Skocz do zawartości

Filtr RO


Ambystoma38
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Co prawda nie jestem, aż tak bardzo początkujący, bo już od długiego czasu mam akwarium, ale ten temat założyłem właśnie w tym dziale, ponieważ o filtrach RO naprawdę nie mam zielonego pojęcia.

 

Oczywiście nie jest to tak, że nic nie szukałem w necie na ten temat i od razu tutaj do Was "powiedzcie mi wszystko o tym" tylko że na forach jak już ludzie poruszają temat filtrów RO to po chwilowej wymianie zdań już niezbyt rozumiem o co chodzi :/

 

Dla wyjaśnienia, obecnie nie posiadam rybek, tylko Ambystomy Meksykańskie. One nie potrzebują super miękkiej wody, ale niestety u mnie jest strasznie twarda woda, dlatego chciałbym ją jakoś zmiękczyć.

 

Widziałem, że są różne woreczki z kationitem na zmiękczanie wody, jednak na forach ludzie wypowiadają się, że woreczki bardzo słabo spełniają swoją funkcję.

 

Znalazłem też różne preparaty które obniżają KH, ale one jednocześnie obniżają pH i poza tym Ambystoma Meksykańska jest bardzo wrażliwa na wiele substancji, dlatego takiej "chemii" wolałbym nie stosować.

 

Aż w końcu natrafiłem na filtr RO.

 

Ja podmiany robię raz w tygodniu i jest to około 15 - 20l, więc chyba nie aż tak dużo. Dlatego tak się zastanawiam czy można posiadać ten filtr RO, ale nie podłączony do rur z wodą? Nie można go jakoś zalewać wodą, żeby sobie ze spokojem przez tydzień uzbierać 20l?

Oczywiście gdyby była taka możliwość podłączenia go do rur to bym nie marudził, ale niestety nie ma :/

 

 

Będę wdzięczny za wyjaśnienie :)

 

POzdrawiam :)

Edytowane przez Luna
Przenoszę do odpowiedniego działu. /Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czytałeś ten temat: http://forum.superakwarium.pl/topic/43761-filtr-ro-ma%C5%82y-poradnik/ ?

 

 

Dlatego tak się zastanawiam czy można posiadać ten filtr RO, ale nie podłączony do rur z wodą? Nie można go jakoś zalewać wodą, żeby sobie ze spokojem przez tydzień uzbierać 20l?
Nie, musisz go podłączyć do rur.

 

 

Oczywiście gdyby była taka możliwość podłączenia go do rur to bym nie marudził, ale niestety nie ma :/
Pod zlewem w łazience nie masz takich srebrnych rur? Wpisz w Google grafice filtr ro. Tam będziesz miał pokazane gdzie go podłączyć. Nie wierzę żeby w twojej łazience nie dało się podłączyć ro.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dziękuję, czyli rozumiem, że innej opcji jak połączenie z rurami nie ma.


Ale to dobrze rozumiem, że do tego filtra ro dołącza się jakiś dodatkowy zbiornik, w którym gromadzi się ta woda? A gdy potrzebuję do podmianki to sobie przelewam z tego zbiorniczka?

Bo jeśli tak, to właśnie zaczynam rozumieć jaką głupotę napisałem, że u mnie nie ma możliwości podłączenia go. Bo we większości filmików na YT ta woda trafia bezpośrednio do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale to dobrze rozumiem, że do tego filtra ro dołącza się jakiś dodatkowy zbiornik, w którym gromadzi się ta woda? A gdy potrzebuję do podmianki to sobie przelewam z tego zbiorniczka?
Możesz dokupić taki zbiornik. Ale przy twoim wykorzystywaniu ro to się nie opłaca, po za tym zajmuje to dużo miejsca. Ja nalewam ro do 5l butli po wodzie. U mnie napełnienie takiej butelki zajmuje 30min i to jest dobra prędkość, taka jaka powinna być. Przy filtrze ro masz taki zawór wody. Ro powinieneś lać przynajmniej 2l na ok. tydzień. Jak nie będziesz tego robić to membrana ci wyschnie i będzie do wymiany (a to jest najdroższa część filtru ro).
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, u mnie filtr RO funkcjonuje na zasadzie podłączenia go do kranu z wodą. Nie ma potrzeby ingerencji w instalację hydrauliczną, jeśli to dla ciebie problem. Filtr podłączasz do kranu, jedna rura idzie np. do butelki 5 litrowej, druga do odpływu lub wiadra. Napełnienie 5 litrowego baniaka zajmuje ok. godziny. Na znanym portalu aukcyjnym znajdziesz taki filtr w cenie ok. 100 zł. Dla twoich potrzeb w zupełności wystarczy. Ja używam takiego od roku - tygodniowo potrzebuję ok. 40l wody z RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

U mnie napełnienie takiej butelki zajmuje 30min i to jest dobra prędkość, taka jaka powinna być.

 

 

Napełnienie 5 litrowego baniaka zajmuje ok. godziny.

Wszystko zależy z jaką membraną kupisz, im będzie miała większy przepływ tym to idzie szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy z jaką membraną kupisz, im będzie miała większy przepływ tym to idzie szybciej.

I od ciśnienia w rurach . U mnie w niedzielę rano kiedy wszyscy jeszcze śpią ( blok ) bańka 15 L idzie półtorej godz . A wtygodniu po południu tą samą bańkę napełniam około 3,5 godz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...