Jump to content

Dozowanie Co2 całą dobę czy tylko w dzień ?

raiders
 Share

Recommended Posts

Temat rzeka ilu akwarystów tyle opinii. Przeczytałem w necie sporo for ,poradników i dalej tak naprawdę nie wiem co z tym zrobić .Jedni radzą aby dozować Co2 całą dobę inni aby podawać tylko podczas świecenia .

Od kilku dni mam butlę Co2 jak na razie szukam optymalnego ustawienia i podaję gaz tylko w dzień .

Biorąc sprawę na chłopski rozum to Co2 powinno podawać się tylko w dzień (podczas oświetlania akwa) gdy mamy fotosyntezę w nocy nocy roślinki oddychając oddają Co2 do wody jak i inni mieszkańcy więc podawanie dodatkowo go z butli może doprowadzić do zagazowania

Do tego dochodzi jeszcze ilość roślin w akwarium ich biomasa itp itd wiec czynników jest sporo.

Jak wy zapatrujecie się na to i jak podajecie gaz u siebie ?

U siebie obecnie przy parametrach PH 6.8-7 i KH 6 według tabel Co2 mam rozpuszczone/rozpuszczalność ok 28mg/l .Według testu stałego CO2 JBL skala pokazuje kolor lekko zielony coś miedzy 12-20mg/l.

Dodam ze Co2 zaczynam dozować na 1,5h godziny przed zapaleniem światła i kończę dozowanie na 1 h przed zgaszeniem .

Od dzisiaj chcę również przypilnować/zaobserwować skoki ph przy takim dawkowaniu co2 . bedę robił test PH przed rano przed zapaleniem światła i startem CO2 ,późnym popołudniem i wieczorem ok 2-3 h po zgaszeniu światła i co2 .

To może ja spróbuję. Zacznijmy od tego, że "normalna" zawartość CO2 w wodzie wynosi ok 4 ppm (tu powinienem podać źródło, ale regulamin zabrania ;) ). To przy KH równym 6 daje to PH niespełna 7,7. Ile mogą wyprodukować w nocy ryby i rośliny? Być może zwiększą stężenie Co2 w wodzie o 1 albo 2 ppm. W Twoim akwarium PH spadnie pewnie do 7,5 (zmierzone rano). Jeśli podajesz CO2 i uzyskujesz poziom 28 mg/l, to po wyłączeniu dozowania na 12 godzin powrócisz pewnie do stanu normalnego + to co wyprodukują rośliny czyli ok 6 ppm. Jeśli nie wyłączysz poziom się zwiększy do 30 mg/l. W pierwszym przypadku mamy skok o 22 w drugim o 2 ppm. Skok PH w pierwszym przypadku też będzie znaczący.

Powyższe wypociny zakładają, że w wodzie znajduję się wyłącznie węglanowy bufor PH.

I tak dla porządku - ja nie wyłączam.

pozdrawiam

PW