21681-0-78864000-1412594980_thumb.jpg

post-21681-0-51832200-1412595037_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Póki co musisz zrobić porządek z obecną obsadą, bo jest tragiczna - zarówno pod względem wymagań litrażowych, jak i parametrów.

Gupiki - preferują wodę stosunkowo chłodną i zasadową, litraż na gupiki OK, ale niepotrzebnie kupowałeś ich aż tyle - te ryby mnożą się jak króliki.

Molinezje - preferują cieplejszą wodę (od 24 stopni), wymagają akwarium o długości minimum 100cm.

Glonojad - jeżeli mówisz o zbrojniku niebieskim to wymaga zdecydowanie większego zbiornika, preferuje wodę mniej zasadową.

"Rybka podobna do nemo" - jeżeli mowa o brzance to to ryba stadna, wymagająca sporo miejsca do pływania, preferuję wodę cieplejszą, miękką i raczej kwaśną lub lekko zasadową.

 

Żeby cokolwiek powiedzieć musisz jak najszybciej zrobić testy, bez nich to błądzenie po omacku.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak kolega wyżej, obsadę by trzeba uporządkować...

Teoretycznie można trzymać prawie wszystko prawie wszędzie ale naczytałem/naoglądałem się jak to lepiej jest rybkom w odpowiednim zbiorniku... są żywsze, zdrowsze no i potrafią żyć dużo dłużej. Dlatego to ważne.

Wybierz sobie coś co będzie pasować do takiego zbiornika i parametrów, dostroi się temperaturę i powinno grać. A są fajne małe rybki: Innesa, Gupiki Endlera czy Rozbora Galaxy... W małym zbiorniku można fajny zestaw zrobić ale potrzeba, zdjęcia całości akwarium, parametry wody.

Link to comment
Share on other sites

Wyniki testu paskowego "Tetra"

Cl - 0

pH - między 6,4 a 7,0 (raczej 6,8-7,0) - te paski to chyba nie był dobry pomysł, bo te kolory nie zawsze sie ujawniają takie jak mają być

KH - między 10 a 15 (podobnie jak pH kolor nijaki)

GH - 8 

NO3 - 50-100

NO2 - 5-10

Link to comment
Share on other sites

Dość wysokie azotany i azotyny, bardzo dość... taka ilość to do szybkiej podmiany się nadaje chyba.

Tak głośno myślę, ale może rybki produkują za dużo odchodów w stosunku do możliwości przerobowych bakterii nitryfikacyjnych. Może dlatego takie wyniki. 10mg/l Azotynów to jak dla mnie na czerwonym.

 

Skupiłbym się na jednej ławicy jakiejś drobnicy (jak pisałem powyżej). Z czasem jak zejdziesz z parametrami wody może jakieś krewetki.

Pomyśl o tym co Misio napisał wyżej.

Link to comment
Share on other sites

Tu nie ma czasu na czytanie, tu trzeb działać

Tak, czas na czytanie był zanim założyłeś akwarium. Teraz masz tego skutki, a cierpią na tym zwierzęta.

 

1. Podmiany co 2-3 dni 30%, a nawet 40% (w celu ratowania pozostałej obsady), jednocześnie szukasz dla mieszkańców nowego lokum (o ile przeżyją).

2. Zaczynasz od nowa, pozwalasz zbiornikowi dojrzeć i zarybiasz mieszkańcami dla których litraż i parametry są odpowiednie.

 

Wpuszczając obsadę do niedojrzałego zbiornika wygenerowałaś w nim dużą ilość związków toksycznych. To się nazywa "syndrom nowego akwarium"; zbiornik nie jest w pełni dojrzały i kumulujące się w nim związki chemiczne stają się toksyczne dla mieszkańców.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Proszę:

 

:arrow:  Cykl azotowy:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Obieg_azotu_w_przyrodzie#Cykl_azotowy_w_akwariach

http://forum.superakwarium.pl/topic/6288-obieg-azotu-w-akwarium/

 

:arrow:  Zakładanie akwarium, podstawy:

http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/

 

 

Z taką obsadą i podejściem zapomnij o zdrowych, niezestresowanych rybach.

Chorują, bo akwarium oraz parametry nie spełniają ich wymagań. A to dlatego, że najwyraźniej:

nie ma czasu na czytanie

Zatem na akwarium chyba też...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Tu nie ma czasu na czytanie, tu trzeb działać, radźcie proszę, bo ryby padają


Widocznie na bycie sadystą masz czas.
Jeżeli nie masz czasu na edukowanie się to nie trzymaj żywych (jeszcze... ) stworzeń w swoim mieszkaniu bo to nie ma sensu.

Obsada jak i akwarium- koszmarne. Tutaj jedynym sensownym działaniem jest wydanie ryb i założenie akwarium od początku, jak akwarysta, jak człowiek z rozumem.

 
Link to comment
Share on other sites

to, że nie ma czasu na czytanie to miało znaczyć, że sprawa jest pilna i moje czytanie na ten temat może byc stratą czasu, bo moge uzyskać szybciej pomoc od Was - pozostały mi gupiki, jutro wymienię 30% wody, w sobotę znowu i sprawdzę parametry, mam zmienić filtr choćby na ten: http://www.ceneo.pl/31967478  żeby na przyszłość zadbał o prawidłowe parametry? a może ten: http://www.ceneo.pl/31331151 ?

 

//Pisz poprawnie. Zdania zaczynamy wielką litera i kończy kropką. / darekbart

Edited by darekbart
Link to comment
Share on other sites

O prawidłowe parametry dba akwarysta:

- Dobierając odpowiednią obsadę
- Dobierając odpowiedni wystrój
- Dbając o akwarium

Czyli takie DDD ;). Skoro zostały tylko gupiki to oddaj je komuś kto ma pojęcie o akwarystyce, a Ty zacznij od nowa- najpierw edukacja, potem akwarium, a na końcu ryby.

Link to comment
Share on other sites

Niestety nie ma szybkiego sposobu na wyprostowanie sprawy po Twojej myśli Raphael.

Zastosuj się do tego co inni podpowiedzieli i z czasem będzie ok, a na chwilę obecną najlepsze co można zrobić to wyprowadzić ryby.

Jeżeli kupisz nowy filtr to musisz dołożyć jeszcze czasu na wytworzenie się bakterii we wkładzie - dlatego koledzy tutaj piszą, by wszystko dobrać przed rybami.

Poważnie, wyprowadź ryby i niech woda dojdzie... tego się nie przeskoczy.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za porady, przeczytałem, że cykl azotowy potrzebuje odpowiedniego światła, czy zmieniając oświetlenie, pomogę w ten sposób roślinom? Bo to one mogą pochłonąć ten nadmiar. I jeszcze jedno: jak zostawię to tak jak jest teraz z 1 podmianą wody 20% to mogę liczyć, że z czasem to akwarium dojrzeje?

 

 

nemo130: To nie jest miejsce na pytanie o chemie wody! Załóż temat w odpowiednim dziale. 

Edited by nemo130
Link to comment
Share on other sites

Kolejnym krokiem ma być doprowadzenie akwarium do porządku i ustabilizowanie parametrów. Wywalenie muszelek, skałek zatwardzających wodę, posadzenie roślin akwariowych, zrobienie aranżacji przypominającej chociaż jakiś kawałek natury. Tak aby się takie sytuacje nie powtarzały.

Potem wrócimy do tematu obsady. Akwarystyka nie lubi pośpiechu, odwdzięcza się wtedy masą problemów.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rośliny posadzone, muszla i kamienie wywalone, został żwirek akwariowy kawałek skałki i korzeń, aranżacja jest, mam 10 gupików, 2 glonojady, chciałbym ze 3 kiryski, ze 23 krewetki, ewentualnie "kosiarkę" lub otoska i jakieś ozdobne, które mogą być z tą ekipą, jakie to mogą być/

Link to comment
Share on other sites

Poczytaj o tych rybach. Otosek tylko w większej grupie. Kosiarka odpada. Glonojady oddaj, za małe akwarium. Do tych 10 gupików chcesz jeszcze coś dokładać? A pomyśl chwilję, gdzie te wszystkie ryby mają pływać? Sądzisz, że wystarczy im miejsca?

Link to comment
Share on other sites

Kirysek tylko na piasku,na twój litrarz to tylko kirysek pigmej, a i tak nie wiem czy nie za malo. Jednak otoski lepsze, żywią się glonami.

Z ryb pływających w toni to masz miejsce tylko na jeden gatunek.

Jednak bardzo ważne jest, aby parametry twojej wody odpowiadały wymaganiom ryb.

Edited by daria
Link to comment
Share on other sites

Chyba nic się nie nauczyłeś. Poczytaj o danym gatunku zanim zechcesz go kupić (najlepiej na zagranicznych stronach typu SeriouslyFish) Nie znasz podstawowych informacji o kiryskach. Twoje akwarium zapewne jeszcze nie dojrzało, a Ty już chcesz kupować ryby, o których nic nie wiesz. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...