Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium od zera


mary1517
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Wiem, że takich tematów jak mój na tym forum jest pewnie MILION, ale potrzebuje pomocy i dobrych rad od kogoś doświadczonego.

Kiedyś dawno temu "bawiłam się" w akwarystykę. Miałam małe, 8litroche akwarium w którym to sobie pływała a to platka a to gupik. Odstawiłam akwarystykę bo studia i tak dalej... Dopiero po latach i w sumie z niewiedzy zdałam sobie sprawę ile błędów popełniałam i jak szkodziłam żywym istotom...

Ale zawsze chciałam mieć akwarium takie poważniejsze... Nie żeby zaraz hodowla i wow 300 litrów z welonami. Obmierzyłam szafki w moim pokoju. Mogę sobie pozwolić jedynie na 25l - 30l o przedniej ścianie 40cm <-- większe grozi katastrofą meblowo-półkową ;)

Powiedzmy: 25l. To, że chcę sobie założyć akwarium nie powinno być moim kaprysem wykańczającym biedne rybki. Chce, by było im dobrze. I właśnie dla tego chciała bym was prosić o rady, co do roślinności, rodzaju podłoża no i przede wszystkim doboru ryb i "czyściciela". Osobiście lubie akwaria jednogatunkowe + czyściciel (czyli np. gupik i krewetka?)

 

Jeśli chodzi o parametry wody u mnie to tu są chyba wszystkie potrzebne informacje: http://pwik.com.pl/p,s,jakosc_wody_w_rudzie_slaskiej.html (twardość 5,32). Dla jakich ryb taki metraż i taka woda będą najlepsze? Jakie dobrać do tego rośliny i podłoże? Chciała bym dać do akwarium korzeń albo skałę, raczej nie obydwie te rzeczy bo 25l to ogromne nie jest. Nie jestem zwolennikiem sypania chemii do akwarium, ale jak już będzie trzeba, to co?

Czy taki prosty mały filtr z napowietrzaczem i deszczownicą przeznaczony do akwa na max 40litrów i filtracji 200/h może być?

 

Jakie inne, cenne rady dla mnie macie, poza tym, że lepsze było by większe akwarium, bo na to nie mogę sobie na razie pozwolić. Ale w przyszłości bardzo chętnie :)

Dziękuję wam za pomoc z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nowy mebel tym bardziej nie. Nie teraz tylko w przyszłości. jak np. zmienię mieszkanie - to miałam na myśli. Na razie chcę baniaczek 25 litrowy. Postoi około półtory roku do dwóch lat. Zastanawia mnie tylko jakie ryby będą się czuć dobrze w tak miękkiej wodzie i jakich czyścicieli mogę do nich dobrać. Krewetki były by ok, ale nigdy nie miałam z nimi do czynienia, a nie wiem czy są jakieś karłowate odmiany "glonojadów". Nie wsadzę przecież zbrojnika.

A na porady w sklepach zoologicznych to ja liczyć nie mam zamiaru... Te biedne bojowniki i welony w 2l kulach... W moim zoologu gość nie potrafi nawet płci u ryb rozróżniać, ale przynajmniej ma tanio :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mogę sobie pozwolić jedynie na 25l - 30l o przedniej ścianie 40cm

Jeśli nie masz wyboru, i koniecznie musi to być szklanka, to im większa tym lepsza.

 

 

Czy taki prosty mały filtr z napowietrzaczem i deszczownicą przeznaczony do akwa na max 40litrów i filtracji 200/h może być?

Tu bym polecił Ci filtr kaskadowy(łatwiej jest utrzymać biologię). W małym akwarium,filtr wewnętrzny zajmuje niepotrzebnie miejsce i szybko się zapycha.

 

 

Jakie dobrać do tego rośliny i podłoże?

Podłoże,to jak najbardziej zwykły  piach. W akwarium ma naturalny wygląd, wymagany dla wielu gatunków ryb, i nie kosztuje dużo, co przy niskobudżetowych akwariach ma duże znaczenie.

 

To takie wstępne, podstawowe informacje.

Co do obsady, to już wiesz w które drzwi powinnaś zapukać.

Jest też dział, w którym dowiesz się więcej na temat roślin, tam też możesz zadawać pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...