Skocz do zawartości

pomysł: narzędzie do planowania obsady


zibi6
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Brakuje mi narzędzia ułatwiającego planowanie obsady.

Myślałem nad stworzeniem czegoś takiego.

Opcje są dwie: w excelu (prostsze rozwiązanie ale przy użyciu filtrów byłoby funkcjonalne, proste dla każdego - jestem  w stanie to zrobić) lub jako strona (pewnie lepiej by to wyglądało ale nie posiadam odpowiednich umiejętności).

Takie narzędzie byłoby dużym ułatwieniem dla początkujących, ograniczyłoby masę powtarzających się pytań o obsadę.

Skoroszyt zawierałby w przyszłości kilka arkuszy: ryby słodkowodne, ryby morskie, rośliny, inne zwierzęta wodne.

Filtrowanie odbywałoby się wg konkretnych kryteriów. Poniżej moja propozycja:

Ryby - nazwa PL, nazwa łacińska, rodzina, biotop, max rozmiar, parametry wody minimalne i maksymalne (temperatura, pH, jeśli trzeba to również GH, KH i inne), minimalny zbiornik (litry, długość, wysokość), zalecana ilość (pojedynczo, para, harem, ławica itp), żywienie (jeśli jest taka konieczność), wykluczenia (z jakimi innymi gatunkami lepiej danego gatunku nie trzymać - ale tu może być długa lista), miejsce żerowania, rodzaj dna i inne wg potrzeb

Rośliny - nazwa PL, nazwa łacińska, parametry wody minimalne i maksymalne (temperatura, pH, jeśli trzeba to również GH, KH i inne), oświetlenie, plan (na którym planie zaleca się sadzenie) itp.

 

Co o tym sądzicie?

Edytowane przez zibi6
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie pomysł fajny i ciekawy. Czy jesteś w stanie skonstruować tak skoroszyt, że jak użytkownik wybierze zły gatunek ryb do wcześniej zaznaczonych to program go o tym powiadomi? Mam nadzieję, że rozumiesz o co ja pytam, bo nie wiem czy się jasno wyraziłem.

A w ogóle pomysł bardzo dobry, moim zdaniem oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona z dobrą bazą ryb tyle że po angielsku: 
A tu polska strona. Dane raczej nie są złe, ale rybek nie jest zbyt wiele.
Jeśli ktoś stworzyłby taki indeks to duży plus Niego ;).
Nawet jakby powstał prototyp z kilkoma najpopularniejszymi rybami i mniejszymi litrażami (na razie bez morskiego, roślin itp), można by później taką listę uzupełniać ;)

 

 

Usunąłem linki. Regulamin 4,2 / splend

Więc rozumiem że gdybym wstawił adres, a nie link wszystko byłoby ok? ;)
Pełno jest postów na forum (jak sprawdziłem teraz) gdzie (również moderatorzy) podają  tą stronę jako dobrą bazę informacji.
Dlatego tym razem adresy bez linków, żeby nie było, że post niezupełny i bez sensu;
seriouslyfish.com
rybyakwariowe.eu

Edytowane przez Red/Green/Blue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona z dobrą bazą ryb tyle że po angielsku:

A tu polska strona. Dane raczej nie są złe, ale rybek nie jest zbyt wiele.

Jeśli ktoś stworzyłby taki indeks to duży plus Niego ;).

Nawet jakby powstał prototyp z kilkoma najpopularniejszymi rybami i mniejszymi litrażami (na razie bez morskiego, roślin itp), można by później taką listę uzupełniać 

 

Angielski u mnie licho.

Tą drugą znam i zacząłem kilka godzin temu tworzyć bazę danych na jej podstawie. Za dużo gatunków jednak nie mają. Ale na początek to chyba nawet dobrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie serwisy często zawierają błędne informacje. Jeśli już tworzysz taką bazę to znajdź sobie jakiegoś Experta, który by służył dobrą radą ;) Lepiej popytać ludzi z dużą wiedzą niż czytać takie serwisy ;)

Jeśli stworzy już algorytm, który będzie dobierał ryby do zbiornika to już pół roboty będzie odwalone. Dane będzie można w miarę czasu poprawić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie serwisy często zawierają błędne informacje. Jeśli już tworzysz taką bazę to znajdź sobie jakiegoś Experta, który by służył dobrą radą ;) Lepiej popytać ludzi z dużą wiedzą niż czytać takie serwisy ;)

Zdaję sobie z tego sprawę.

Założyłem topic i liczę na to że będą chętni do pomocy. Najpierw uzgodnić jakie informację będą potrzebne a potem aby tutejsza społeczność dostarczała sprawdzone informacje. Taka zbiorowa praca mająca na celu zrobienie wspólnego narzędzia ;)

Jak nie będzie chętnych to być może wrzucę tabelkę do oceny zawartych danych. 

 

Poniżej początkowa baza. Pewnie znajdą się tam jakieś błędy.

Jeśli stworzy już algorytm, który będzie dobierał ryby do zbiornika to już pół roboty będzie odwalone. Dane będzie można w miarę czasu poprawić ;)

No z tym algorytmem to nie wiem. Pewnie by trzeba zacząć bawić się w makra. 

Miałem trochę inną koncepcję. Wybierasz rozmiar baniaka, parametry i widzisz jakie rybki możesz mieć. Nad wykluczeniami pomyślę  ;)

post-7792-0-29969100-1411330590_thumb.jpg

Edytowane przez zibi6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej liście jest sporo błędów. Tak dla przykładu przy gurami czekoladowym jest napisane że mogą być razem między innymi z razborą galaxy ( choć takiej ryby nie ma - prawidłowa nazwa to danio perłowe ), a drugą z kolei rybą jest razbora klinowa. Danio perłowe w swoim naturalnym środowisku żyje w wodzie średnio twardej i o pH 7,3 czyli woda zasadowa, natomiast razbora klinowa to woda miękka i lekko kwaśna o pH do 6,8. A więc jak z tego wynika tych dwóch gatunków nie powinno się ze sobą łączyć. Idąc dalej tym tropem to przy opisie razbory klinowej jest podane pH do 7,5 czyli za wysokie. Podałem tutaj tylko jeden z przykładów, a błędów jest tam znacznie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam ze strony rybyakwariowe.eu bo z wygooglowanych ta wygląda najlepiej i ma najwięcej danych.

Jestem świadomy tego że są tam jakieś błędy (liczę jednak że drobne) dlatego potrzebna będzie pomoc merytoryczna ekspertów z forum gdy już baza powstanie.

 

 

http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/razbora-klinowa-razbory-klinowe/

http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/gurami-czekoladowe-czekoladowy/

http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/razbora-galaxy-niebianski-danio-perlowy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...