Skocz do zawartości

Odkupione akwarium 112l -pomoc w uporządkowaniu obsady


gojas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

odkupiłem wczoraj dla syna od osoby wyjeżdzającej za granicę akwarium z rybami 112l.(standardowe rozmiary 80x35)

Niestety jest tam kilka gatunków ryb (8 gatunków ,w sumie 17szt rybek)  (moim zdaniem zbyt dużo gatunków ,a zbyt mało szt)

Z racji transportu akwarium około 70% wody trzeba było zastąpić nową i zakupić oraz zasadzić nowe rośliny.

 

Na chwilę obecną akwarium się stabilizuje (woda zrobiła się mętna ,o żółtym zabarwieniu) niestety nie mam jeszcze testerów i nie znam jej parametrów. Temperatura 22-24stopnie

 

Proszę o Wasze opnie,wskazówki i rady.

Jestem początkującym akwarystą (akwarium miałem jako małe dziecko ,a teraz zakładam dla 11l syna,któremu będę pomagał w hodowli)

 

Chciałbym wiedzieć z jakich ryb muszę koniecznie zrezygnować.

 

W akwarium jest obecnie:

6x neon inessa (planuję dokupić 10szt)

2x kirysek spiżowy (planuję dokupić 3szt)

1x glonojad zbrojnik -ok.5cm (jeśli się da to czy może pozostać?)

1x glonojad syjamski -ok7cm (ładny ,ale dość nerwowy, nie wiem czy nie zbyt mały zbiornik)

2x kosiarka ok 6cm(wyczytałem że potrzebują większego zbiornika) czy mogę je zostawić?

1x mieczyk hallera ok 6cm (samica) -z nią mam kłopot czy dokupić do niej jeszcze parkę ,zostawić singielkę czy pozbyć się?

3x bocja wspaniała - około 4cm. są b.ładne i tu pytanie czy mogą zostać ,bo wyczytałem że strasznie niszczą rośliny, oraz dorastają do 25cm więc raczej chyba nie nadają się do tego typu zbiornika?

1x sum - kiryśnik plamisty post-21593-0-62202700-1411139966_thumb.gif- i z tym mam największą zagwostkę -jest b. duzy -około 12cm , ładnie sie prezentuje , zachowuje się jak król akwarium  (przez większość dnia leży na dnie, ale jak zacznie pływać to nie zważa na poruszające się w okół mniejsze rybki). Moim zdaniem zdecydowanie za małe akwarium, i nie wiem czy może on przebywać z pozostałymi ww rybami.

 

Za wszelkie sugestie z góry dziękuję

Edytowane przez gojas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak. Ryby które nie powinny być w tym akwarium z racji tego że to akwarium jest dla nich za małe to: glonojad syjamski, kosiarka, bocja wspaniała, kiryśnik czarnoplamy ( plamisty ). Co do pozostałych ryb to neony i mieczyki mają odmienne wymagania co do parametrów wody, więc razem ich łączyć nie można. Natomiast dla kirysków konieczny jest piach na dnie. A co do glonojada zbrojnika ( mam w tym przypadku na myśli zbrojnika niebieskiego ) to w takim akwarium można trzymać co najwyżej jedna parę.

 

Co do ustalenia konkretnej obsady potrzebne są parametry wody ( pH, GH, KH) bez tego się nie da. Jeśliby okazało się np: że masz miękką i lekko kwaśną wodę to spokojnie mógłbyś zostać przy neonach innesa. Do nich zamiast kirysków spiżowych dałbym stadko kirysków panda ( dla kirysków koniecznie piach na dnie ). Ale czy takie ryby mogłyby być okaże się jak będą znane parametry wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak. Ryby które nie powinny być w tym akwarium z racji tego że to akwarium jest dla nich za małe to: glonojad syjamski, kosiarka, bocja wspaniała, kiryśnik czarnoplamy ( plamisty ). Co do pozostałych ryb to neony i mieczyki mają odmienne wymagania co do parametrów wody, więc razem ich łączyć nie można. Natomiast dla kirysków konieczny jest piach na dnie. A co do glonojada zbrojnika ( mam w tym przypadku na myśli zbrojnika niebieskiego ) to w takim akwarium można trzymać co najwyżej jedna parę.

 

Co do ustalenia konkretnej obsady potrzebne są parametry wody ( pH, GH, KH) bez tego się nie da. Jeśliby okazało się np: że masz miękką i lekko kwaśną wodę to spokojnie mógłbyś zostać przy neonach innesa. Do nich zamiast kirysków spiżowych dałbym stadko kirysków panda ( dla kirysków koniecznie piach na dnie ). Ale czy takie ryby mogłyby być okaże się jak będą znane parametry wody.

dzięki za sugestie. parametry wody zbadam jak już się trochę to wszystko ustabilizuje. przeprowadzka była wczoraj, więc ryby jeszcze się nie zdążyły zaklimatyzować. z tego co wcześniej czytałem to niestety doszedłem do podobnych wniosków -za małe akwarium ,za dużo gatunków.

 

Czy nie pasujących ryb pozbyć się jak najszybciej ,czy też mogą jeszcze trochę popływać w baniaku?

proszę również o informację z jakiego powodu powinienem zmienić kiryski na inny gatunek? (panda)

Na chwilę obecną nie planuję kupować niczego, do czasu aż ustablizuje się zbiornik, i przyjmą roślinki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie pasujących ryb pozbyć się jak najszybciej ,czy też mogą jeszcze trochę popływać w baniaku?

Ja bym proponował pozbyć się ich jak najszybciej.

 

z jakiego powodu powinienem zmienić kiryski na inny gatunek? (panda)

Kiryski panda podobnie jak neony innesa nie lubią zbyt ciepłej wody. Dla obydwóch gatunków odpowiednia temperatura to 22 - 23*C. Także te obydwa gatunki nie lubią zbyt jasnego oświetlenia w akwarium. Tak więc jak widać innesy z pandami fajnie sie uzupełniają. A poza tym ( to jest oczywiście kwestia gustu ), ale według mnie kiryski panda są ładniejsze i fajnie w akwarium prezentuje się stadko tych rybek.

Oczywiście kwestię obsady zweryfikują parametry wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualizacja.
Temperatura wody 24-25,5 stopnia (w pokoju jest chlodniej ,sądze ze to świetlówki podnoszą temp)

Zamówiłem dzis testy do wody zooleka: ph/ gh-kh/po4/ no2/no3 i nh3.
Filtracja filtrem kubelkowym z zestawu :Aqua Szut TURBO N 550
http://www.aquaszut.pl/pl...uct/product/181

Filrt chodzi 24h/dobę od czwartku.
Podłoże drobny żwirek
Woda się już bardzo wyklarowała , jest prawie idealnie krystaliczna (jeszcze nieco żółtawa)
Niestety nowo posadzone roślinki dość mocno marnieją (zwłaszcza trawa -vallisneria asiatica) zrobiła się dość żółta i mocno poobgryzana przez rybki (interesują się nimi kosiarki i bocje)
W tej chwili zalezy mi bardzo aby przyjęły się nowo zasadzone rośliniki,ale zapowiada się to dość mizernie. W akwie oprócz vallisneri zasadzone zostały :
rotala rotundifolia green (żółknie)
cabomba caroliniana (prezentuje się jeszcze w miarę ok tylko w wodzie pływa sporo jej kawałków)
hygrophilia corymbosa (na razie prezentuje się jeszcze ok poza tym ze liście ponadgryzane przez rybki)

Moze jakies rady co zrobić ,aby szybko się ukorzeniły zanim zostaną całkiem zniszczone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wstępnych pomiarach wody:
Odstana kranówka (5dni):
ph -7,8
gh -13
kh-17

Woda z akwarium:
ph-7,8
gh-15
kh-13
Temperatura 24-25C

Jutro powtórzę testy wody z akwarium i wykonam pozostałe które zakupiłem: NO2/ NO3 /PO4 /NH3 i prześlę aktualizację.

Udało mi się też oddać bocje, kosiarki i glonojada syjamskiego do zoologa.
Wymieniłem je na 10 neonów inessa. Jak uda mi się zapanować nad roślinnością i zbadać pozostałe parametry wody będę myślał nad dalszym urządzeniem obsady.

Synkowi i żonie podobają się gupiki więc zastanawiam się nad dołożeniem dwóch parek, oraz nad dołożeniem czegoś większego aby neony pływały w grupie np. parki pielęgnic, lub pojedynczego bojownika.

Na chwilę obecną obsada wygląda następująco:
16x neon Innesa
2x kirysek spiżowy (planuję dokupić 3szt)
1x glonojad zbrojnik -ok.5cm
1x mieczyk Hellera- ok 6cm (samica)
1x sum - kiryśnik plamisty


Proszę o sugestię co oddać ,a co jeszcze mogę dołożyc .

Edytowane przez darekbart
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dla innesek temperatura max 24*C, dodatkowo masz dla nich za wysokie pH, lepiej się czują w miększej wodzie.

2. Mieczyk do oddania, kiryśnik również.

3. Gupiki preferują wodę bardziej zasadową i twardszą niż neony.

4. Bojowniki zdecydowanie lepiej się czują w temperaturze od 25*C. 24*C to według mnie absolutne minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam kolejną aktualizację.

Jestem po 1 podmiance wody. Wymieniłem ok 25l.

Parametry wody pomierzone.

Przedstawiają się następująco (masakra lekka -teraz rozumiem dlaczego nie powinno się wpuszczać ryb przez pierwsze 3tyg.).

Temperatura nieco spadła i teraz waha się pomiędzy 23-24stopnie (rano-wieczór)

 

ph:7.8

gh-14

kh-12

nh3-0

po4-1

no2-1

no3-20

 

Jak szybko zbić to no2? Na chwilę obecną nie mam kubła tylko filtr mechaniczny. Da się w ogóle zbić szybko bez niego?

Rośliny puszczają korzenie w połowie łodygi (np. kabomba).Czy tak powinno być?

Od dwóch dni czytam o filtrach biologicznych.

Zastanawiam się nad zakupem kubełka Eheim 2213

http://www.akwarystyczny24.pl/eheim-classic-2213-plus-2213050-filtr-zewnetrzny-do-akwarium-maks-250l-p-1968.html

i do tego prefiltr

http://www.akwarystyczny24.pl/eheim-prefiltr-4004320-p-3116.html

 

Chciałbym jednocześnie pozbyć się filtra mechanicznego ,aby zaoszczędzić miejsce w akwie, i aby było możliwie jak najciszej w pokoju.

Akwarium stoi nieopodal łóżka więc włączone dwa filtry jednocześnie mogą chyba trochę mocno hałasować?

Kubełek stałby obok komody na której jest akwarium, wiec nie będzie zamknięty w szafie.

Co sądzicie o tym wyborze? Będzie odpowiedni? Czy będzie dało się przy nim spać?

A może warto postawić na filtr o nieco lepszym stosunku cena/jakość ( ten eheim dla mnie jest dość drogi, ale z drugiej strony ma posłużyć na lata)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...