Skocz do zawartości

Acerban
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zakładam baniaczek 100x40x50 200l i mam dylemat odnośnie tego jakie podłoże wybrać pod akwarium roślinne. Nie chcę zwyczajnego żwirku tylko jakieś podłoże aktywne lub substrat pod podłożem. Zastanawiam się pomiedzy

- AQUATIC NATURE PRO-SOIL (to podłoże najbardziej do mnie przemawia)

- ADA Aqua Soil Amazonia (trochę drogie, więc wolę Pro Soil, ale może się zdecyduję)

- JBL Manado + JBL Aquabasis (po pierwsze słyszałem, że Manado zatwardza wodę, a po drugie nie bardzo mi się chce bawić z podłożem żeby substrat nie wypłynął, ale może się na to zdecyduję)

- Aquaart AquaSubstrate II (to podłoże wszyscy odradzają, ale chciałem poznać waszą opinię)

 

Jeśli znacie jakieś inne podłoża to proszę piszcie jakie i dlaczego, bo argumentacja jest najbardziej potrzebna.

Podłoże jak już mówiłem ma być dla roślinniaka, zamierzam mieć trawnik prawdopodobnie z eleocharis parvula. Posiadam oświetlenie standardowe z pokrywy 2x30W T8 oraz zestaw dodatkowego oświetlenia 2x45W T5 Aquastar+Grolux, co w sumie daje 0,75W/l. CO2 będzie podawane z bimbrowni metodą, która daje 100% rozpuszczalności. Dodam jeszcze, że woda kranowa będzie mieszana z wodą z filtra RO, ponieważ GH kranówy wynosi u mnie około 25, a ph 8,2.

 

Podsumowując szukam odpowiedzi na pytania:

1) Jakie z wyżej wymienionych lub zaproponowanych przez was podłoży polecacie i dlaczego?

2) Ile litrów danego podłoża potrzebuję do takiego akwarium?

3) Czy to prawda, że podłoża aktywne nie mogą być używane gdy ma się ryby denne np. kirysy?

 

Proszę o szybką odpowiedź ;)

Edytowane przez Luna
Przenoszę do odpowiedniego działu. /Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w jednej ze swoich kostek miałem pro soila i byłem zadowolony. Parametry nie latały, glonów nie miałem (nawoziłem jedynie carbo, potasem i maleńkie dawki micro), rośliny (pogostemon helferi i rotala wallichii, glosia, duży heniek, mayaca) rosły jak szalone. W przypadku zakładania jakiegoś następnego roślinniaka na pewno wybiorę to podłoże po raz kolejny.

Przy kirysach chodzi o to, że one potrzebują piasku - przesiewają go przez skrzela dbając w ten sposób o higienę, mogą go delikatnie przekopywać (bardziej w nim ryć), mogą pływać bez obaw o łamanie wąsów, pokaleczenie brzucha (ale to bardziej dotyczy podłoża o dość ostrych krawędziach jak na przykład bazalt).

Ilość litrów podłoża zależy od grubości jaką chcesz uzyskać w zbiorniku. Na grubość 5cm potrzebne Ci będzie około 20l podłoża.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jbl aquabasis plus + piasek . Sam mam taką konfigurację i jestem bardzo zadowolony , wszystko rośnie jak należy . Ja mam jeszcze cienką warstwę manado między substratem a piaskiem aby korzenie miały lepszy dostęp .

2. Myślę że około 20 litrów samego substratu .

3. Dla kirysów i pielęgnic tylko piach jako podłoże , żaden żwir .

Edytowane przez mrokalo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- JBL Manado + JBL Aquabasis (po pierwsze słyszałem, że Manado zatwardza wodę, a po drugie nie bardzo mi się chce bawić z podłożem żeby substrat nie wypłynął, ale może się na to zdecyduję)

Po półtora roku "przygody" z w/w podłożem, nie zauważyłem żeby w jakikolwiek sposób wpływało ono na zmianę parametrów chemicznych wody. To po pierwsze. A po drugie trzeba naprawdę mieć talent do grzebania w podłożu żeby Aquabasis wypłynął na wierzch Manado ;) .

No i po trzecie, jak poprzednicy zauważyli dla ryb dennych i pielęgnicowatych piach to konieczność.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłem ilość opcji do 2: Manado + Aquabasis lub Pro Soil. Tylko Powiedzcie mi które z tych 2 opcji będzie lepsze dla typowego roślinniaka. Jeśli Aquabasis równie dobrze dostarcza substancje odżywcze rośliną co Pro Soil wybór padnie na tańsze rozwiązanie, czyli Manado + Aquabasis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz lubić danego podłoża, najważniejsze jest to, że twoje ryby na takim podłożu będą czuć się dobrze.

 Żeby zlikwidować takie strefy, dobrze jest zasypywać piasek do częściowo zalanego akwa.Piasek oczywiście dobrze wypłukany..

Podstawa to piach+kulki GT= zdrowe korzenie roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...