Skocz do zawartości

Jak opanować poziom azotynów?


Hencel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

1. Zadaj konkretne pytanie, dodaj czytelne zdjęcie całego zbiornika, dodaj czytelne zdjęcie problemu(chora ryba, marniejąca roślina, glon, itp.)

Zanim zdecydowałem się zadać pytanie na forum, przejrzałem sporo informacji dostępnych w sieci, wprowadziłem w życie wiele z przeczytanych porad, nadal jednak nie mogę opanować poziomu azotynów w moim zbiorniku. Ryby noszą już znamiona zatrucia azotynami (zaczerwienie wokół skrzeli). Kilka sztuk ryb już padło: 1 Kirys Spiżowy, 1 Neon Inessa, 2 Zbrojniki Niebieskie. Bardzo proszę o pomoc.

2. Podaj dokładny wymiar zbiornika – szerokość, długość oraz wysokość.

Zbiornik 80 x 35 x 40 cm

3. Opisz jakie posiadasz oświetlenie(świetlówki T8, T5 lub inne(jakie) – ile mają Wat, jaka firma, itp., dokładnie wszystko co o nich wiesz - lumeny, kelwiny, bla..., bla,... bla.), ile godzin jest włączone.

Dwie świetlówki T8 włączone przez około 14-15 godzin na dobę.

4. Napisz jak długo funkcjonuje twój zbiornik – kiedy go założyłeś, zrestartowałeś, itp.

Zbiornik założony 1 września 2014, ryby wpuszczone 8 września 2014.

 

5. Napisz jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę. Podaj parametry twojej wody w zbiorniku i/lub jeśli znasz wody z wodociągów. Podaj też parametry wody, którą używasz do podmian i jeśli to woda RO to podaj czym ją uzdatniasz(firma i jaka dawka) – wodę można zbadać ogólnodostępnymi testami, jeśli takich nie posiadasz to zapytaj w sklepie zoologicznym, może zbadają twoją wodę: twardość ogólna gH(TWO), twardość węglanowa kH(TWW), pH, NO3, PO4, NO2, Fe. Jak firma testów, sprawdź też datę ważności.

Tutaj właśnie jest podstawowy problem mojego zbiornika. Poziom azotynów utrzymuje się na poziomie około 1,5 mg/l. Pomiarów dokonuję testem Aquatest NO2. Podmiany wody dokonuję raz w tygodniu na poziomie 30-40 litrów. Wpływ na wyniki pomiarów jest bardzo niewielki. Pozostałe parametry: twardość ogólna TwO 5; pH 6,5.

6. Czy w ostatnim czasie używałeś lub używasz preparatów antyglonowych, leków dla ryb, uzdatniaczy do wody lub innej chemii, bakterie, pożywki dla bakterii, itp..

Start zbiornika przeprowadziłem tabletkami Tetra Bactozym. Użyłem ich jeszcze raz dwa tygodnie temu po podmienie wody.

8. Jak często „grzebiesz” w akwarium – przesadzanie roślin, odmulanie dna, czyszczenie szyb, przestawianie ozdób(korzenie, kamienie, „nurek”;P, itp.), dokładnie opisz jak wykonujesz te czynności.

Raz w tygodniu przy okazji podmiany wody odmulanie dna, czyszczenie szyb, czyszczenie filtra (wyłącznie w wodzie z akwarium, nie kranowej)

9. Temperatura w dzień i w nocy, czy posiadasz grzałkę z termostatem lub podłączoną po termostat.

Temperatura stała 27 stopni Celsjusza, grzałka z termostatem włączona całą dobę.

 

12. Podaj dokładną obsadę twojego zbiornika – ile ryb, raków, krabów, żółwi, krewetek, żab, traszek, itp., itd. Rozmiary oraz kiedy zostały wpuszczone do zbiornika, czy chorowały i w jakiej są/były kondycji, itd.

Ryby wpuszczone do zbiornika tydziń po założeniu. Obsada: 10 x Neon Inessa; 5 x Kirys spiżowy, 3 x Molinezja Black Molly, 1 x Bojownik wspaniały (jego umieszczenie w zbiorniku było związane wyłącznie z koniecznością uratowania go z małej kuli od znajomego). Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to odpowiednia ryba do tej obsady, ale nie mam na razie co z nim zrobić. Rybki (zwłaszcza denne - kirysy) są coraz słabsze.

13. Podaj dokładne ilości oraz nazwy roślin, kiedy zostały posadzone, czy były przesadzane(jeśli tak to jak - opisz dokładnie, przycinane oraz w jakiej są/były kondycji.

Cryptocoryna Nevili 3 sztuki; Lilaeopsis Brazilensis 2 kępki; Alternatera rubra 5 sztuk; Cryptocoryna parva 5 sztuk.

14. Napisz jakie posiadasz podłoże(firma), jak jest jego warstwa, czy masz substrat(firma), czy masz korzenie - jakie, kamienie – jakie, inne ozdoby – jakie.

3 korzenie ( 1szt około 35cm; 2 szt 15 cm); podłoże - żwirek 5mm - 8mm, kilka kamieni otoczaków.

15. Podaj jakie posiadasz filtr/filtry(firma, rodzaj, model), czy są włączone cały czas jeśli nie to ile czasu pracują. Napisz jakie posiadają wkłady filtracyjne. Napisz jak często myjesz filtr/wkłady filtracyjne – opisz dokładnie jak to robisz i jaką wodą.

Filtr Fluval 105 włączony całą dobę. Wkład do filtra: gąbka, bio-ceramika oraz od czterech dni Filtus Zeos 0,5 kg (zakupiony właśnie w celu walki z azotynami). Na razie bez wpływu na ilość azotynów.

Oprócz tego napowietrzanie włączone 14 godzin na dobę.

16. Jak często karmisz ryby, jaka to karma(firma, rodzaj, nazwa, itp.), w ile czasu ryby zjadają pokarm, czy dajesz karmić ryby komuś innemu.

Karmienie raz dziennie, wieczorami; Tropical Supervit oraz Tropical Welsi Gran (kirysy).

Edytowane przez Luna
Przenoszę do odpowiedniego działu. /Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik założony 1 września 2014, ryby wpuszczone 8 września 2014.

Wpuściłeś ryby do niedojrzałego zbiornika(poczytaj o cyklu azotowym), stąd te podtrucia i padanie ryb, o czym jesteś świadom( to dobrze).

 

 

Raz w tygodniu przy okazji podmiany wody odmulanie dna,

Po co? W podłożu też jest biologia.

 

 

 

Podmiany wody dokonuję raz w tygodniu na poziomie 30-40 litrów. Wpływ na wyniki pomiarów jest bardzo niewielki.

 I tu kolejny błąd. Takimi podmianami tylko wydłużasz czas dojrzewania. rób tak dalej a na święta może Ci dojrzeje.

 

 

Filtr Fluval 105 włączony całą dobę. Wkład do filtra: gąbka, bio-ceramika oraz od czterech dni Filtus Zeos 0,5 kg (zakupiony właśnie w celu walki z azotynami). Na razie bez wpływu na ilość azotynów.

Takie wkłady do obniżania no2 słabo pomagają.Wywal to i napakuj ceramiki,niech filtr dojrzeje.

Jedyny ratunkiem dla Twoich ryb jest ich oddanie, lub też jeśli masz jakieś drugie akwarium, to możesz przenieść tam ryby na czas dojrzewania głównego, pamiętając o częstych podmianach wody w zastępczym akwa(co dwa dni ok 50%) i obniżeniu ph poniżej 7. Musisz dać czas swojemu zbiornikowi na ustabilizowanie biologi, której tam nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zaprzestaję w takim razie podmian wody.

 

Jeśli nie zamierzasz oddać/przenieść ryb, to podmieniaj, ale nie tyle, 15-20% to jest około 20l.

 

 

 

Mam pytanie jeśli chodzi o preparat Tetra Bactozym, czy to naprawdę nic nie daje, jeśli chodzi o start zbiornika?

 

Te preparaty, rzekomo mają na celu przyspieszyć star, co nie świadczy o tym , że taki zbiornik po tygodniu będzie gotowy do zarybienia.

Przeczytaj mój post jeszcze  raz, dodałem tam coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli nie zamierzasz oddać/przenieść ryb, to podmieniaj, ale nie tyle, 15-20% to jest około 20l.

Darek proszę Cię... chcesz koledze wytruć resztę ryb?

Takie podmiany wykonuje się jak akwarium jest dojrzałe i nie ma w nim problemu z azotynami....

A tu:

 

 

Poziom azotynów utrzymuje się na poziomie około 1,5 mg/l. Pomiarów dokonuję testem Aquatest NO2. Podmiany wody dokonuję raz w tygodniu na poziomie 30-40 litrów.

 

 

 

Wpływ na wyniki pomiarów jest bardzo niewielki.

Jeżeli to nic nie daje to albo zwiększ ilość podmian, albo sprawdź testy czy działają prawidłowo.

Za błąd przy zakładaniu akwa masz pokute w formie latania z wiaderkami, aż aklwarium dojrzeje, w takiej sytuacji z takimi podmianami niestety trochę czasu to zajmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że nie masz gdzie przechować mieszkańców... i pomijając to, że sprawę rypłeś (bardziej niż jak miesiąc temu).

Jak pisze Ben powyżej, podmieniaj wodę częściej a nie więcej, nie ruszaj dna ani filtra - rozwijają się tam bakterie nitryfikacyjne - poczytaj o cyklu azotu w akwarium to zrozumiesz dlaczego to ważne i dlaczego NO2 jest tak wysokie u ciebie. Uważam, że jest wyższe niż 1,5mg/l... takie objawy występują powyżej 5 lub 10... coś nie tak z testami albo chodzi o jeszcze coś...

 

Z porad doraźnych polecam coś takiego: do wody na podmianę dodawaj np. Tetra SafeStart. Zdania do skuteczności tego środka są podzielone ale działa w większości przypadków.

 

Ten myk nie wiem czy dobry ale tak też mi ktoś doradził - więcej roślin szybko rosnących <- tutaj niech się ktos bardziej ogarnięty wypowie.

 

Możesz poprosić od kogoś z własnym zbiornikiem o trochę wody... ewentualnie w zoologicznym jeżeli mają akwarium pokazowe - czyli takie o które dbają :P. Ja tak zrobiłem i bardzo pomogło.

 

W ostateczności oddaj ryby do zoologicznego. Opowiedz jak i co to może przyjmą... może nawet przechowają dla ciebie jeżeli będą mieli pusty zbiornik do kwarantanny... w sklepie koło mnie tak pomogli mojemu koledze co po mnie założył zbiornik i był bardziej niecierpliwy ode mnie. To może się okazać najlepszym wyjściem.

 

Nie jestem pewien ale ta temperatura mi się nie podoba.. 27C? nie za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie dawaj już więcej tabletek Tetra Bactozym gdyż po nich jeszcze bardziej podniesie się NO2 i NO3. Nie lej też Tetra SafeStart gdyż będzie to ten sam efekt, co przy powyższych tabletkach.

 

W jaki sposób? Bakterie nitryfikacyjne przetwarzają związki amonowe (w tym NO2) na azotany... dużo mniej szkodliwe. Jedyny moment gdzie produkują azotyny(z amoniaku itp), bakterie Nitrosomonas,  to by przetworzyć je na azotany, bakterie Nitrosospira. Do tej pory zakładałem, że rozwijają się razem.

Nie twierdzę, że jesteś w błędzie attack89 tylko proszę byś sprostował to co wiem na ten temat. Nie chcę innym zaszkodzić jeżeli źle rozumiem cykl azotowy.

 

Zakładam, że im szybciej wytworzy się mu flora bakterii nitryfikacyjnych tym szybciej azotyny przejdą w azotany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie? Bardzo proszę. Tetra Bactozym, to nie żadne bakterie tylko zwykła pożywka nawet nie wiadomo, co tam jest. Po wrzuceniu tego do wody już na drugi dzień podnosi się  NO2 i NO3 w takim tempie, że NO2 wzrasta niekiedy do 10mg/l a na NO3 może braknąć skali.

Czyli coś tam w sobie mają, że znajdujące się już NH4 jest szybko zjadane i wytworzone są spore ilości NO2, a to znowu przetworzone na NO3. Rośliny przy nowym akwarium nie pobierają substancji odżywczych aż w takich ilościach, gdyż nowe warunki im do tego nie sprzyjają i same muszą się dopiero zaaklimatyzować. Zresztą takich wartości to nie „przejedzą” tak od zaraz.

Nie przejmowałbym się tym gdyby to było puste dojrzewające akwarium, ale tam gdzie są już zwierzęta absolutnie nie dawałbym tej tabletki. Przez ową tabletkę wydłużałem dojrzewanie krewetkarium do 1,5 miesiąca. Nie widziałem, co się dzieje i dlaczego nie mogę opanować tych parametrów. Po zaprzestaniu aplikowana powoli wszystko wracało do normy. Pomogłem sobie jeszcze dojrzałym filtrem. Podsumowując : przy świeżym akwarium można dodać, ale ja i tak już potrzeby nie widzę gdyż równie dobrze można wsypać trochę pokarmu. Zawsze tak robiłem, to ostatnio podkusiłem się na Bactozyma i miałem horror.

 

 

Druga sprawa to jest taka, że bakterii, które są bezwzględnymi tlenowcami nie zamkniesz w butelce a tym bardziej w kapsułce. Nie przeczę, że jakieś tam bakterie są. Coś musi być, ale nie daje to absolutnie żadnych natychmiastowych efektów. 

Edytowane przez andy102
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...