Jump to content

Ryby


D3m0n
 Share

Recommended Posts

Witam
Kilka tygodni temu założyłem akwarium. Aktualnie posiadam 9 ryb. W ostatnim czasie na ich płetwach pojawiły się białe kropki. Filtr chodzi 24/7. Podłoże żwir, 25l, lampa 25w, filtr o mocy 300L/h ( 4W )
Co oznaczają te białe kropki ?

 

 

Przeniosłem do odpowiedniego działu   / splend

Link to comment
Share on other sites

Karmie 2x na dzień, filtr- Claro 300, nie mam CO2, zacząłem podmieniać wodę dzisiaj gdzyż się dowiedziałem że nie wolno zmieniać całej lecz podmieniać o 20% max, założyłem jakieś 3 tyg temu do dzisiaj wody nie ruszałem, zbiornik- 40x25x25, jedynie wsypywałem odrobinę soli niebieskiej akwariowej Dako-Art. Lampa 25W średnio 7h/dzień
 A to moje akwarium:
21997769810324017473.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Białe kropki mogą być objawem ospy rybiej ( ichtioftirioza ). Dobrze by było jakbyś wstawił zdjęcie chorej ryby.

 

Inną sprawą jest to że masz za małe akwarium jak dla tych ryb które widać na zdjęciach. Ryby w dodatku o odmiennych wymaganiach co do parametrów wody.

Oświetlenie jest zdecydowanie za mocne. Powinno być co najmniej o połowę mniejsze.

Akwarium prawdopodobnie jeszcze nie dojrzało do wpuszczenia ryb ( poczytaj o cyklu azotowym ). Należałoby zbadać wodę pod kątem NO2 i NO3.

 

Przebywanie ryb w nie odpowiednich warunkach osłabia ich odporność co może prowadzić do różnych chorób.

Link to comment
Share on other sites

Nie mam możliwości zrobienia restartu bo nie mam zapasowgo zbiornika. Dodam że temp wody to gdzieś 22-24. Dziś podmieniłem 1/4 wody i zamierzam tak robić do 2x w tygodniu.
Tutaj parę moich rybek. Ta różowa wgl nic nie je i ma najwiecej właśnie tych białych plam

67003872403664493718.jpg
 P.S Jak zmiejszyć natężenie oświetlenia?
 

Edited by D3m0n
Link to comment
Share on other sites

Bardzo niewyraźne jest to zdjęcie. Czy te białe plamki bardziej wyglądają jak malutkie kłaczki waty umiejscowione na obrzeżach płetw, czy może jak białe kropeczki wielkości łebka od szpilki. W pierwszym przypadku może to być martwica płetw, w drugim wspomniana przeze mnie ospa rybia.

 

 

Jak zmiejszyć natężenie oświetlenia?
Czy ta

 

lampa 25w
jest na zwykłą lub energooszczędną żarówkę? Jeśli tak to wystarczy taką żarówkę wymienić na inną o mniejszej mocy.
Link to comment
Share on other sites

Zdjęcie jest niewyraźne, ale zdaje mi się, że tak jak to mówił splend jest to ospa rybna. Musisz dużo poczytać na ten temat, pójść do sprawdzonego sklepu zoologicznego (lub kup przez internet) dobre "leki" dla twoich rybek, a przede wszystkim (jeśli będziesz miał taką możliwość) zmień akwa., bo 25l.  to za mało jak na twoje rybki (szczególnie jeśli jest ich 9)

 

 

 P.S Jak zmiejszyć natężenie oświetlenia?

- tak weź coś jaśniejszego :) :)

 

Za pisanie głupot jeszcze nie dostałaś ostrzeżenia? Ostrzegam ostatni raz. Jak się nie znasz to się nie wypowiadaj. Mapet

Edited by Mapet
Pisanie głupot
Link to comment
Share on other sites

Nie mam żadnego innego akwarium, mam tylko kulę która jest pęknięta w górnej części. Parę dni temu tylko jedna ryba te kropki miała teraz mają wszystkie prócz Colisa Labiosa i ślimaka. Najbardziej ta różowa i welonek.
Gdybym wiedział jak hodować od początku ryby to tak bym zrobił, jak piszecie, lecz dostałem je niespodziewanie ( prezent ).
 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli te białe kropki pojawią się również na ciele ryb, a nie tylko na płetwach, to wtedy można być prawie pewnym że jest to ichtioftirioza ( ospa rybia ). Najlepiej abyś porównał swoje rybki ze zdjęciami chorych ryb z internetu abyś miał pewność. Jeśli po takim porównaniu będziesz miał pewność że Twoje rybki chorują na ospę rybią to wtedy kup w sklepie akwarystycznym preparat do leczenia tej choroby. Osobiście polecam preparat o nazwie ICHTIO z firmy Tropical. Przy leczeniu zastosuj się do zaleceń producenta podanych na etykiecie.

 

Myślę jednak że nawet jak wyleczysz rybki to to i tak nie rozwiąże problemów w Twoim akwarium. Masz za dużo i za duże ryby jak na taki zbiorniczek. Nie podałeś parametrów wody takich jak pH, GH, KH - znasz te parametry? . Znajomość tych parametrów jest bardzo ważną rzeczą w doborze obsady.

 

 Myślę że jeśli chcesz mieć fajne akwarium ze zdrową obsadą to powinieneś zacząć od nowa i tak jak należy. Na pewno tu na forum znajdziesz wiele porad jak takie akwarium prawidłowo urządzić.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli się uda to wylecz rybki, a później je po prostu oddaj, albo zamień na takie jakie będą odpowiednie do Twojego akwarium. Kurację leczniczą możesz przeprowadzić w akwarium ogólnym razem ze wszystkimi rybkami, bo pewnie wszystkie już są chore, nawet te u których nie widać jeszcze objawów.

Link to comment
Share on other sites

Myślę że oświetlenie jest OK tylko tak na zdjeciu widać ponieważ zgaszone światło było itp. Moje rybki mają duzy apetyt wręcz rzucają się na jedzenie mimo tego że karmie je 2x an dzień
2 tyg temu miałem samca białego ale wrzuciłem go do oczka wodnego na dworze, gdzie najmniejsze ryby to 20cm. Są tam karpy itp. Rybka żyje i chora najprawdobodobnie nie jest. Też mnie to zdiwiło :)

 

 

Dbaj o pisownię. Regulamin 6.1  

A za kolejne pisanie takich głupot dostaniesz osta    / splend

Edited by splend
Link to comment
Share on other sites

Myślę że oświetlenie jest OK tylko tak na zdjeciu widać ponieważ zgaszone światło było itp.

Nie jest OK. Masz 1W / 1 litr wody, a to jest solarium dla ryb. Twoje pytanie było

 

Co oznaczają te białe kropki ?

Myślę że ten problem już został wyjaśniony. Dostałeś również porady co do samego akwarium i jego obsady. Jeśli będziesz chciał zrobić coś ze swoim akwarium i dobrać do niego odpowiednią obsadę to załóż nowy temat w odpowiednim dziale.

Temat został wyczerpany/ problem rozwiązany.

Zamykam - jeśli chcesz temat kontynuować, coś dodać, nie zgadzasz się z zamknięciem, proszę o kontakt z moderatorem.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...