Skocz do zawartości

Glony a restart zbiornika.


tomasz123456
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Akwarium zalane 7 miesięcy temu. (stare 160 L ciekło)
2.Litraż -240L (120x40x50)
3.Jakie jest oświetlenie-2x54W  = 1xJuwel DayLight + reflector , 1xJuwel Natural 
4.Jak długo świecisz (ile godzin)- od godz 8:30 do 18 (9,5h)
5.Podłoże - żwir ok 3-4 mm
6.Filtracja - Fluval 306 [Fluval Biomax (wkład biologiczny) x2, Fluval Water Polishing Pad (wkład gąbkowy) ,Fluval Bio-Foam (wkład gąbkowy) x2]
7.Typ zbiornika- Ogólny
8.Ozdoby - 2x Korzeń , 3 x kokos , Plastikowy statek i kościotrup (podobno nie zagrażający rybom ) 
9.Rośliny -Trawa (razem ok 16 szt.) reszta padła 
10.Ryby - Bocja wspaniała x3, parka Barwniak Czerwonobrzuchy  Zbrojnik lamparci  x1, Neon tetra x10, [gupik (10 młode i 6 dorosłe) w zależności od apetytu pozostałych ryb]
11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 1x w tyg 10% i 1x w miesiącu 25%
12.Nawożenie akwarium , JBL Ferropol 24 (4krople x 1 dziennie, 50ml x 1 w tyg ) 
13.CO2 -  JBL u403 przerobiony na JBL m1003 , podawanie przez komputer ( PH =7,1 , KH =9
14.Parametry wody = PH 6.8 , GH 8, KH 10, NO2 1, NO3 50 (wg testów paskowych z Tetry) Komputer JBL PH 7,1  KH 9 , test kropelkowy JBL KH 9

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? jeszcze nic (glony pojawiły się tydz temu a za tydz robię restart-ale o tym później)
16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Raz dziennie, mała ilość, nie zostaje nic , denne ryby zjadają co spadnie na dno. Płatki Tetra Min,Aquarian,TetraPro Algae,(na zmianę lecz nie systematycznie) Tetra Min tabletki,mrożone larwy komara i ochotka
17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - post-3148-0-87478200-1411675410_thumb.jpgpost-3148-0-66275100-1411675419_thumb.jpgpost-3148-0-45146100-1411675431_thumb.jpgpost-3148-0-74510200-1411675440_thumb.jpgpost-3148-0-35186100-1411675450_thumb.jpgpost-3148-0-88798900-1411675473_thumb.jpg

18.Temperatura- 25.8C (termometr Juwel electroniczny) 25C (wskaźnik komputera JBL)
Opis problemu- 3 tyg temu podłączyłem Co2 i zacząłem lać ferropol 24 i ferropol week.(przedtem lałem  Easy balance ) 

Rośliny prawie nie rosły , lub rosły bardzo bardzo powoli albo po posadzeniu umierały. Teraz gdy zacząłem używać ferropol tak jak by odżyły- zaczęły rosnąć. Problem z tym że pojawiły się glony brązowe i zielone ( widać na zdjęciach) Ja kto  uratować ? W przyszłym tyg. robię restart zbiornika i nie chcę przenieść tych glonów.

Restart związany jest z wymianą podłoża ze żwiru ok 3-4 mm na JBL Proflora start + żwir 2-3mm .Dodatkowo będzie montowany reaktor co2 (montowany pomiędzy filtrem a akwarium.

Do tego wypadną ozdoby plastikowe a w zamian chcę zrobić więcej kryjówek dla Bocji i Barwniaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc jedynie w sprawie glonów to:

* podmianki powinny być wykoywane w objętości +/-20% raz w tygodniu

* paski nie zawsze są dokładne (o paskach tetry tym bardziej nie mogę powiedzieć ani jednego dobrego słowa) ale jeśli na nim NO2 wychodzi większe niż 0 to zapewne NO3 jest kosmiczne, mogą tu pomóc większe podmianki, dosadzenie szybkorosnących roślin

* niepotrzebnie według mnie lejesz te nawozy - rośliny, które masz pobierają składniki pokarmowe przede wszystkim z podłoża przez korzenie

* po co lejesz raz w tygodniu aż 50ml tego nawozu - nie ma roślin, które mogą przerobić taką ilość, inna sprawa że lepiej rozłóż sobie te nawozy, z doświadczenia wiem, że nawozy, które są idealne, bo zawierają w sobie wszystko są naprawdę do niczego - nie wiesz ile czego podajesz do akwarium, przy osobnym dozowaniu węgla, potasu, żelaza, macro, micro masz ciut większą kontrolę (choć nie taką jak w przypadku nawożenia EI)

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już wymieniasz podłoże to rozważ opcję piasku. Ryby się nie pogniewają.

Zamierzasz mieć więcej roślin? Jeśli nie to podłoże JBL może nie być najlepszym wyborem. Ja polecić mogę kulki gliniano-torfowe pod korzenie roślin, mniejsze uwalnianie składników do słupa wody i mniejsze ryzyko wystąpienia glonów. Bo te które masz wynikają z podawania nawozów, których rośliny nie są w stanie zużyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

* podmianki powinny być wykoywane w objętości +/-20% raz w tygodniu

Ok jutro podmiana 20%

 

 

* paski nie zawsze są dokładne (o paskach tetry tym bardziej nie mogę powiedzieć ani jednego dobrego słowa) ale jeśli na nim NO2 wychodzi większe niż 0 to zapewne NO3 jest kosmiczne, mogą tu pomóc większe podmianki, dosadzenie szybkorosnących roślin

Czyli rozumiem że trzeba się przenieść na testy kropelkowe.

 

 

* niepotrzebnie według mnie lejesz te nawozy - rośliny, które masz pobierają składniki pokarmowe przede wszystkim z podłoża przez korzenie * po co lejesz raz w tygodniu aż 50ml tego nawozu - nie ma roślin, które mogą przerobić taką ilość, inna sprawa że lepiej rozłóż sobie te nawozy, z doświadczenia wiem, że nawozy, które są idealne, bo zawierają w sobie wszystko są naprawdę do niczego - nie wiesz ile czego podajesz do akwarium, przy osobnym dozowaniu węgla, potasu, żelaza, macro, micro masz ciut większą kontrolę (choć nie taką jak w przypadku nawożenia EI)

 

Lałem bo chciałem po pierwsze sprawdzić czy do czegoś się nadają i potem dokupić roślin.(jeżeli by się sprawdziły)

 

Dzięki Miniu za odpowiedz.

 

 

 

Zamierzasz mieć więcej roślin?

Tak chcę mieć więcej roślin - może nawet  to akwarium zostanie tylko roślinne a drugie będzie z rybami. Ale to projekt na przyszły rok - zobaczymy.

 

 

 

Ja polecić mogę kulki gliniano-torfowe pod korzenie roślin

 

Jakaś konkretna marka ?

 

Dzięki ahr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie .

Nie ma więcej odpowiedzi.

A więc postanowiłem poczekać z restartem 2-3 tyg. (brak czasu -a po drugie ciekawość co będzie)

Co do walki z glonami  to przestałem lać chemie i zaciemniłem akwarium, podmiana wody (30%) i teraz  poczekam 3 dni zrobię kolejną podmianę wody (30%) i zobaczymy jakie będą efekty.  :-?

Człowiek uczy się na swoich błędach , wolałbym uczyć się na inie swoich ale nie ma wyjścia.

 

Co do restartu.

Chcę wymienić żwir na JBL Proflora Start - chcę mieć więcej roślin.Tak czy tak restart będzie.

Po drugie wiąże się on z montażem reaktora Co2 (z filtra narurowego)

Wyrzucenie ozdób plastikowych.

Dokupienie i dosadzenie roślin ( wybór jeszcze nie sprecyzowany)

 

PYTANIE:

Czytałem wiele artykułów na temat restartu zbiorników,ale kto pyta nie błądzi - podobno :)  Ja chcę zlać 80% wody z obecnego baniaka w pozostałych 20% wypłukać filter  i tymi 80% zalać baniak po urządzeniu go na nowo plus 20% czystej odstanej (min 24h) Co wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem wiele artykułów na temat restartu zbiorników,ale kto pyta nie błądzi - podobno :) Ja chcę zlać 80% wody z obecnego baniaka w pozostałych 20% wypłukać filter i tymi 80% zalać baniak po urządzeniu go na nowo plus 20% czystej odstanej (min 24h) Co wy na to ?

 

Po restarcie na starej wodzie, mimo wszystko życie biologiczne zostanie zdestabilizowane.Podmianę 20% możesz zrobić,jednak czyszczenie filtra proponuje dopiero po dwóch tygodniach od restartu, przez ten okres zbiornik powinien się częściowo ustabilizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak do restartu jeszcze troszkę muszę poczekać.

Próba walki z glonami.

Dzień 1 :w dzień pełne zaciemnienie akwarium, ryby bez jedzenia, woda bez chemii.

Dzień 2 :w dzień pełne zaciemnienie akwarium, ryby bez jedzenia, woda bez chemii,podmiana wody 20%.

Dzień 3 :w dzień pełne zaciemnienie akwarium, ryby bez jedzenia, woda bez chemii.
Dzień 4 :w dzień pełne zaciemnienie akwarium, ryby bez jedzenia, woda bez chemii,podmiana wody 20%.
Dzień 5 :w dzień pełne zaciemnienie akwarium, ryby bez jedzenia, woda bez chemii.
Dzień 6: w dzień tylko 4h światła ryby dostały jedzenie,chemia odstawiona na czas nieokreślony. Obserwacje na 6 dzień : Ryby zadowolone z jedzenia (nic dziwnego 5 dni głodówki) Rośliny: zaatakowane trawy przez glony                   zrobiły się czarne,Nadwódka trójkwiatowa odbiła wreszcie ale ma liście pełne (doczytałem ze to jest oznaka małej ilości światła ) Na korzeniu i szybach brak śladów glonów.
Dzień 6: Powoli zwiększam ilość światła 1h dziennie więcej.
 
Teraz czekam na dalsze efekty. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastikowy statek i kościotrup (podobno nie zagrażający rybom )

Tego proponował bym też się pozbyć, i to jak najszybciej.

Beznadziejny badziew, którym z pewnością się zachwycasz, który to nie zachwyca Twoich ryb a tylko je stresuje, może doprowadzić do ich okaleczenia, a Ty twierdzisz że "podobno nie zagrażają rybom". Jesteś w błędzie.

 

 

Dzień 6: w dzień tylko 4h światła ryby dostały jedzenie,chemia odstawiona na czas nieokreślony. Obserwacje na 6 dzień :

 

 

Dzień 6: Powoli zwiększam ilość światła 1h dziennie więcej.

W ciągu dwóch dni takie zmiany, no cóż można i tak.

Jak już idziesz w kierunku świecenia, to po tak długim zaciemnieniu akwa, zacznij świecić po 6h przez pierwszy tydzień , a potem zwiększaj co 30 minut codziennie(możesz nawet co 1h), docelowo do 10h.

I tak jak kolega wyżej, zacznij nawozić  bo są braki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...