Jump to content

Bazalt, jako podłoze w moim akwarium.


Kylpilion
 Share

Recommended Posts

Witam, całkowity robię restart zbiornika i zastanawiam się nad żwirkiem bazaltowym. Co o tym myślicie? Wspaniałe współgra z roślinami, a do tego czarne tło mmmmm. Czy to nie będzie mi zmieniać parametrów wody? I jeszcze jedno pytanie, ziemia ogrodowa jako substrat(albo torf, mylą mi się te dwie rzeczy) . Jak wtedy z odmulaniem? Dziękuję.

Link to comment
Share on other sites

Prawdą jest, że ciemne podłoże tworzy dobre tło dla zielonych roślin, ale weź pod uwagę głównie dobro swoich podopiecznych. Jeśli zamierzasz hodować jakieś pielęgniczki lub ryby denne (zbrojniki, kiryski itp), to piasek dla nich jest konieczny ze względów zdrowotnych (czyszczenie skrzeli), jak i naturalnego zachowania (kopanie, przeszukiwanie dna). Warto zainwestować wtedy w piasek, bo ryby zrewanżują się ciekawymi zachowaniami. Poza tym moim zdaniem piasek jest najbardziej uniwersalnym podłożem, wygląda naturalnie i niewiele kosztuje (można zakupić go w markecie budowlanym, tylko poczytaj jaki się nadaje). Pod taki piasek można dać tak jak pisałeś ziemię ogrodową i będzie dobrze, lub też kulki g-t. Przy kulkach gliniano-trofowych jest łatwiej z ewentualnym przesadzaniem roślin (ziemia bardziej wypływa na powierzchnię). Pooglądaj sobie akwaria postawione na piasku (np. http://forum.superakwarium.pl/topic/25874-168l-aktualka-str3/page-5), a zobaczysz że dobrze to wygląda i ja osobiście nie wyobrażam sobie już teraz innego podłoża niż piasek. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Cześć, mam w swoim akwarium grys bazaltowy. Fajnie wygląda, nie zmienia parametrów wody. Pod niego dałem podłoże JBL Aquabasis. Kwestię piasku dla pielęgnicowatych i ryb dennych możesz załatwić aranżując w akwarium cos na kształt plaży czy piaskownicy (różnie to nazywają) - ja tak zrobiłem. Jeśli chodzi o odmulanie dna to przy odpowiednio grubej warstwie grysu (u mnie ok. 8 cm na warstwie jest 2cm podłoża JBL) i odrobinie delikatności nie ma ryzyka, że zostanie wciągnięte. Widziałem też, że niektórzy zabezpieczają podłoże nakładając na nie np. gazę młyńską. Poszukaj w necie, porad jest mnóstwo.

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że podłoże nie jest w tym przypadku najistotniejszym elementem, o ile zamierzasz połączyć bazalt z np. żwirem. Punktem wyjścia jest litraż zbiornika, parametry wody, itd. Postudiuj forum, wiele osób ma podobne rozterki.

Link to comment
Share on other sites

Nie mieszać, a połączyć (np. na zasadzie plaży) skoro koniecznie chcesz mieć bazalt i jednocześnie wpadłbyś na pomysł hodowania ryb, które wymagają podłoża piaskowego (pielęgnice, denne)

Link to comment
Share on other sites

 

 

A jeszcze jak sprawdzić czy piasek się nadaje ?

Jeśli masz na myśli jego wpływ na parametry chemiczne wody takie jak Ph, Gh czy Kh. To dobrym sposobem jest nasypanie piasku do szklanego naczynia, odczekanie 2-3 dni i pomiar parametrów. Jeśli wzrośnie odczyn lub twardość, to nadawać się nie będzie.

Link to comment
Share on other sites

 

 

płuc
 

*skrzeli

 

Tani i dobry jest piach z OBI. Sprawdzony, nie zmienia parametrów wody.

Dodam taka wysepka dla kirysków to pomyłka, ryby trzymające się dna nie będą siedzieć 24h na malutkim kawałeczku. Jak już zmieniasz to lepiej zmienić całe podłoże. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zapewnia gorszą stabilność biologiczną zbiornika
Wiele ryb przesiewa podłoże przez skrzela, żwirku nie przesieją.
Bazalt zatwardza wodę, a nie każdej rybie musi to odpowiadać.

Ja tam wole piasek, ale to dlatego, że ryby to dla mnie coś więcej niż dekoracja i ja celuje w to by zapewnić im optymalne warunki :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To nie wiem co wybrać. Wolałbym o wiele bardziej żwirek, a tak jak mówiłem wyspę z piasku dla rybek. Co o tym myślicie? Jakie wady?

 

// Dostałeś już odpowiedź na te pytanie. Nie podbijaj tematu. / darekbart

 

Edit:

No cóż, chyba mnie przekonaliście. A teraz tak, jaki piasek kupić? Jaki gruby ma być, żeby dla ryb i dla korzeni był odpowiedni. Czy koleś na przykład w Castoramie albo obi powie mi czy zmienia parametry wody?

Edited by Kylpilion
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...