Jump to content

zestaw startowy

Recommended Posts

Witam

Chciałbym założyć swoje pierwsze akwarium, jednak jako totalny laik nie wiem jak. Na podstawie tego co przeczytałem, przygotowałem sobie "zestaw startowy" i tu moja prośbą o jego ocenę przez fachowców (czy jest sensowny, czy jakieś elementy wymienić, czego brakuje). Sugerując się opiniami na forach i w poradnikach nie myślałem jeszcze o rybkach, ale wyprzedzając ewentualne pytania to kilka sztuk, niewymagających.
Z góry dziękuję wszystkim którym będzie się chciało napisać parę słów i jeżeli to złe miejsce na ten temat to proszę admina o przeniesienie i przepraszam.
Pozdrawiam
Oto zestaw

- akwarium profilowane 112l
- pokrywa z oświetleniem T5 2x24w
- filtr Aquael Fan 2 lub 3 albo Aquael Turbo 1000
- grzałka Tetra HT 100W lub Aquael Easyheater 100w

akwarium profilowane 112l

Zastanów się dobrze czy na pewno chcesz profilowane. Takie akwarium zniekształca widok, łatwiej je porysować i wchodzi do niego mniej wody. Zazwyczaj też więcej kosztuje. Akwarium proste jest tańsze, wchodzi mniej więcej tyle wody co jest napisane i nie zniekształca widoków ;)

filtr Aquael Fan 2 lub 3 albo Aquael Turbo 1000

Według mnie do akwariów +100l już przydałby się kubełek (do mniejszych też to bardzo dobre rozwiązanie) np. Aquael MIDIKANI 800 lub jakaś Tetra. 

Do wpuszczenia ryb zostało jeszcze trochę czasu, najpierw dojrzewanie akwarium ;) Linki do poczytania http://forum.superakwarium.pl/forum-4/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/

• Like 1

filtr Aquael Fan 2 lub 3 albo Aquael Turbo 1000

Tak jak przedmówcy już wspomnieli, że do takiego akwa przydałby się filtr. Zaznaczę także, że filtr to serce akwarium i uwierz mi nie warto na nim oszczędzać i kupować maleństwa bo chwilę będziesz musiał wymienić go na mocniejszy. Kubełek da więcej miejsca na media filtracyjne a przy okazji będziesz miał mniej roboty przy akwa (czyszczenie takiego kubła odbywa się dwa razy w roku lub rzadziej).

Pisząc zestaw masz namyśli gotowy z allegro/sklepu czy składasz sam dobierając każdy element osobno .

Akwarium bierz proste zresztą Krzysiek1702 już o tym napisał

Koniecznie chcesz pokrywę ? raz ze są drogie ,dwa na 90% będziesz ją przerabiał z czasem ... zastanów się nad jakąś belką 2x24W ,a akwarium zawsze możesz przykryć szybą .Chociaż ja jestem zwolennikiem otwartych ,bardziej mi się takie zbiorniki podobają .

Grzałka wedle upodobań byle z termostatem .

Filtr ... koledzy radzą kubełek plus tego taki ze więcej wsadzisz tam wkładów filtracyjnych (ceramika,Gąbka itp ) niż do kaskady i czyścisz taki kubełek raz na 6 miesięcy lub rzadziej .

Chociaż taka kaskada FNZ3 powinna spokojnie dac sobie radę ... sam do swojego (planowanego) baniaka 90-112litrów chcę dać ta kaskadę .

DO tej listy dodał był jeszcze zestaw testów kropelkowych na PH , KH/GH ,PO4 ,NO3 bedą potrzebne na starcie akwarium zanim wpuścisz rybki do niego .

Możesz kupić każdy z osobna lub w zestaw w ładnej walizce to zależy na co Ci finanse pozwolą .

Dziękuję za tak szybkie odpowiedzi:) Jeżeli chodzi o filtr to ze względu na brak miejsca kubełkowy nie wchodzi w grę a robienie otworów w pokrywie to nie dla mnie (na pewno zniszczę) wolę zapłacić więcej ale, filtr wewnętrzny. Jeżeli żaden z tych co podałem to proszę o propozycję. Co się tyczy akwarium to przekonaliście mnie do prostokątnego.

Dziękuję za tak szybkie odpowiedzi:) Jeżeli chodzi o filtr to ze względu na brak miejsca kubełkowy nie wchodzi w grę a robienie otworów w pokrywie to nie dla mnie (na pewno zniszczę) wolę zapłacić więcej ale, filtr wewnętrzny. Jeżeli żaden z tych co podałem to proszę o propozycję. Co się tyczy akwarium to przekonaliście mnie do prostokątnego.

Osobiście też bałem się zewnętrznego, ale zaryzykowałem, nabyłem po okazyjnej cenie kaskadę FZN-2 i jest świetna, co prawda trzeba trochę poniszczyć pokrywę, ale jest ona na to podatna, jak masz jakiś sekator albo obcinacz do kabli to ładnie Ci to wyjdzie, poza tym, montując ją z tyłu nie zepsujesz wyglądu pokrywy ;) ...Ja musiałem robić na bocznej ściance, moja pokrywa po dokładnym przyjrzeniu się wygląda jak powojenna, ale przy normalnym użytku nie widać różnicy... Plusem kaskady jest to że do środka wchodzi tylko długa rurka ssąca, a woda wypływa w postaci wodospadu co bardzo ładnie wygląda ;) ... Przemyśl, bo za kaskadę na necie dasz tyle co za ten wewnętrzny aquael, który jest słaby... Miałem Fan-1 i dlatego przeszedłem na kaskadę bo nie ogarniał.