Jump to content

zakładanie akwarium, pomoc w wyborze sprzętu, podłoża, roślin


Recommended Posts

Witam

Zamierzam założyć akwarium z żywymi roślinami i rybami. Będzie to moje pierwsze akwarium więc kompletnie się nie znam na tych wszystkich sprzętach :) filtrach, grzałkach, oświetleniu itp. Planuję kupić akwarium 54 l o długości 60 cm ponieważ na większe nie mam półki i musiało by ono stać na podłodze. Czytałem już trochę artykułów o zakładaniu akwarium więc jakąś wiedzę podstawową posiadam. Mieszkam w Kielcach i tutaj z tego co czytałem na forach nie ma żadnego konkretnego sklepu akwarystycznego, w którym można liczyć na pomoc w zakładaniu akwarium. Mam kilka pytań odnośnie tego co jest napisane w temacie:

 

1) Czy gotowe zestawy, które są na allegro są dobrze dobrane? czy lepiej samemu wszystko kupić osobno? Jeżeli tak jest lepiej to byłbym wdzięczny jeżeli ktoś polecił by mi odpowiedni sprzęt :) np ile wat oświetlenie, ile wat grzałka, jaka filtr itp

 

2) Czytałem sporo artykułów o przygotowaniu podłoża do sadzenia roślin i w każdym artykule było polecane inne podłoże, inny sposób układania, nawożenia. Jakie podłoże będzie najlepsze dla osoby która zakłada pierwszy raz akwarium? oraz ile tego podłoża i ile żwirku lub piachu trzeba kupić do akwarium 54l? Bardziej podoba mi się piasek ale czytałem że przy piasku ciężej się hoduje rośliny ...

 

3) Jak dokładnie jest z tym podłożem? w jednym artykule wyczytałem, że każde podłoże się kiedyś "zużyje" i trzeba je wymienić bo rośliny padną, czyli tak jak by zakładać na nowo akwarium. Czy to prawda?

 

4) Czy już po założeniu akwarium trzeba dolewać coś do wody, dodawać jakieś nawozy do roślin? Czy po prostu można się obejść bez tego i wystarczy odpowiednio dbać o wodę i czystość w akwarium żeby wszystko było ok?

 

5) Na razie planuję taki wystrój w akwarium, że na środku będzie jakiś większy korzeń lub kamień i kilka roślin dookoła, kilka ponieważ boję się, że nie mam na tyle doświadczenia żeby dać radę ogarnąć większą ilość roślin. Możecie polecić jakieś rośliny, które są łatwo dostępne w sklepach i nie są wymagające? Jakieś większe żeby zasłonić filtr i grzałkę i trochę mniejszych na środek i przód akwarium.

 

6) Co do ryb to nie wiem jeszcze czy będzie to akwarium jednogatunkowe czy wielogatunkowe. Z jakim jest łatwiej? Które z tych ryb i w jakich ilościach polecicie na początek?

 

7) Czy 600 zł wystarczy na założenie kompletnego (z całym sprzętem, roślinami, rybami) akwarium 54l?

 

Pozdrawiam

 

Witam na forum i od razu upominam. Regulamin 4.2  / splend

Edited by splend
Link to comment
Share on other sites

1. Taniej i lepiej wyjdzie jak sam wszystko skompletujesz . Filtr najlepiej jakiś mały kubełek , grzałka 50W z termostatem , oświetlenie myślę że 2x15w będzie ok .

 

2. Podłoże najlepiej jakiś substrat , na to piasek .

 

3. Chyba nie prawda .

 

4. Trzeba czekać aż zbiornik dojrzeje , można dodać bakterii .

 

5. Nurzańce , moczarka , rogatek , cabomba , cryptocoryny itp.

 

6. Zależy jakie będą parametry wody .

 

7 . 600 zł będzie pewnie mało .

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze witamy na Forum.

 

I tak:

1. Ja bym Ci radził kupować wszystko osobno. Gotowe zestawy są często składane po taniości, gdzie nie rzadko jakość jest całkowicie pomijana na rzecz ceny. Jedyny zestaw, który dość dobrze wspominam to stare zestawy aquael pearl - byłem z nich zadowolony.

2. Podłoży jest od groma. Wszystko zależy jakie chcesz mieć rośliny, jaką obsadę, itd. Ja w swoich akwariach mam z przodu 3cm i z tyłu 5cm warstwę podłoża. Ile masz tego kupić zależy od tego w jakiej ilości jest pakowany. W sieci możesz znaleźć fajne i przydatne kalkulatory podłoża, które wszystko za Ciebie wyliczą.

3. Położa aktywne z czasem się zużywają i jest to proces naturalny. Jeżeli wybierzesz podłoże jałowe to siłą rzeczy nie ma co się w nim zużyć. Zawsze możesz kupić pałeczki/koreczki/kulki nawozowe, które bardzo dobrze się sprawdzają.

4. Tu też wszystko zależy od tego jakie to ma być akwarium. Ja w moich ogólniakach, przy umiarkowanym oświetleniu i raczej sporej ilości roślin lałem od początku symboliczne ilości węgla i potasu. Gdy dało się zaobserwować jakieś niedobory to dopiero działałem z pomocą makro czy mikro.

5. Nie masz co się bać roślin - one pomagają nam utrzymać zbiornik. Produkty przemiany materii ryb wrośliny wykorzystują do wzrostu. Jakie rośliny dokładnie - zależy od oświetlenia, obsady, oświetlenia, nawożenia...

6. Według mnie nie ma czegoś takie jak podział - jednogatunkowe=łatwe, a wielogatunkowe=trudne. Druga sprawa, że potrzebne są dokładne parametry wody, aby podpowiedzieć w westii obsady cokolwiek.

7. Moim zdaniem jest to do zrobienia, jeżeli nie zależy Ci tak bardz na tym, aby wszystko było nowe.

 

Na chyba wszystkie Twoje pytania odpowiedź znajduje się tu, na Forum. Wystarczy poczytać podpięte tematy w odpowiednich działach - odrobina chęci i do przodu ;)

Link to comment
Share on other sites

Na podłoże polecam piasek - taki zwyczajny do piaskownic,tylko przed włożeniem do akwa dobrze wypłucz i najlepoej wyparz. Piasek jest dobry też pod kątem ewentualnej późniejszej obsady, jest kilka gatunków fajnych rybek które wymagają piasku jako podłoża. Pod piasek jako nawóz polecam kulki G-T. Odradzam jakąkolwiek chemię przy zakładaniu akwa- wszelkie uzdatniacze, startery i bakterie, szkoda pieniędzy-lepiej do lepszego filtra dołożyć, natura zrobi swoje :) Powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za pomoc :) w sumie to cały czas coś czytam o tej akwarystyce :) Mógłbym kupić używane kompletne akwarium ale problem jest taki, że w większości tych ogłoszeń nie ma możliwości wysyłki tylko jest odbiór osobisty albo akwarium sprzedawane jest razem z roślinami i rybami... albo też nie wiadomo jaki jest osprzęt tego akwarium lub też są to najtańsze rzeczy i kupując taki zestaw i tak trzeb by było zmieniać np filtr czy oświetlenie bo za słabe

Link to comment
Share on other sites

[..]Mógłbym kupić używane kompletne akwarium ale problem jest taki, że w większości tych ogłoszeń nie ma możliwości wysyłki tylko jest odbiór osobisty[...]

No to szukaj akwarium z Twojej najbliższej okolicy.

 

 

[...]albo akwarium sprzedawane jest razem z roślinami i rybami... [...]

Rośliny przydadzą się zawsze, a ryby no cóż - zawsze można oddać za darmo do sklepu zoologicznego.

 

 

[...]albo też nie wiadomo jaki jest osprzęt tego akwarium lub też są to najtańsze rzeczy i kupując taki zestaw i tak trzeb by było zmieniać np filtr czy oświetlenie bo za słabe.

Podejrzewam, że nieraz akwarium z wyposażeniem kosztuje mniej niż nowy zestaw składający się ze szkła i pokrywy ;) Poza tym - to nie jest reguła, że każdy używany zestaw jest źle złożony - trzeba po prostu poszukać.

Edited by darekbart
Link to comment
Share on other sites

Znalazłem ciekawe ogłoszenie na olx kilka km od mojego domu :) http://olx.pl/oferta/akwarium-112-l-wraz-z-calym-wyposazeniem-CID103-ID79K2p.html#78360237a5 tylkoe te rośliny w nim to chyba sztuczne... i jest problem, że to akwarium to 112 l i nie mam na czym go postawić... przeszkadzało by to coś jak by akwarium stało na podłodze? 

 

i jeszcze coś takiego: http://olx.pl/oferta/akwarium-112l-full-obsada-i-osprzet-CID103-ID6vACP.html#78360237a5

 

to drugie ciekawe :)

Edited by artur1792
Link to comment
Share on other sites

W odpowiedzi na punkt 6 z Twoich pytań

 

Które z tych ryb i w jakich ilościach polecicie na początek?
Odpowiem tak: wiele gatunków z tych ryb mogło by pływać w Twoim akwarium, ale żeby wybrać odpowiednie z nich należy znać parametry wody takie jak pH, GH, KH. Dopiero znając te parametry można dobrać odpowiednią obsadę.
Link to comment
Share on other sites

 

 

Znalazłem ciekawe ogłoszenie na olx kilka km od mojego domu  http://olx.pl/oferta...html#78360237a5
Tylko zapytaj szczegółowo jaki sprzęt wchodzi w skład zestawu.

 

i jest problem, że to akwarium to 112 l i nie mam na czym go postawić... przeszkadzało by to coś jak by akwarium stało na podłodze? 
Akwarium może stać na podłodze. Tylko daj pod nie jakąś matę żeby zniwelować najmniejsze nierówności. 
Link to comment
Share on other sites

Z drugiego linku oferta wydaje się być bardziej konkretna. Z tym że w obydwóch zbiornikach podłoże do wymiany najlepiej na zwykły piach taki choćby jak do piaskownic. Wymiana podłoża na piach da Ci większe możliwości co do dobrania obsady ponieważ niektóre gatunki ryb potrzebują piachu, a nie żwirku na dnie. Druga sprawa to w obydwóch ofertach obsada jest fatalna, a wiec tak czy owak należałoby ją skorygować.

Link to comment
Share on other sites

Nie namawiajcie kolegi aby stawiał zbiornik na podłodze , może i stać może ale średnio to będzie wyglądać i na pewno nie da tyle przyjemności .

Szukaj zbiornika pod szafkę , albo szafki pod zbiornik . A tak poza tym to skoro chcesz postawić zbiornik na podłodze to jaki problem wsadzić pod niego szafkę ? Przecież i tak będzie miejsce zabrane i tak .

Link to comment
Share on other sites

nie chodzi o brak miejsca tylko o pieniądze.... solidna szafka pod akwarium 112l (to jest prawie 200 kg wagi) kosztuje w granicach 200-350 zł., a jak pisałem wcześniej na razie mam na akwarium 600 zł więc jak kupie kompletne akwarium za 450 - 500 zł w którym rybki są do wymienienia bo ktoś tak je dobrał, że tylko się męczą to zostaje mi 100 zł na zakup rybek i na razie nie starczyło by mi na półkę i jak przez jakiś czas akwarium musiało by stać na podłodze dopóki nie kupie półki.

 

Edited by artur1792
Link to comment
Share on other sites

To ja radzę tobie poczekać aż zbierzesz odpowiednią kwotę aby zrobić wszystko jak należy .

Pamiętaj że akwarystyka to zajęcie dla cierpliwych i pośpiech oraz pochopne decyzje nie są wskazane , żeby później nie żałować tych decyzji ( wiem to na swoim przykładzie ) . Lepiej zrobić od poczatku wszystko na wysokim poziomie , a nie po łepkach .

Przenosiny zbiornika z jednego w drugie miejsce nie jest wcale taką prostą sprawą jak się wydaje , można w łatwy sposób zburzyć stabilizację zbiornika itp .

Jak już się zdecydowałeś na większy zbiornik co się chwali , to może pokombinuj coś aby samemu stworzyć jakąś szafkę z płyt i elementów które gdzieś się walają po piwnicy czy gdzieś , popytaj znajomych , może ktoś ma zdolności manualne i pomoże , a to że szafka pod 112l powinna ważyć 200kg nie jest prawdą , spokojnie wystarczy 1/4 tej masy a nawet mniej , najwazniejsze jest aby miała wspornik na środku i solidne plecy ;)

Edited by mrokalo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 solidna szafka pod akwarium 112l (to jest prawie 200 kg wagi) kosztuje w granicach 200-350 zł.

 

Eee nie przesadzaj :) mi facet na wymiar solidną za 140 zł zrobił pod 112 litrów i jeszcze profilowane. Dałoby się poszukać i zrobić jeszcze taniej ale chciałam mieć z półeczkami i drzwiczkami i żeby mi jeszcze do innych mebli pasowała więc 140 zł wyszło.Na alledrogo też widzę, że ceny podobne:

 

http://allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=seng-v10-p-1-o-0904&department=wszystkie+dzia%C5%82y&order=p&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y&string=szafka+pod+akwarium+112

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...