Jump to content

Akwarium 25l od podstaw.


 Share

Recommended Posts

Witam. Pomyślałem sobie że zagospodaruję sobie moje stare akwarium 25l po 2 latach odpoczynku. 

Tak więc mam wszystkie potrzebne sprzęty jak filtr aquael fan mini, grzałkę 25W ale nie wiem czy będzie potrzebna bo akwarium będzie stało w pokoju gdzie temperatura nie spada poniżej 21 stopni, no i pokrywa.

Mój baniak ma wymiary 41x22x28. Piszę tu ze względu na to iż nie chcę popełnić takich błędów jak kiedyś.

Myślałem nad czarnym podłożem bazaltowym o grubości 2-4mm tylko nie wiem czy dawać coś pod to bo słyszałem już tyle opinii że sam nie wiem. Wiem że do takiego akwarium to głównie tylko krewetki. Bojownika nie chcę na pewno tak jak i gupików. Nie chciał  bym też jednak żeby były tylko 1 rybka ale kilka np. 5 czy 6 żeby nie przesadzić i za dużo nie mieć. Zastanawiałem się nad korzeniem i jakimiś kamieniami jako dekorację no i do tego rośliny tylko nie mam pojęcia jakie będą się nadawać i w jakich ilościach kupić.

 

Link to comment
Share on other sites

1. Jako podłoże ja bym dał piasek - moim zdaniem do takich maleństw jest to podłoże idealne, dzięki któremu unika się efektu optycznego pomniejszenia zbiornika. A jeśli w tym nie gustujesz to może coś typu shrimp sand albo dennerle (drobna faktura, ciemny kolor).

2. Grzałka z termostatem według mnie jest konieczna - chodzi o wahania temperatur, które między dniem a nocą pewnie występują.

3. Z korzeniami czy kamieniami nie ma co przesadzać w takim maleństwie - lepiej mniej niż wiecej.

4. Krewetki gustują w roślinach drobnolistnych, mchach, wątrobowcach, więc za tym polecam się rozglądnąć jednak pierwszorzędna jest informacja na temat tego jakie chcesz mieć tam światło.

 

PS: upewniłeś się, że masz odpowiednie parametry w kranie dla krewetek lub jesteś im takie zapewnić?

Edited by Miniu
Link to comment
Share on other sites

Co do roślin myślałem nad czymś takim http://allegro.pl/najwiecej-roslin-w-najnizszej-cenie-sprawdz-sam-i4609501458.html . Światło chyba coś koło 0.7W/L. 

pH wody dla krewetek powinno być ok bo mój kolega je ma a wodę ma z tego samego źródła co ja. 

Co do korzenia to jeszcze nie kupowałem i w sklepie mówili że w czwartek mam się zgłosić bo przywiozą nowe więc dopiero wtedy ale nie chcę jakiegoś dużego żeby za dużo przestrzeni nie zabrać.

Ale to podłoże nie może być to ciemne? Czy dawać coś pod taki żwirek bo czytałem że niektórzy dają ziemię ogrodową. A sam żwir może być albo piasek? 

Link to comment
Share on other sites

* Jeżeli zamierzasz mieć tak mocne światło to raczej bez nawożenia się nie obejdzie.

* To, że kolega trzyma krewetki to niekoniecznie znaczy, że parametry wody są dla nich odpowiednie. Poza tym oprócz pH ważne jest GH i KH Sprawdź na stronie wodociągów - jeżeli nie masz testów to tam są takie informacje :)

* Podłoże jak najbardziej może być takie jakie chcesz, ja tylko napisałem co ja bym zrobił. Możesz pod żwir kupić jakiś substrat/dać kulki/pałeczki/koreczki nawozowe.

Link to comment
Share on other sites

Zestaw w ogóle do mnie nie przemawia - dużo gatunków po kilka sztuk. Lepiej według mnie kupić porządną ilość, a tylko kilku gatunków.  Oświetlenie takie, by wyszło około 0,5W/l. Proporczykowców nie opłaca się łączyć z krewetami - zrobią polowanie. Po drugie - według mnie dla tych ryb potrzebny jest większy litraż niż szklaneczka 25l ;)

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego wszyscy uważają, że przy mocnym świetle nawożenie jest konieczne.Przy krewetkach jest niewskazane. W moich baniaczkach z krewetkami mam prawie 1W na litr wody. Nie podaję CO2, ani carbo, nie leję żadnych nawozów. Mimo to roślinki pięknie rosną, chociaż trochę wolniej jak w ogólnym. Pomimo mocnego światła nie mam glonów. Raz na miesiąc przetrę szyby z niewielkiej ilości zielonego pyłu.

Link to comment
Share on other sites

W moim poście nie chodziło nawet o glony, a o niedobory. Ja w krewetkarium miałem przez pewien czas mocne oświetlenie i po pewnym czasie mchy robiły się seledynowo-przezroczyste. Glony to inna sprawa.

Tak czy owak - tak mocnego światła dla początkującego akwarysty nigdy nie doradzę, bo prędzej będą z tego kłopoty niż pożytek.

Link to comment
Share on other sites

A czy z krewetkami mogły by być jakieś rozbory i jeśli tak to ile sztuk żeby nie przesadzić. A jeszcze co do tych roślin to naprawdę nie opłaca ich się kupić. Jest 11 gatunków po 45 sadzonek jak bym kupił dwa takie zestawy to może bym coś ułożył ciekawego z tego. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

A czy z krewetkami mogły by być jakieś rozbory i jeśli tak to ile sztuk żeby nie przesadzić

A czy kolaga Splend nie jasno napisał:

 

 

Neoheterandrie elegans lub Heterandrie formosa
?

Zanim zapytasz o kolejną rybę sprawdź jej wymagania.

Masz bardzo małe akwarium i weź to pod uwagę.

Link to comment
Share on other sites

Tak więc kolejne pytanie jest przemyślane i zadaję je świadom tego. Chodzi o Pretniki Karłowate w takim akwarium. Pytam dlatego że znalazłem kilka opinii na forach i w artykułach. Wiem że są to dość duże rybki lecz spokojnie usposobione. Jedni mówią że mogą być jak najbardziej a inni że nie bo na harem to za mały zbiornik. Tak więc jak jest naprawdę?

Link to comment
Share on other sites

Nikt Ci nie powie jaki korzeń masz kupić - kup taki jaki Tobie się podoba. Gotowanie korzeni i wszystko co z nimi związane znajdziesz w TYM temacie. Używaj opcji :szukaj: było to wałkowane naprawdę wiele razy, wystarczy ciut chęci.

Edited by Miniu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...