Skocz do zawartości

akwarium do przejęcia - prośba o identyfikację glonów


empire
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich serdecznie

Mam możliwość przejęcia akwarium od znajomego który ze względów zawodowych nie ma już czasu zajmować się akwarystyką.

Wiem że przed założeniem akwarium będę miał sporo do poczytania (zacznę od tematów podpiętych).

Chciałbym prosić o identyfikację glonów i o przypuszczalną przyczynę (pewnie złe parametry ale które?) ponieważ chciałbym wraz z akwarium i rybami przejąć rośliny, żwirek i część wody.

Mam obawy że jeśli to jakiś trudny do zlikwidowania glon to może się przenieść razem z wodą i żwirkiem.

post-21583-0-07142100-1410893357_thumb.jpg

post-21583-0-22417200-1410893372_thumb.jpg

Edytowane przez Luna
Przenoszę do odpowiedniego działu. /Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolekcja glonów imponująca. Ale najwięcej masz cyjanobakterii, temat stosunkowo łatwy do ogarnięcia.

Niemniej nie wiem czy warto wykorzystywać to co jest w tym akwarium. Żwirek nie zachwyca, woda jak widać ma rozsypkę w parametrach. Chyba łatwiej byłoby wystartować od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwirek wystarczy wyplukac czy trzeba wygotowac?

Czyli zawartość filtra lepiej wymienić?

Rośliny wyrzucić czy da się je odratować?

Skąd się te glony i cyjanobakterie biorą?

Witaj :)

 

Ja bym zaczął możliwie od zera, tak jak radzą przedmówcy.

Żwirek bym wyrzucił i zakupił piasek (w obi 25 kg worek kosztuje tylko 8-9 zł) - piasek wygląda lepiej niż żwir a co ważniejsze daje większe możliwości przy doborze obsady.

Rośliny możesz próbować ratować... pytanie czy warto? Możesz zorientować się w swojej okolicy czy ktoś nie oddaje roślin z przycinki - w ten sposób prawie zerowym kosztem możesz zdobyć solidną ilość nowych roślin.

Glony i cyjanobakterie zawsze są w akwarium, nic na to nie poradzisz. Cała zabawa polega na tym żeby utrzymywać właściwe warunki w akwarium przy których glony nie mają możliwości rozrosnąć się poza kontrolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w kwestii piasku. W czym jest lepszy od żwirku? Wiem że jest lepszym podłożem dla niektórych ryb. Czy to jedyny plus?
Czy piasek po zakupie od razu można włożyć do akwarium czy trzeba go umyć?
Czy nie ma problemu z odmulaniem podłoża z piasku?
Czy piasek po zalaniu stabilnie trzyma się dna czy będzie pływać w górnych warstwach akwarium?

Wysłane z mojego Nexus 5
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w kwestii piasku. W czym jest lepszy od żwirku? Wiem że jest lepszym podłożem dla niektórych ryb. Czy to jedyny plus?

Jak słusznie zauważyłeś, piasek jest niezbędny dla niektórych ryb dennych, i to nie tylko jest jego plus. O wiele ładniej się prezentuje, nie zmienia parametrów wody.

 

 

Czy piasek po zakupie od razu można włożyć do akwarium czy trzeba go umyć?

Nie, najpierw musisz go dokładnie wypłukać,kilka razy, tak żeby woda którą płuczesz, była krystalicznie czysta.

 

 

 

Czy nie ma problemu z odmulaniem podłoża z piasku?

Czy piasek po zalaniu stabilnie trzyma się dna czy będzie pływać w górnych warstwach akwarium?

 

 

 

Jeśli chodzi o odmulanie, to nie wiem jak to się ma w praktyce, jeszcze tego nie robiłem.

Nie będzie pływał, zamulał, robił mgiełki, jeśli o to Ci chodzi.

Osobiście, na piasek patrzyłem z przymrużeniem oka, ale szybko się do niego przekonałem.Jak już wspomniałem, w akwa wygląda bardzo dobrze,nie zmienia parametrów wody, i co najważniejsze jest tani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz żwir pod piach to po czasie i tak żwir wyjdzie na powierzchnię. Nawet przy zwykły piachu to widać jeśli nie ma żadnych ryb kopiących. Grubsze ziarna wychodzą na wierzch, drobne zostają pod spodem. 

Poza tym, że piach nie zmienia parametrów wody i jest jedynym właściwym podłożem dla ryb kopiących trzeba dodać, że piach ma bardzo dużą powierzchnię biologiczną. Tutaj cytat ze strony Labiryntowce.pl

 

 

Piasek zapewnia ogromną powierzchnię dla bakterii. Ziarno ma około 0,25 mm (0,01 cala) w przybliżeniu sześcienny kształt ma powierzchnię około 1,5 mm kwadratowych (0,12 cali kwadratowych). Powierzchnia podłoża 30 x 30 cm z piasku o grubości 1 cm, będzie miała 57,6 milionów ziaren o łącznej powierzchni 86,4 metrów kwadratowych, stanowi to około 0,13 metrów kwadratowych powierzchni na centymetr sześcienny w przy tej wielkości ziaren piasku.

(jest to fragment artykułu o DSB)

 

Mieszanie według mnie nie ma sensu :) Podłoże po czasie i tak się wymiesza jeśli go niczym nie oddzielimy, a dając sam piasek mamy dużo większa powierzchnię dla bakterii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje opinie są dla mnie cenne także dzięki.

Ale wyczytalem gdzieś na tym forum że ryby lepiej czują się gdy tło jest ciemne. Zwirek ciemny widziałem. Z piaskiem może być problem. Co Ty na to?

 

Wysłane z mojego Nexus 5

 

 

I jeszcze jedno. Akwarium jest juz puste ale ma osad z glonów. Czym to najszybciej i najskuteczniej usunę?

 

Wysłane z mojego Nexus 5

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale wyczytalem gdzieś na tym forum że ryby lepiej czują się gdy tło jest ciemne. Zwirek ciemny widziałem. Z piaskiem może być problem. Co Ty na to?
 

Liście na piach i elegancko :) Ładnie i ekologicznie. Czarne żwirki są albo sztucznie barwione albo bazaltowe. 

Przy słabym oświetleniu nie ma problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...