Skocz do zawartości

[60l] Ciepłowodne ogólne


ibrachim12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. Litraż zbiornika. - 60l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb. - Akwa zakładałem 2 lata temu ale zepsułem dojrzewanie i zresetowałem akwarium jakiś rok temu już z 3 tygodniowym dojrzewaniem.
3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas. - Hanza hj-611b. Filtr jest włączony 12 godz. gdyż jest głośny i w nocy nie mógł bym przez niego spać.
4. Gatunki i ilość ryb. - 5 danio czerwonych, 10 gupików pawie oczko (i jeszcze ok.5 młodziutkich), 1 żałobniczka, 1 glonojad, 2 kiryski chyba spiżowe, 4 amano, świderki i 2 helenki

5. Ilość i rodzaj roślin. - echinodorus, nóżaniec, cabomba, rogatek, ludwigia, christmas moss, willow moss, mikrozoria (nie wiem dokładnie jakie), bolbitis, lotosy tygrysie, gałęzatka, cryptocoryne balansae, nie wiem jak nazywa się reszta moich roślin.
6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp. - grzałka 50w, oświetlenie- świetlówka 15w
7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. - pokrmy: suszona rozwielitka, mrożony wodzień, czasami żywy wodzień, O.S.I płatki, granulat o granulacji 1 
8. Parametry wody ph - 7,6, kh - 5, gh - 10
9. Temperatura w zbiorniku - ok. 25*C
10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody - jak woda wyparuje to dolewam nową, odmulanie - już bardzo dawno nie robiłem i uważam że nie jest konieczne, czyszczenie filtra - jak woda zaczyna słabiej lecieć to czyszczę

Dekoracje - 2 spreparowane korzenie

Podłoże - żwirek akwariowy

5dd6ebfafc.jpg

Edytowane przez ibrachim12
Innego słowa się nie dało użyć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od tego że akwarium wizualnie wygląda bardzo fajnie.

 

A teraz co według mnie powinno być poprawione:

 

Filtr jest włączony 12 godz. gdyż jest głośny i w nocy nie mógł bym przez niego spać.

To jest pierwszy i zasadniczy błąd. Filtr musi chodzić 24 h na dobę. W przeciwnym wypadku zaburzasz cykl azotowy w akwarium, a to wcale nie jest dobre dla ryb.

 

jak woda wyparuje to dolewam nową,

Wodę należy podmieniac regularnie co tydzień po 20%

 

Gatunki i ilość ryb. - 5 danio czerwonych, 10 gupików pawie oczko (i jeszcze ok.5 młodziutkich), 1 żałobniczka, 1 glonojad, 2 kiryski chyba spiżowe, 4 amano, świderki i 2 helenki

W tytule jest " [60] Ciepłowodne ogólne" , a więc dlaczego w tej obsadzie są ryby lubiące chłodniejszą wodę ( danio czerwone ) Nawet w książce którą poleciłeś jednemu z forumowiczów jest napisane że ryby te powinno sie trzymać w akwarium o wodzie umiarkowanie ciepłej, a nie ciepłej. Natomiast co do żałobniczek to ryby stadne i powinno się je trzymać w ilości co najmniej kilku sztuk, jednak twoje akwarium jest trochę małe jak na stadko tych ryb. Poza tym ryby te preferują w przeciwieństwie do gupików, wodę miękką i lekko kwaśną, ewentualnie o odczynie obojętnym czyli równym 7 lecz nie więcej. Co do glonojada to nawet jeśliby był to nawet zbrojnik niebieski to i tak to akwarium jest za małe. No i kiryski - wszędzie tu na forum jest pisane że ryby te potrzebują piach na dnie, a u Ciebie jest

 

żwirek akwariowy

 

 

 

Na koniec powiem tak: to akwarium przy odpowiedniej obsadzie według mnie wyglądałoby naprawdę świetnie.

Edytowane przez splend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

kiryski - wszędzie tu na forum jest pisane że ryby te potrzebują piach na dnie, a u Ciebie jest
  Wiem ale na razie za bardzo nie mam możliwości aby to zmienić. Myślę że na wiosnę coś wymyślę, mam jedno wolne akwa. (75l) więc może będzie dla kirysków. 

 

W tytule jest " [60] Ciepłowodne ogólne" , a więc dlaczego w tej obsadzie są ryby lubiące chłodniejszą wodę ( danio czerwone ) Nawet w książce którą poleciłeś jednemu z forumowiczów jest napisane że ryby te powinno sie trzymać w akwarium o wodzie umiarkowanie ciepłej, a nie ciepłej.
No to mogę zniżyć temperaturę do 24*C. Taka będzie dobra? 

 

Natomiast co do żałobniczek to ryby stadne i powinno się je trzymać w ilości co najmniej kilku sztuk, jednak twoje akwarium jest trochę małe jak na stadko tych ryb.
Żałobniczkę mógł bym oddać ale nie wiem czy ma to sens gdyż jest dość stara (grubo ponad 4 lata).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam z innej beczki;a może kolega prowadzi tak jakby LT? Brak podmian, nawożenia, słabe oświetlenie, wszystko na to wskazuje, z jednak małym wyjątkiem...W LT filtr czyści się często, i jest to filtr tylko mechaniczny, cała biologia jest w podłożu i wodzie, z czego wynikają rzadkie podmiany, 50% co około 6 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]a może kolega prowadzi tak jakby LT?

To, że właściciel nie robi podmian, nie odmula, nie nawozi zbiornika i ma słabe światło nie czyni z akwarium LT.

Tym bardziej, że:

 

Filtr jest włączony 12 godz. gdyż jest głośny i w nocy nie mógł bym przez niego spać.

Twoj komfort spania w ciszy może kosztować Twoją obsadę zdrowie lub życie... Zmień filtr na cichy albo oddaj ryby.

 

Wyłączanie filtracji na pół doby + brak podmian wody + brak odmulania = kłopoty.

 

Co do aranżacji to ładny gąszcz, całość wizualnie przyjemna dla oka.

Szkoda, że fajny efekt psuje żwir (kiryski=piasek). O kwestii obsady powiedział już z resztą Splend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

o, że właściciel nie robi podmian, nie odmula, nie nawozi zbiornika i ma słabe światło nie czyni z akwarium LT.

 

Wyjaśnij więc jak powinno być prowadzone akwarium LT. Moim zdaniem to jest typowe LT, z wyjątkiem tego filtra, który jak słusznie wszyscy zaważają, powinien pracować 24/24h. no i  dochodzi, oczywiście korekta obsady.

 

 

 

Wyłączanie filtracji na pół doby + brak podmian wody + brak odmulania = kłopoty.

 

Co do wyłączonego filtra to się z Tobą zgadzam,kłopoty; lecz jeśli chodzi o podmiany i odmulanie, to przy tak prowadzonym akwarium, te czynności należy wykonywać stosunkowo rzadko, co 5-6 miesięcy, i tu kłopotów raczej nie będzie. Akwarium funkcjonuje od około roku,jest ustabilizowane,i wydaje mi się, że gdyby nastąpiła jakakolwiek zmiana w postaci częstych podmian i odmulania dna, kłopoty by się dopiero zaczeły.

 

ibrachim12 Osobiście uważam, że jeśli poprawisz błędy związane z filtracją i obsadą, akwarium mogło by być dobrym przykładem prowadzenia LT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wyjaśnij więc jak powinno być prowadzone akwarium LT. Moim zdaniem to jest typowe LT, z wyjątkiem tego filtra, który jak słusznie wszyscy zaważają, powinien pracować 24/24h. no i  dochodzi, oczywiście korekta obsady.


Prawdzie, rasowe LT Diany W posiada również rośliny nadwodne i ziemie pod podłożem. To jest wtedy prawdziwe LT.

 

Hanza hj-611b. Filtr jest włączony 12 godz. gdyż jest głośny i w nocy nie mógł bym przez niego spać.


W takim razie może pomyśl nad mrówkami, a nie rybkami? Ryby wymagają ciągle włączonego filtra. Sam ostatnio chwaliłeś się na czacie, że przekonałeś się do filtracji 24/24h ponieważ nie masz już rano mętnej wody. Wiesz czym jest spowodowane zmętnienie wody? Destabilizacją zbiornika- która de facto następuje regularnie w Twoim akwarium. Innymi słowy; męczysz ryby trując je.

 

4. Gatunki i ilość ryb. - 5 danio czerwonych, 10 gupików pawie oczko (i jeszcze ok.5 młodziutkich), 1 żałobniczka, 1 glonojad, 2 kiryski chyba spiżowe, 4 amano, świderki i 2 helenki


CIEPŁOWODNE akwarium, a w nim Danio. Brawo!

Na "Glonojady", Żałobniczki i Kiryski spiżowe akwarium jest za małe, a poza tym ostatnie dwa gatunki są gatunkami stadnymi. Męczysz je bo żyją w stresie.

Kiryski na żwirku... Tego nawet nie skomentuje.

 

8. Parametry wody ph - 7,6, kh - 5, gh - 10


Skąd możesz wiedzieć, że z baniakiem jest wszystko ok skoro nie mierzysz NO3 i NO2?

 

Optycznie akwarium nie jest ok, ale nie nadaje się do zamieszkiwania przez ryby. Nie znasz podstaw akwarystyki i skoro nie potrafisz znieść filtra w nocy to zmień go na cichszy lub zrezygnuj z akwarium.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem nowy filtr: aquael fan 1 plus. Myślę że przyjdzie do mnie ok. środy. Będzie włączony 24h na dobę. Dla kirysków gdzieś pod koniec zimy lub na wiosnę (zależy od temperatury powietrza) urządzę akwarium 75l. A nie wiem czy jest sens oddawać teraz żałobniczkę gdyż jest stara i niedługo i tak umrze. A i temperaturę wody obniżyłem do 22*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...